3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościJubileusz 10-lecia istnienia powiatowego MOW w Podzamczu

Jubileusz 10-lecia istnienia powiatowego MOW w Podzamczu

Zobacz

Jubileusz 10-lecia istnienia obchodził Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu. W uroczystościach uczestniczyli: starosta kielecki Michał Godowski, wiecestarosta Zenon Janus, przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Ryszard Barwinek.

Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, wspomnień z planami. 16 października 2018 r. w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu miało miejsce szczególne wydarzenie –  jubileusz 10-lecia powstania placówki. Galę rozpoczął tradycyjny polonez w wykonaniu wychowanek i wychowanków PMOW w Podzamczu. Następnie dyrektor Bogdan Kalwat i wicedyrektor ds. dydaktycznych Grażyna Kozioł powitali zaproszonych gości.

– Jubileusz jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Dzień ten skłania do wspomnień, refleksji i kreślenia planów na przyszłość – powiedział „człowiek z pasją”, człowiek, który żyje życiem ośrodka  –  Bogdan Kalwat. Dyrektor, bardzo obrazowo przybliżył wydarzenia i fakty z historii placówki. Mówił o ludziach, którzy ją tworzyli, o zmianach, jakie następowały, wymieniał liczne sukcesy podopiecznych. Podróż w czasie zakończył przedstawieniem aktualnych wydarzeń z życia instytucji.

Z okazji jubileuszu wyróżniono osoby, które swą pracą w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju placówki. Wręczono medale i podziękowania. Kadra i wychowankowie PMOW spotkali się z licznymi wyrazami sympatii – życzeniami, gratulacjami, kwiatami i upominkami.

Po części oficjalnej zaprezentowano program artystyczny, któremu przyświecały słowa: „Każdy dzień jest kawałkiem historii, nikt nie jest w stanie opowiedzieć jej do końca”. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem przedstawili niecodzienny spektakl, przygotowany przez teatr resocjalizacyjny „Na huśtawce”. Były wiersze i wesołe scenki z życia szkoły. Tańce i piosenki, wkomponowane w narrację, zdynamizowały akcję przedstawienia. Na uroczystości zaprezentował się również zespół muzyczny funkcjonujący w ośrodku „Tacy, nie inni”. Godna podkreślenia była gra aktorska – mimo, iż młodzi ludzie stanęli przed nie lada wyzwaniem, sprostali mu w sposób imponujący. Spektakl spotkał się z ciepłym przyjęciem wszystkich gości. Skłonił do refleksji i zadumy nad tym wszystkim, co bezpowrotnie minęło, ale przecież odcisnęło trwały ślad w życiu wielu.

Życzenia na ręce dyrektora złożył starosta kielecki – Michał Godowski:– Z okazji zaszczytnego jubileuszu składam serdeczne gratulacje i wyrazu uznania dla całej społeczności ośrodka tak aktywnie uczestniczącej w życiu placówki. Na podziw zasługuje państwa codzienna praca oraz zaangażowanie na rzecz przedsięwzięć przynoszących wychowankom wiele korzyści edukacyjno – wychowawczych – powiedział starosta.

Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu rozpoczął swoją działalność z dniem 1 września 2008 roku. Jego organem założycielskim jest Starostwo Powiatowe w Kielcach. Ośrodek powstał w budynku dawnego internatu Zespołu Szkół Nr 7 w Podzamczu. Aktualnie w PMOW funkcjonują: szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa o kierunku: kucharz i murarz – tynkarz oraz 3 letnia szkoła branżowa I stopnia o kierunku kucharz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Ośrodek dysponuje aktualnie 72 miejscami w związku z tym, iż został oddany do użytku po kapitalnym remoncie pawilon nr 2.

Pawilon nr 2 wyposażony jest w nowoczesne pokoje mieszkalne dwuosobowe, sale lekcyjne, pracownie komputerową, bibliotekę i inne pomieszczenia przeznaczone na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań wychowanków. Wszyscy podopieczni PMOW zamieszkują w internacie nr 1 i pawilonie nr 2, gdzie mają zapewnione wyżywienie, opiekę wychowawczą i psychologiczną oraz korzystają z różnych form spędzenia czasu wolnego w ramach różnorodnych zajęć sportowych i kulturalno – rekreacyjnych. Do dyspozycji wychowanków jest siłownia, boisko szkolne, sala gimnastyczna i pracownia filmoterapii. Podopieczni biorą czynny udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Młodzież pod opieką nauczycieli-wychowawców bierze aktywny udział w organizowanych na terenie Ośrodka imprezach typu: Andrzejki, Mikołajki, spotkania Wigilijne i Noworoczne. Niejednokrotnie wychowankowie uczestniczą w wyjściach na pływalnię oraz na mecze w różnych obiektach sportowych. Młodzi ludzie chętnie uczestniczą w wszelkiego rodzaju akcjach charytatywnych oraz w wolontariatach.

W Ośrodku zatrudnieni są nauczyciele, wychowawcy, pedagog, psycholog oraz pracownicy administracji i obsługi.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy