3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościJak dobrać soczewki na astygmatyzm?

Jak dobrać soczewki na astygmatyzm?

Zobacz

Wady wzroku dotyczą bardzo dużej populacji ludzi na całym świecie. Do tych najpopularniejszych należą miopia (krótkowzroczność), hyperopia (nadwzroczność) oraz astygmatyzm (niezborność). Niepokojących objawów ze strony narządu wzroku (nawet tych z pozoru błahych) nie można bagatelizować. Nieskorygowana wada refrakcji może powodować m.in. niewyraźne, zamazane widzenie powodujące znaczne utrudnienia w codziennym życiu. Na szczęście większość refrakcyjnych wad oka można skutecznie korygować. Standardowymi sposobami korekcji jest noszenie okularów lub używanie szkieł kontaktowych. Dla osób posiadających astygmatyzm bardzo dobrym rozwiązaniem są soczewki nazywane torycznymi. Czym różnią się soczewki toryczne od zwykłych szkieł kontaktowych? Jak dobrać odpowiednie soczewki dla osoby z astygmatyzmem? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Na czym polega i jak objawia się astygmatyzm?

Astygmatyzm, określany również mianem niezborności, jest wadą układu optycznego polegającą na zniekształceniu widzenia na skutek rozciągnięcia soczewki lub rogówki oka. Występuje ona wtedy, gdy powierzchnia oka nie ma regularnego kształtu, lecz przypomina swoim kształtem piłkę do rugby. Specyficzna budowa oka powoduje, że wpadająca do niego wiązka światła skupia się w dwóch punktach zamiast w jednym. Zaburzenie to powoduje powstanie na siatkówce obrazu niepunktowego. Niezborność objawia się zazwyczaj nieostrym widzeniem, krzywieniem obrazu i pogorszeniem kontrastu. Astygmatyzm może powodować trudności w ogniskowaniu widzianych obiektów oraz niewyraźne widzenie na każdą odległość – zarówno w dali, jak i w bliży. Często towarzyszy mu krótkowzroczność lub nadwzroczność. Nieskorygowany astygmatyzm może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia ostrości widzenia mogą powodować bóle głowy, mrużenie oczu i zmęczenie.

Czy astygmatyzm może pojawić się u dziecka?

Niezborność, podobnie jak inne wady refrakcji oka, może występować u osób w każdym wieku. Nie jest prawdą, że na problemy z widzeniem skarżą się tylko seniorzy – tego rodzaju nieprawidłowości powstają niezależnie od wieku. Astygmatyzm stosunkowo często występuje u dzieci, również u niemowląt. Wada może być wrodzona lub rozwinąć się w trakcie życia. Im wcześnie się ją wykryje, tym łatwiej można ją skorygować. Astygmatyzmu nie da się zdiagnozować samodzielnie, zwłaszcza u najmłodszych. O tym, jaka metoda korekcji nieprawidłowości narządu wzroku będzie najlepsza dla prawidłowego rozwoju dziecka decyduje specjalista.

Jaki rodzaj soczewek koryguje astygmatyzm?

Niezborność koryguje się torycznymi soczewkami kontaktowymi, czyli tak zwanymi szkłami z cylindrami. Takie soczewki posiadają różne moce refrakcyjne w przekroju pionowym i poziomym, dzięki czemu pozwalają właściwie załamywać obraz. Toryczne szkła kontaktowe są skuteczną i bezpieczną metodą niwelowania zniekształceń widzenia spowodowanych astygmatyzmem. Dobrze dopasowane pozwalają wyraźnie widzieć i są komfortowe dla oczu. Soczewki dostosowane do potrzeb astygmatyków można kupić w stacjonarnych salonach optycznych i sklepach internetowych (http://www.swiatsoczewek.com/). Należy pamiętać, by kupować je wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.

Czym różnią się soczewki toryczne od zwykłych soczewek kontaktowych?

Na rynku występuje wiele rodzajów soczewek przeznaczonych do korygowania różnych wad wzroku. Modele toryczne od najpopularniejszych szkieł sferycznych (czyli takich służących do korekcji krótko- i nadwzroczności) różnią się sposobem działania. Dzięki swej specyficznej budowie soczewki dla astygmatyków odbijają światło zarówno w przekroju poziomym, jak i pionowym, przez co mogą korygować wzrok niezależnie od tego, pod jakim kątem się patrzy. Codzienne użytkowanie soczewek torycznych nie różni się w niczym od stosowania „zwykłych” szkieł kontaktowych. Użytkownicy mają do wyboru zarówno wersje jednodniowe, jak i modele wielokrotnego użytku. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii soczewki toryczne oferują najwyższy komfort podczas noszenia. Szkła kontaktowe o parametrach niwelujących zaburzenia widzenia spowodowane niezbornością są produkowane z innowacyjnych materiałów cechujących się wysoką przepuszczalnością tlenu i optymalnym stopniem uwodnienia (np. soczewki Biofinity Toric lub Acuvue Oasys for Astigmatism). Soczewki toryczne muszą być indywidualnie dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Dobieraniem najlepszych szkieł dla oczu danego pacjenta zajmują się wykwalifikowani optometryści.

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy