3.5 C
Kielce
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościJak zaszczepić dobre praktyki zdobyte w ramach Nacao?

Jak zaszczepić dobre praktyki zdobyte w ramach Nacao?

Zobacz

Jakie rośliny sadzić na zielonych dachach i ścianach, aby obniżyć latem w miastach temperaturę o kilka stopni Celcjusza? Ile kosztuje zastosowanie dobrych rozwiązań dla środowiska, a potem ich utrzymanie? Jak wyciszyć parki miejskie i co można zrobić na „zdewastowanych” terenach? Te i inne dobre praktyki „przywiezione” z Bremy, ale również ze Starachowic prezentowano dziś podczas IV spotkania Regionalnej Grupy Interesariuszy w ramach projektu NACAO z programu Interreg Europa.

Projekt NACAO jest koordynowany przez Departament Rozwoju Regionalnego – Oddział Współpracy Gospodarczej i Projektów Europejskich przy współpracy z Departamentem Rolnictwa, Klimatu i Środowiska. W prezentowaniu dobrych praktyk w zakresie zielonego i niebieskiego węgla i infrastruktury w środowisku miejskim udział wzięli: Joanna Rudawska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWŚ, Sylwia Kanios, dyrektor Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska, Elżbieta Gralec, wiceprezydent Starachowic oraz Martyna Stępień z Urzędu Miasta w Starachowicach. Ideą spotkania było podzielenie się, zdobytą podczas wyjazdów i wizyt studyjnych za granicą, wiedzą z 10 interesariuszami programu z regionu.

Rodzime rozwiązania zastosowane z powodzeniem w Starachowicach omówiła Martyna Stępień z Urzędu Miasta w Starachowicach. Zrewitalizowano Park Miejski, w którym poprawiono znacząco jakość powietrza i obniżono poziom hałasu ze względu na bliskość z ulicą, na której odbywa się wzmożony ruch samochodowy. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zredukowano m.in. zakwit alg i sinic w zalewach Pasternik i Lubianka, co poprawiło walory zapachowe. Poprawiono jakość wody, co z kolei sprawiło, że zalewy stały się atrakcyjne turystycznie.

Interesariuszy szczególnie zainteresował temat finansowania i projektowania zielonych wiat przystankowych, do których zachęcała wiceprezydent Starachowic Elżbieta Gralec. Starachowice planują utworzenie 24. kolejnych.

Uczestnicy wizyt studyjnych, które nie tak dawno odbyły się w Bremie w Niemczech, zaprezentowali pomysły wypracowane przez partnerów projektu Nacao z Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Francji. Wśród nich znalazły się m.in. przekształcenie zamkniętego placu w Bremie w zbiorowy i bioróżnorodny ogród miejski; utworzenie ścieżek rowerowych, tematycznych, zbiorniku wodnego oraz ogródków warzywnych dla mieszkańców na terenach zdewastowanych ogródków działkowych.

Przy tworzeniu ogrodu opracowano wytyczne, które z powodzeniem można zastosować w polskich warunkach, m.in.: preferowano rodzime gatunki roślin przy sadzeniu, które są jadalne dla ludzi i zwierząt, wykorzystano nasiona niemodyfikowane hybrydowo oraz pozostawiono dzikie zakątki dla małych zwierząt. Prace oczyszczające tereny, w tym również zbieranie śmieci, wykonywali mieszkańcy, co wzmocniło więzi społeczne. Przy odtwarzaniu trawy morskiej w Hiszpanii wypracowano dobrą praktykę gwarantującą przyjęcie się roślin. Zastosowano matę kokosową.

Spotkanie zakończyło się dyskusją i zaproszeniem do zacieśnienia jeszcze większej współpracy między interesariuszami, reprezentującymi różne środowiska a jednostkami nauki i pracownikami Urzędu Marszałkowskiego.

Projekt realizowany jest w ramach programu INTERREG EUROPA 2021- 2027 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE w ramach projektu „NACAO – Nature-based Carbon Offsets, czyli „Kompensacja emisji dwutlenku węgla oparta na naturze”.

Galeria

Aktualności

Siatkarski Turniej Mikstów

Już w najbliższą niedziele 12 stycznia 2025r. w hali sportowej w Bilczy odbędzie się kolejna edycja Siatkarskiego Turnieju Mikstów o Puchar Burmistrza Miasta...

Polecamy