Kościół Parafialny Najświętszej Marii Panny w Łukowej zyska nowe oblicze dzięki dotacji w wysokości ponad 270 tysięcy złotych, którą Gmina Chęciny pozyskała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Polskiego Ładu. Środki te zostaną przeznaczone na renowację dwóch zabytkowych ołtarzy z początku XX wieku, które są wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa świętokrzyskiego. Umowę dotyczącą przekazania pozyskanych przez gminę Chęciny funduszy podpisali burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski, oraz skarbnik gminy i miasta Chęciny, Jadwiga Sinkiewicz z proboszczem parafii, księdzem Mirosławem Błoniarzem.
Ołtarze, które przejdą renowację, to drewniane, polichromowane i złocone konstrukcje z elementami dekoracyjnymi, takimi jak obrazy olejne na płótnie oraz rzeźby drewniane. Jeden z ołtarzy zawiera obrazy „Św. Józefa” i „Św. Elżbiety”, natomiast drugi – „Przemienienia Pańskiego” i „Jezusa Dobrego Pasterza”. Obecnie ołtarze są w złym stanie technicznym, co wymaga pilnych prac konserwatorskich, zarówno technicznych, jak i estetycznych.
Prace renowacyjne obejmą m.in. impregnację drewna, odgrzybianie, konserwację złoceń oraz rekonstrukcję brakujących elementów. Przeprowadzenie pełnej konserwacji pozwoli na zatrzymanie procesów dezintegracji tych dzieł sztuki sakralnej, co jest kluczowe dla ich przetrwania. Planowane prace mają na celu przywrócenie ołtarzom ich wartości artystycznej oraz zapewnienie, że pozostaną one integralną częścią wystroju Kościoła Parafialnego Najświętszej Marii Panny w Łukowej na kolejne dziesięciolecia.
Burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski, podkreśla że samorząd gminy Chęciny od lat konsekwentnie inwestuje w dziedzictwo kulturowe. –Cieszę się, że po raz kolejny udało się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie, tym razem na renowację dwóch zabytkowych ołtarzy w kościele w Łukowej. To ważny krok w stronę zachowania naszego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń – podkreślił burmistrz Robert Jaworski podczas podpisania umowy na przekazanie dotacji na rzecz parafii w Łukowej.
Ksiądz proboszcz Mirosław Błoniarz zaznaczył, że renowacja obu ołtarzy jest niezbędna i konieczna ze względu na ich zły stan techniczny. – Inwestycję chcemy zacząć jeszcze w tym roku. Już uzyskaliśmy zgodę konserwatora, przetarg jest rozstrzygnięty, a dzisiejsze podpisanie umowy z burmistrzem Robertem Jaworskim finalizuje decyzję o rozpoczęciu prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w grudniu rozpoczniemy renowację. Wykonawca jest już wyłoniony zgodnie z przepisami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Renowacja obu ołtarzy jest niezbędna, ponieważ ich stan wymaga już poważnych prac konserwacyjnych – mamy do czynienia z licznymi ubytkami, przetarciami oraz zniszczeniami warstwy malarskiej i pozłotniczej, co czyni te działania priorytetowymi – mówi ksiądz proboszcz Mirosław Błoniarz. – Chciałbym serdecznie podziękować burmistrzowi Robertowi Jaworskiemu za jego ogromne wsparcie i zaangażowanie w ten projekt. Dzięki wspólnym wysiłkom możemy teraz z nadzieją patrzeć w przyszłość i cieszyć się tym, że nasze cenne zabytki zostaną zachowane dla kolejnych pokoleń – dodaje ksiądz proboszcz Mirosław Błoniarz.
Renowacja dwóch zabytkowych ołtarzy w Kościele Parafialnym Najświętszej Marii Panny w Łukowej, pozwoli na zachowanie tych cennych elementów dziedzictwa kulturowego. Prace, które mają na celu przywrócenie ołtarzom dawnej świetności, to kolejny krok w dążeniu do ochrony i promocji lokalnych zabytków, na które od lat konsekwentnie stawia gmina Chęciny.