3.5 C
Kielce
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościJan Piwnik “Ponury”- bohater świętokrzyskich partyzantów Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego

Jan Piwnik “Ponury”- bohater świętokrzyskich partyzantów Honorowym Obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego

Zobacz

Dziś, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jan Piwnik „Ponury” – jeden z najsłynniejszych dowódców partyzantki świętokrzyskiej jednogłośnie, decyzją rady miasta, został pośmiertnie wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela miasta. Tytuł ten jest wyrazem uznania dla jego patriotyzmu oraz zasług na rzecz regionu i całego kraju.

Na uroczystości pojawili się członkowie rodziny Jana Piwnika, przedstawiciele instytucji noszących jego imię, w tym delegacje szkół z powiatu ostrowieckiego oraz funkcjonariusze policji, której patronem jest „Ponury”. W sesji uczestniczyli również wicemarszałek województwa Grzegorz Socha, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz radna Sejmiku Magdalena Zieleń, Teresa Piwnik – prezes Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – bratanica Jana Piwnika Ponurego.

Droga do nadania “Ponuremu” tytułu honorowego obywatela Ostrowca Świętokrzyskiego wymagała zmiany regulaminu jego przyznawania. Dotychczasowe zasady uniemożliwiały przyznanie tego zaszczytnego wyróżnienia osobom, które nie urodziły się w Ostrowcu, ani też nie przyczyniły się bezpośrednio do rozwoju miasta. Po licznych debatach i wielomiesięcznych staraniach, radni dokonali zmiany regulaminu, co pozwoliło docenić Jana Piwnika „Ponurego” za jego postawę i wkład w historię regionu i kraju.

Wniosek o nadanie tytułu złożył klub radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta, z przewodniczącym  Krzysztofem Ołownią, któremu bardzo bliska jest postać Jana Piwnika “Ponurego”.

– To zaszczytne wyróżnienie dla bohatera, który swoją niezłomną postawą zasłużył na miano wzoru dla kolejnych pokoleń. „Ponury” poświęcił się walce za wolność i pokazał, że wartości takie jak odwaga, honor i ojczyzna są niezastąpione – podkreślał Krzysztof Ołownia.

Wicemarszałek Grzegorz Socha – Jan Piwnik zwany “Ponurym” to niezwykła postać, niezwykły bohater, przykład dla następnych pokoleń. Jestem dziś niezwykle szczęśliwy, że Ostrowiec Świętokrzyski będzie miał taką postać, która będzie przykładem dla następnych pokoleń.

W wydarzeniu uczestniczyli także senator Jarosław Rusiecki, poseł Anna Krupka.

Jan Piwnik, pseudonim „Ponury”, jest jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, szczególnie na ziemiach świętokrzyskich. Urodził się 31 sierpnia 1912 roku w Janowicach, niewielkiej wsi w gminie Waśniów i już od młodości wyróżniał się odwagą oraz oddaniem dla Polski. Przed wojną ukończył gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, a potem szkołę policyjną w Mostach Wielkich. Służył w Policji Państwowej, co dało mu solidne przygotowanie do zadań, jakie miały go czekać w czasie okupacji.

Początki działalności wojskowej.
Po wybuchu II wojny światowej Piwnik dołączył do Wojska Polskiego i wziął udział w kampanii wrześniowej. Po klęsce wrześniowej i przedostaniu się na Zachód przeszedł specjalne przeszkolenie w Wielkiej Brytanii jako „cichociemny” – elitarna grupa polskich żołnierzy przeszkolonych do działań dywersyjnych w okupowanej Polsce. W 1941 roku został zrzucony na teren Polski i rozpoczął działalność w konspiracji.

Działalność w Górach Świętokrzyskich.
W latach 1942–1944 Piwnik organizował ruch oporu w Górach Świętokrzyskich, walcząc z Niemcami oraz kolaborantami. Jako dowódca Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” zyskał ogromny autorytet wśród lokalnej ludności i swoich podkomendnych. Słynął z odwagi, dyscypliny i wyjątkowego hartu ducha. Organizował akcje zbrojne i dywersyjne, które stały się legendą – jak choćby spektakularny atak na niemiecki garnizon w Końskich czy akcje likwidacyjne na konfidentach. Jego oddziały operowały głównie w rejonach Wykusu i Puszczy Jodłowej, będąc postrachem okupanta.

Śmierć i legenda.
Po sukcesach w świętokrzyskim „Ponury” został przeniesiony na Nowogródczyznę, gdzie miał organizować partyzantkę w tamtych rejonach. Zginął w boju 16 czerwca 1944 roku pod Jewłaszami na Nowogródczyźnie podczas walk z Niemcami. Został pochowany w miejscu śmierci, lecz po wojnie jego szczątki przeniesiono do Polski. Obecnie spoczywa na cmentarzu w Wąchocku, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające jego działalność.

Dziedzictwo „Ponurego”.
Jan Piwnik „Ponury” stał się symbolem niezłomności i walki o wolność. Pośmiertnie został odznaczony wieloma medalami, w tym Krzyżem Virtuti Militari. Jego historia i niezłomna postawa są częścią tożsamości lokalnej oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń, przypominając, że warto walczyć za najważniejsze wartości. Nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela miasta to dowód, że pamięć o jego zasługach jest wciąż żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy