Ponad 80 samorządowców z gmin regionu świętokrzyskiego, tworzących miejskie obszary funkcjonalne, uczestniczyło we wtorkowym spotkaniu, które poświęcone było możliwościom wsparcia w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.
Jakie są cele polityki Unii Europejskiej na najbliższe lata? Na jaki zastrzyk unijnych funduszy może liczyć region świętokrzyski? Jakie miejsce w nowym rozdaniu przewidziano dla miejskich obszarów funkcjonalnych? Na te i wiele innych pytań odpowiadano podczas spotkania roboczego, które w formule on-line odbyło się we wtorek, 30 marca.
Warto podkreślić, że regulacje europejskiej polityki spójności i polskiej polityki rozwoju kładą nacisk na terytorialny wymiar polityk publicznych. Oznacza to, że promowane będą przedsięwzięcia określone nie granicami administracyjnymi poszczególnych gmin, lecz szerszymi terytoriami powiązanymi podobnymi uwarunkowaniami i celami rozwoju.
– Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmiku przyjęto Strategię Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. W dokumencie tym w ramach obszarów strategicznej interwencji wyznaczono Kielecki Obszar Funkcjonalny o charakterze wojewódzkim oraz pięć obszarów funkcjonalnych miast średnich: Miasta Północy, Jędrzejowa, Buska-Zdroju, Staszowa i Sandomierza – podkreślił Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, otwierając spotkanie.
Jak miejskie obszary funkcjonalne wpiszą się w rozpoczynającą się unijną perspektywę finansową – o tym z samorządowcami z regionu świętokrzyskiego dyskutowano podczas wtorkowego spotkania. Warto podkreślić, że MOF dedykowane będą instrumenty Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
– Zgodnie z zapisami Umowy Partnerstwa realizacja projektów ZIT w ramach Programu Regionalnego wymaga wyodrębnienia działań w zakresie co najmniej dwóch priorytetów. W obszarze Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego będą to: Działanie 5.1. – Rozwój miast i miejskich obszarów funkcjonalnych (ZIT) oraz Działanie 2.7 – Mobilność miejska w ZIT – wyliczył dyrektor Sułek.
Jeśli chodzi o EFS+, zakres wsparcia dla MOF-ów pozostaje do uzgodnienia.
– Chcemy poprosić państwa o zidentyfikowanie waszych potrzeb i określenie obszarów, w których chcecie otrzymać wsparcie – podkreśliła Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wtorkowe spotkanie było pierwszym, podczas którego rozmawiano o możliwościach wsparcia z funduszy unijnych miejskich obszarów funkcjonalnych.
– Czekamy na uwagi i propozycje samorządowców. To w jaki sposób zostaną zaplanowane działania w nowej unijnej perspektywie w dużej mierze zależy od was – zaznaczył Jacek Sułek.