3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościJest bezpiecznie w powiecie kieleckim

Jest bezpiecznie w powiecie kieleckim

Zobacz

Radny Andrzej Michalski przewodniczył Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom. Radni dyskutowali nad stanem bezpieczeństwa w powiecie kieleckim.

W posiedzeniu uczestniczył starosta kielecki Mirosław Gębski oraz skarbnik powiatu – Maria Klusek, która przedstawiła uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2019-2028, zmian w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2019 rok.

Znaczną część obrad zdominowało wystąpienie dotyczące sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

– W 2018 roku powiat kielecki udzielił wsparcia finansowego dla kieleckiej policji w wysokości 105 tys. zł, z czego sto tysięcy stanowiło dofinansowanie do zakupu samochodów – powiedziała Beata Niebudek, kierownik zespołu ds. Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. – Ponadto kwotę 5 tys. zł uzyskaną w konkursie za III miejsce w programie „Bezpieczne świętokrzyskie” w konkursie „Koziołek” przeznaczono w całości na poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu czuwa 779 funkcjonariuszy. Powiat podzielony jest umownie na siedem rejonów, które obsługiwane są przez siedem komisariatów.

Teren powiatu kieleckiego obsługują 4 Jednostki Ratowniczo – Gaśnicze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, gdzie dyżur pełni 45 strażaków, którzy mają do dyspozycji 37 pojazdów różnych typów.

– W powiecie kieleckim funkcjonuje 116 jednostek OSP, z czego 44 jednostki znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym. Warto dodać, iż w powiecie działa 3372 druhów, w tym1994 osoby mogące uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Jednostki są bardzo dobrze wyposażone – dodała Beata Niebudek.

Kierownik omówiła największe akcje ratowniczo – gaśnicze straży w 2018 roku oraz które jednostki otrzymały w 2018 roku sprzęt niezbędny do codziennej pracy druhów.

Radny Andrzej Michalski dopytywał, jak wygląda koordynacja działań służb bezpieczeństwa w chwili zagrożeń. Prosił o poinformowanie komisji, gdyby doszło do sytuacji kryzysowej.

– Mamy podpisane porozumienie ze strażą pożarną. Po godzinach pracy, kiedy nastąpi jakieś zdarzenie losowe, jesteśmy informowani, a my potem informujemy starostę. Zbiera się wtedy często zespół kryzysowy i podejmowane są działania. W magazynach mamy zabezpieczone worki na piach a także mamy zarezerwowaną rezerwę budżetową na zarządzanie kryzysowe – odpowiedziała kierownik Beata Niebudek.

O działania jednostek OSP, policji dopytywali radni Irena Gmyr, Tomasz Gruszczyński i Zdzisław Zapała. 

Kolejną częścią obrad była rozmowa na temat zakupu przez starostwo oprogramowania e – sesja, który ma kompleksowo obsłużyć pracę rady i usprawnić ich działania.

–  Trzeba iść duchem czasu – powiedział Tomasz Gruszczyński, a Irena Gmyr dodała, że drukowanie materiałów jest zbyt kosztowne.

Zaopiniowali także pozytywnie wszystkie punkty, które zostaną omówione na sesji.

Galeria

Aktualności

Ponad 3 promile za kierownicą!

Nawet trzy lata za kratkami spędzić może 52-latek z gminy Łączna. Mężczyzna kierował mercedesem mając w organizmie ponad...

Polecamy