3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościJak zachować się podczas kontroli drogowej?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Zobacz

Ostatnie nowelizacje przepisów dają dobry pretekst, by przypomnieć sobie zasady dotyczące kontroli drogowej. Jakie mamy prawa i obowiązki oraz co wolno policjantowi – postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Kiedy możesz zostać zatrzymany do kontroli?

  • Gdy popełniasz wykroczenie w ruchu drogowym.
  • W celu kontroli stanu trzeźwości, posiadanych uprawnień.
  • Gdy jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego.

– Należy pamiętać, aby zawsze zatrzymać się do kontroli. Niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem – mówi nadkom. Kamil Tokarski, rzecznik prasowy KWP w Kielcach.

Policjant zatrzymując do kontroli daje kierującemu sygnał ręką, latarką lub tarczą do zatrzymania. Może to zrobić o każdej porze dnia lub nocy i wybiera do tego bezpieczne miejsce. W nocy poza obszarem zabudowanym policjant musi być umundurowany i pełnić służbę oznakowanym radiowozem.

– Policjant może wydąć polecenie jazdy za samochodem lub motocyklem do bezpiecznego miejsca – dodaje rzecznik prasowy.

Po zatrzymaniu przez policję nie należy wysiadać z samochodu. Podczas kontroli trzeba trzymać ręce na kierownicy, chyba że kontrolujący policjant poprosi o opuszczenie pojazdu. Na polecenie kontrolującego policjanta powinno się wyłączyć silnik pojazdu.

Jak wygląda kontrola?

Po zatrzymaniu do kontroli policjant podaje kierowcy swój stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania.

Warto wiedzieć, że:

  • Na żądanie kierowcy umundurowany policjant ma obowiązek pokazać legitymację służbową.
  • Nieumundurowany policjant musi ją przedstawić od razu – kierowca nie musi o to prosić.
  • Legitymację służbową okazuje się w sposób umożliwiający kierowcy odczytanie i zanotowanie danych pozwalających na identyfikację policjanta, w szczególności dotyczących jego stopnia, imienia i nazwiska oraz nazwy organu, który wydał ten dokument.

– Funkcjonariusz może poprosić kierowcę oraz pasażerów o opuszczenie pojazdu. Może sprawdzić twój stan trzeźwości oraz czy nie jesteś pod działaniem narkotyków. Czy mamy prawo odmówić? Tak, ale w takim przypadku policjant zabierze cię na badanie krwi – mówi Kamil Tokarski.  

Funkcjonariusz może nas zaprosić do radiowozu, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, np. badanie alkomatem, sporządzenie dokumentacji czy też obejrzenia nagrania na wideo rejestratorze.

Kierowca musi mieć przy kontroli prawo jazdy. Polisa OC i dowód rejestracyjny nie są już wymagane.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy