3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaJubileuszowa Doroczna Nagroda Starosty przyznana. „Gloria” z dwudziestoletnią tradycją

Jubileuszowa Doroczna Nagroda Starosty przyznana. „Gloria” z dwudziestoletnią tradycją

Zobacz

Monika Walas, Krzysztof Jaros, Zespół Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka”, Zespół Ludowy Jaworzanki i Zespół Śpiewaczy Makoszanki – to oni, decyzją komisji konkursowej, wybitnie wyróżniają się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w powiecie kieleckim. I właśnie za tę działalność otrzymali nagrody główne i wyróżnienia w tegorocznej edycji Dorocznych Nagród Starosty Kieleckiego.

Nagrody przyznawane są raz w roku za działalność lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla kultury i promocji powiatu kieleckiego. Honorowani są nimi twórcy – osoby i zespoły, którzy angażują się w utrwalanie lokalnego dziedzictwa. Tradycyjnie nagrody i wyróżnienia wręczane są podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów. Tak też było tym razem. W Parku Miejskim w Chmielniku przyznano dwie nagrody główne i trzy wyróżnienia.

– Serdecznie gratuluję wyróżnionym. Kapituła miała w tym roku ciężki orzech do zgryzienia. Napłynęło do nas wiele zgłoszeń. Poziom był bardzo wysoki. Gratuluję wszystkim i cieszę się, że możemy doceniać zasłużonych dla kultury w powiecie kieleckim – powiedział Mirosław Gębski starosta kielecki.

W kategorii „Twórca dzieła lub wydarzenia” nagrodę główną w wysokości 700 złotych i statuetkę „Gloria” otrzymała Monika Walas. Od 2015 roku związana jest z Zespołem Pieśni i Tańca „Łopuszno”, w którym śpiewa i tańczy. Reprezentuje region podczas lokalnych uroczystości: Festyny, Dożynki, Przeglądy folklorystyczne. Śpiewa w kapeli ludowej, z którą nagrała 3 płyty zawierające muzykę ludową. Reprezentowała region podczas Przeglądu śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym.

– Dziękujemy bardzo serdecznie za tak wielkie wyróżnienie. Cieszymy się, że możemy reprezentować powiat kielecki i nasze województwo na arenie ogólnopolskiej. Wszędzie gdzie jedziemy, zawozimy fragment tego wspaniałego folkloru. On jest doceniany wszędzie tam, gdzie jesteśmy  – mówiła w imieniu wszystkich wyróżnionych Monika Walas.

W tej samej kategorii wyróżnienie (500 zł) otrzymał młody tancerz – Krzysztof Jaros. Pochodzi z Chęcin, ma 19 lat. Jest studentem I roku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku taniec współczesny. W 2021 roku wygrał ogólnopolski talent show.

Nagrodę główną w kategorii „Zespół artystyczny” (2200 zł) przyznano dla Zespołu Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka”. Grupa ma na swoim koncie liczne sukcesy i wiele występów. W 2021 roku zajęła I miejsce w Powiatowym Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku oraz podczas Buskich Spotkań z Folklorem. Oprócz tego wywalczyła III miejsce w I Festiwalu Muzyki Ludowej Ziemi Świętokrzyskiej w Strawczynku, a także zdobyła wyróżnienie w 37. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Towarzyskiego w Rzeszowie.

W tej samej kategorii przyznano też dwa wyróżnienia dla Zespołu Ludowego Jaworzanki (1300 zł) i Zespołu Śpiewaczego Makoszanki (1300 zł). Obie grupy artystów promują ludową kulturę w powiecie i poza nim, osiągając znaczące sukcesy.

Doroczna nagroda za zasługi dla kultury w powiecie kieleckim przyznawana jest już od dwudziestu lat. Po raz pierwszy wręczono ją w 2002 roku za dokonania z 2001 roku. Laureatami zostali wówczas: Adam Wolski z gminy Zagnańsk, Cecylia Korban z gminy Morawica, Kazimierz Podraza z gminy Nowiny oraz Zespół Śpiewaczy Tumlinianki z gminy Zagnańsk. Dotychczas doroczne nagrody i wyróżnienia trafiły do blisko 50 różnych podmiotów.

Galeria

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy