Były kwiaty, wielki tort i podziękowania za krzewienie umiłowania literatury oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród lokalnego społeczeństwa – 21 września, Biblioteka w Piekoszowie hucznie świętowała okrągły jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Wydarzenie uświetnił kameralny koncert gitarowy znanego i cenionego artysty, Roberta Kasprzyckiego.
Blisko 300 dzieciaków świętowało wraz z biblioteką
Obchody jubileuszowe piekoszowskiej biblioteki rozpoczęły się już od samego rana. W niezwykły sposób 70. urodziny książnicy świętowali najmłodsi mieszkańcy gminy. – W progi naszej biblioteki zaprosiliśmy uczniów wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Piekoszów. Specjalnie dla nich Muzeum Bajek Baśni i Opowieści MuBaBaO dało wyjątkowe przedstawienie, w którym aktorami byli między innymi nasi uczniowie. Były zabawy kreatywne uwieńczone wyjątkowym spektaklem. Trzeba przyznać, że tworzenie teatru przypadło do gustu wszystkim uczestnikom – mówi dyrektor Biblioteki Centrum Kultury, Andrzej Paździerz.
Ludzie chcą tu przychodzić
Oficjalna część obchodów jubileuszowych piekoszowskiej biblioteki rozpoczęła się punktualnie o godzinie 16. Do siedziby Biblioteki Centrum Kultury przybyły prawdziwe tłumy gości, których powitał dyrektor Biblioteki Centrum Kultury, Andrzej Paździerz. – Historia biblioteki sięga 1947 roku. Ostatnie 10 lat to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju instytucji, która nie tylko upowszechnia rozwój czytelnictwa na terenie gminy, ale także angażuje się w jej życie kulturalne. Rocznie organizujemy blisko dwieście różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, koncertów, wyjazdów i spotkań autorskich. Naszą bibliotekę wielokrotnie odwiedzali znani ludzie, jak chociażby Katarzyna Żak, Magdalena Zawadzka, Artur Andrus, Jarosław Kret czy nieżyjący już Grzegorz Miecugow i Maria Czubaszek – wymienia dyrektor Biblioteki Centrum Kultury. – Od 1991 roku siedzibą Biblioteki w Piekoszowie jest budynek obok Urzędu Gminy, który w 2013 roku zupełnie zmienił swoje oblicze, przechodząc gruntowną modernizację. W chwili obecnej biblioteka zajmuje pięć pomieszczeń o łącznej powierzchni nieco ponad stu metrów kwadratowych – poinformował dyrektor, Andrzej Paździerz.
Wzorcowa biblioteka w regionie świętokrzyskim
Słowa uznania dla działalności biblioteki i jej pracowników oraz rozwoju placówki wyraził wójt gminy Zbigniew Piątek. – To wasze zaangażowanie i otwartość do świadczenia tej działalności drugiemu człowiekowi zasługuje na wielkie uznanie. Obecność tylu gości świadczy o tym, że prowadzicie tę działalność w taki sposób, że ludzie chcą tu przychodzić. Kiedy się słyszy o tym, że ogólnie poziom czytelnictwa spada, widzimy, że na terenie naszej gminy ma się on dobrze. To zasługa przede wszystkim waszej działalności i tego, że potraficie zachęcić nie tylko do czytelnictwa, ale również do czynnego udziału w życiu kulturalnym gminy – zaznaczył wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. Do gratulacji przyłączył się także Przewodniczący Rady Gminy Piekoszów, Stanisław Kotwica, a dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Andrzej Dąbrowski, podkreślał, że Biblioteka w Piekoszowie jest wzorcową biblioteką w regionie. Podobnego zdania był obecny podczas uroczystości dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Andrzej Maćkowski. Obaj dyrektorzy przekazali do pokaźnego już zbioru biblioteki kolejne tytuły książek. Podziwu nad działalnością biblioteki nie krył także Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Najbardziej aktywni czytelnicy nagrodzeni
Jubileusz 70-lecia stał się doskonałą okazją do uhonorowania najaktywniejszych, dorosłych czytelników. Wśród tych, którzy przeczytali największą liczbę książek znaleźli się: Monika Kowal, Wiesława Zaława, Jadwiga Śliwińska, Jarosław Garbat, Anna Kubowicz, Monika Markwica, Barbara Jas, Iwona Walas, Iwona Dorota Walas, Irena Szymkiewicz, Piotr Paździerz, Zofia Zapała, Michalina Drożdżowska, Irena Masłowska, Helena Żaba, Karol Żaba, Iwona Bąk, Andrzej Bąk, Krystyna Szafulska, Barbara Głowacka, Irena Jakubowska, Barbara Skarbek, Wiesława Domin, Maria Paździerz, Jolanta Skalmierska, Jolanta Wąsowicz, Czesława Kwiatek, Bogdan Kwiatek, Sabina Marszałek i Zofia Snochowska. Specjalne podziękowania trafiły do rąk znanego i cenionego pisarza, Stanisława Rogali, który w imieniu czytelników podziękował za ciepłą atmosferę, roztaczaną przez pracujące tam osoby. Podziękowania trafiły także na ręce przyjaciół biblioteki, wśród których znaleźli się: Genowefa i Tadeusz Kosińscy, Bartosz Leżoń – firma BIO-MED Sp. z o.o., Piotr Salwa – SAL-BUD, Stanisław Stępień – Zakład Produkcyjno-Handlowy Ubojnia Drobiu, Ewa Sidło – Ubezpieczenia Piekoszów, Elżbieta Węgrzyn – Bank Spółdzielczy w Łopusznie, Karol Węgrzyn – Bank Spółdzielczy w Łopusznie oddział w Piekoszowie, Krzysztof Plech – Usługi transportowe i sprzedaż węgla, Tomasz Majka – Zakład Piekarniczy, Stanisław Bartos, Robert Bartos i Julian Bartos – PSB Mrówka, Aneta Dyk – Świat Firanek oraz dyrektor Zakładu w Miedziance, Jerzy Kwiatek, który z okazji zacnego jubileuszu przekazał niezwykłą statuetkę – W książkach i w kamieniu można wiele wyczytać – podkreślał dyrektor, Jerzy Kwiatek.
Robert Kasprzycki uświetnił wydarzenie
Pracownicy biblioteki z okazji jej jubileuszu przygotowali krótki film pokazujący działalność instytucji od chwili połączenia biblioteki z ośrodkiem kultury. Poza tym, licznie przybyli goście mogli obejrzeć kroniki obrazujące nie tylko funkcjonowanie biblioteki, ale również życia codziennego mieszkańców gminy. Karty historii przedstawiała także specjalna wystawa. Na zakończenie odbył się kameralny koncert gitarowy w wykonaniu znanego między innymi z utworów „Niebo do wynajęcia”, czy „Mam wszystko, jestem niczym” Roberta Kasprzyckiego. Warto podkreślić, że w chwili obecnej stan księgozbioru biblioteki łącznie z jej oddziałami szacuje się na ponad 40 tysięcy woluminów.