3.5 C
Kielce
poniedziałek, 12 maja, 2025
Strona głównaKulturaJadwiga Brzoza i Wiesława Janus uhonorowane specjalnymi wyróżnieniami

Jadwiga Brzoza i Wiesława Janus uhonorowane specjalnymi wyróżnieniami

Zobacz

Powiatowy jubileusz 150–lecia powstania Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce świętowano 7 grudnia w Nowinach. Z tej okazji w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach spotkali się artyści z powiatu kieleckiego z władzami wojewódzkimi i powiatowymi, aby odebrać z ich rąk specjalne wyróżnienia. Z terenu gminy Sitkówka-Nowiny dyplomy uznania otrzymały Panie: Jadwiga Brzoza i Wiesława Janus.

Uroczystość w nowińskiej auli zorganizowały władze Powiatu Kieleckiego. Zebranych tłumnie gości powitał starosta kielecki Michał Godowski, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro oraz gospodarz gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz. Wszyscy podkreślali jak wielką wartość stanowią członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. – Nasza współpraca jest nieoceniona. Wiele naszych kulinarnych i kulturowych imprez byłoby niemożliwe, gdyby nie Panie – mówił do zebranych Michał Godowski. – Chcielibyśmy osobiście podziękować wszystkim członkiniom kół gospodyń, ale fizycznie jest to nie możliwe, bo w naszym powiecie jest aż 200 kół gospodyń wiejskich – wyjaśniał starosta i podkreślał, że ta liczba naprawdę robi wrażenie. Trzeba przyznać, że to swoisty fenomen, bo w całym województwie mamy około 700 kół gospodyń wiejskich. – Wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich należy się wielkie uznanie. To Wy podtrzymujecie tradycję i przekazujecie ją dalszym pokoleniom – podkreślał wójt Sebastian Nowaczkiewicz, witając przybyłych do Nowin gości i składając na ręce wszystkich członkiń Kół Gospodyń Wiejskich wyrazy uznania i szacunku. – Pragnę podziękować wszystkim Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za aktywną działalność i wytrwałą pracę w kształtowaniu tożsamości kulturowej naszych Małych Ojczyzn – życzył wójt Sebastian Nowaczkiewicz. Zdaniem członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotra Żołądka członkinie KGW od samego początku swojego istnienia wywierały silny wpływ na rozwój wsi. – Od samego początku Panie skupiały się na organizacji wszelkiego rodzaju kursów, takich jak nauka szycia czy gotowania. Uczyły także prowadzenia domu i przygotowywały różnego rodzaju uroczystości, pielęgnując przy tym polską tradycję i patriotyzm – podkreślał pełen uznania Piotr Żołądek. Te słowa potwierdził Zenon Janus wicestarosta Powiatu Kieleckiego. – Pomimo wielu obowiązków Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zawsze znajdowały czas na pracę społeczną. Śmiało można powiedzieć, że są one ostoją ludowych obyczajów i sztuki, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. I za to wszystko ogromnie im dziękuję – dziękował Zenon Janus.

Gospodynie od XIX wieku

Prawzorem Kół Gospodyń Wiejskich było powstałe w 1866 roku na Pomorzu Gdańskim „Towarzystwo Gospodyń”. Choć na terenie województwa świętokrzyskiego takie organizacje powstały trochę później, bo około roku 1900, to gospodynie podkreślały, że bardzo się cieszą z zaproszenia, bo wspólne spotkania dają im mnóstwo radości i stanowią „odskocznię” od codzienności.

700 kół w województwie i 200 w powiecie kieleckim

Podczas spotkania uhonorowano najbardziej zasłużone przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kieleckiego. Każdą z 19 gmin powiatu kieleckiego reprezentowały po dwie Panie, chociaż, jak podkreślano, na olbrzymie uznanie zasługują wszystkie członkinie KGW. Z terenu gminy Sitkówka-Nowiny uhonorowano zaszczytnymi wyróżnieniami Jadwigę Brzozę z zespołu obrzędowego „Kowalanki” i Wiesławę Janus z zespołu śpiewaczego „Bolechowiczanie”. Gratulacje i podziękowania za wkład w rozwój kultury ludowej na terenie gminy Sitkówka-Nowiny  laureatkom złożył wójt Sebastian Nowaczkiewicz, a dalszej owocnej pracy, szacunku, sukcesów i satysfakcji, wyrażanych wdzięcznością całej społeczności lokalnej życzyła tuż po wręczeniu wyróżnień także Bogumiła Kowalczyk radna Powiatu Kieleckiego.
Uroczystość uświetnił występ artystyczny przygotowany przez Studio Piosenki Miniaturka z Nowin. Na scenie koncert przepięknych kolęd dały solistki: Sylwia Bartkiewicz, Wiktoria Basiak, Sylwia Lasota oraz Aleksandra Wójcik. Dla gości wystąpili także wspólnie przedstawiciele wszystkich zespołów ludowych z terenu gminy Sitkówka-Nowiny. Na zakończenie program słowno-muzyczny zaprezentował Adam Ochwanowski, poeta, publicysta, reżyser plenerowy, satyryk i gawędziarz oraz animator kultury. Po części oficjalnej, staropolskim zwyczajem Starosta Powiatu Kieleckiego Michał Godowski zaprosił zebranych na poczęstunek.

Agnieszka Olech

Jadwiga Brzoza – Prowadzi KGW Kowala oraz Zespół Obrzędowy Kowalanki już od kilkudziesięciu lat. Jej pasją są kwiaty z bibuły i krepiny, których piękno dorównuje tym z natury. Swoje osiągnięcia pani Jadwiga Brzoza ma także w dziedzinie kulinarnej, w której prezentuje bogate dziedzictwo wsi świętokrzyskiej. Pani Jadwiga Brzoza aktywnie uczestniczy w opracowaniu programów i scenariuszy obrzędów przedstawiających dawne i zapomniane zwyczaje i obyczaje ludowe. Swoją działalnością przekazuje młodemu pokoleniu wartości, które trudno jest znaleźć w dzisiejszym świecie.
Wiesława Janus – przewodnicząca KGW Bolechowice. Od samego początku dba o rozwój i prestiż nie tylko Koła Gospodyń Wiejskich, ale też działającego przy kole Zespołu Śpiewaczego „Bolechowiczanie”. Organizuje wyjazdy integracyjne, spotkania okolicznościowe, z sukcesami bierze udział w konkursach kulinarnych i śpiewaczych. To właśnie z jej inicjatywy rozpoczął się cykl spotkań z uczniami szkoły podstawowej, w ramach których zespół przekazywał tradycje kultury ludowej poprzez naukę rękodzieła ludowego.

Galeria

Aktualności

Gmina Chęciny przygotowuje się do budowy Ośrodka Historii. Podpisano umowę na wykonanie projektu

Gmina Chęciny podpisała umowę na wykonanie projektu i dokumentacji technicznej dla nowej inwestycji, która ma na celu wyeksponowanie bogatego dziedzictwa...

Polecamy