Jakie korzyści płyną z wykorzystania polepszaczy gleby zamiast nawozów sztucznych? Czy można zamienić żwirowy parking w miejską „dżunglę” angażując w to mieszkańców bloków? Czy kompost to dobry materiał konstrukcyjny w materiałach budowlanych? O tych i innych dobrych praktykach rozmawiano dziś podczas IV spotkania regionalnych interesariuszy projektu „CORE – Composting in Rural Environments”, czyli „Kompostowanie na obszarach wiejskich”.
Spotkanie poprowadziły Joanna Rudawska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego oraz Wioletta Czarnecka, z-ca dyrektora Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska. O dobrych praktykach z województwa świętokrzyskiego prezentowanych podczas IV Seminarium Tematycznego w Poczdamie opowiedzieli pracownicy oddziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Przemysłowymi z Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska.
Polacy przedstawili w Niemczech model wykorzystania polepszaczy gleby zamiast nawozów sztucznych w celu poprawy jakości gleby oraz płynące z tego korzyści, takie jak: wytwarzanie kompostu wykorzystywanego przez mieszkańców na własne potrzeby, ograniczenie transportu, emisji CO2, redukcja hałasu, zmniejszenie zużycia energii przez regionalne zakłady gospodarki odpadami i osiąganie coraz wyższych poziomów recyklingu odpadów komunalnych.
Węgrzy na przykładzie Ogrodu Klimatycznego Aurora pokazali jak w ciągu 5 lat mieszkańcy, wolontariusze w porozumieniu z lokalnymi władzami zamienili żwirowy parking między blokami w prawdziwą dziką dżunglę. Dzięki temu udało się obniżyć temperaturę w centrum miasta i wykorzystać kompost produkowany lokalnie. Z kolei nasi partnerzy z Włoch zastosowali kompost jako materiał konstrukcyjny w projektach budowlanych w Południowym Tyrolu. Zrekultywowano 2 ha zanieczyszczonego terenu, wykorzystując kompost z kompostowni pryzmowej, który był trudny do zagospodarowania.
O gospodarowaniu odpadami komunalnymi, w tym o oczyszczaniu odpadów biodegradowalnych z zanieczyszczeń na przykładzie Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki opowiadał Paweł Rędziak, prezes Zarządu Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki, który jest regionalnym interesariuszem projektu.
Projekt CORE „Composting in Rural Environments”, czyli „Kompostowanie na obszarach wiejskich” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu INTERREG EUROPA 2021 – 2027. Uczestniczy w nim 11 interesariuszy z terenu województwa świętokrzyskiego. Są to przedstawiciele regionalnych zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych, przedstawiciele administracji rządowej, tj. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, przedstawiciele gmin oraz przedsiębiorców. Projekt koordynują Departament Rozwoju Regionalnego i Departament Rolnictwa, Klimatu i Środowiska.