Boże Narodzenie to czas magiczny, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla Polaków wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów jest bardzo istotne, to nierozerwalna część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat.
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Teksty jasełkowe były w większości anonimowe, wielokrotnie przerabiane, gdyż zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń. Zgodnie z wielowiekową tradycją dzieci Szkoły Podstawowej w Starochęcinach przygotowały piękne misterium bożonarodzeniowe ukazujące wydarzenia z Betlejem. Zaprezentowali je 17 grudnia 2019 r., przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście wśród których znalazł się Pan Burmistrz Robert Jaworski. Po występie głos zabrał pan dyrektor oraz pan burmistrz, którzy złożyli wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała społeczność szkolna połamała się opłatkiem.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i czas poświęcony na próby opłacił się. Jasełka bardzo się podobały. Zostały ciepło przyjęte przez publiczność i nagrodzone gromkimi brawami. Uczniowie, rodzice i organizatorzy dołożyli wielu starań aby tegoroczne jasełka były dla nas wszystkich sposobnością do wejścia w piękną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role. Gra małych aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Przepiękna scenografia przygotowana przez panią Katarzynę Sitarską nadała temu wyjątkowemu spotkaniu uroczysty oraz nastrojowy klimat.
Za ogromny trud włożony w ich reżyserię i inscenizację składamy podziękowania uczniom, rodzicom oraz Panu Tomaszowi Główczykowi.
Beata Dobrowolska