3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaJadwiga Brzoza i Wiesława Janus uhonorowane specjalnymi wyróżnieniami

Jadwiga Brzoza i Wiesława Janus uhonorowane specjalnymi wyróżnieniami

Zobacz

Powiatowy jubileusz 150–lecia powstania Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce świętowano 7 grudnia w Nowinach. Z tej okazji w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach spotkali się artyści z powiatu kieleckiego z władzami wojewódzkimi i powiatowymi, aby odebrać z ich rąk specjalne wyróżnienia. Z terenu gminy Sitkówka-Nowiny dyplomy uznania otrzymały Panie: Jadwiga Brzoza i Wiesława Janus.

Uroczystość w nowińskiej auli zorganizowały władze Powiatu Kieleckiego. Zebranych tłumnie gości powitał starosta kielecki Michał Godowski, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Cedro oraz gospodarz gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz. Wszyscy podkreślali jak wielką wartość stanowią członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. – Nasza współpraca jest nieoceniona. Wiele naszych kulinarnych i kulturowych imprez byłoby niemożliwe, gdyby nie Panie – mówił do zebranych Michał Godowski. – Chcielibyśmy osobiście podziękować wszystkim członkiniom kół gospodyń, ale fizycznie jest to nie możliwe, bo w naszym powiecie jest aż 200 kół gospodyń wiejskich – wyjaśniał starosta i podkreślał, że ta liczba naprawdę robi wrażenie. Trzeba przyznać, że to swoisty fenomen, bo w całym województwie mamy około 700 kół gospodyń wiejskich. – Wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich należy się wielkie uznanie. To Wy podtrzymujecie tradycję i przekazujecie ją dalszym pokoleniom – podkreślał wójt Sebastian Nowaczkiewicz, witając przybyłych do Nowin gości i składając na ręce wszystkich członkiń Kół Gospodyń Wiejskich wyrazy uznania i szacunku. – Pragnę podziękować wszystkim Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za aktywną działalność i wytrwałą pracę w kształtowaniu tożsamości kulturowej naszych Małych Ojczyzn – życzył wójt Sebastian Nowaczkiewicz. Zdaniem członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotra Żołądka członkinie KGW od samego początku swojego istnienia wywierały silny wpływ na rozwój wsi. – Od samego początku Panie skupiały się na organizacji wszelkiego rodzaju kursów, takich jak nauka szycia czy gotowania. Uczyły także prowadzenia domu i przygotowywały różnego rodzaju uroczystości, pielęgnując przy tym polską tradycję i patriotyzm – podkreślał pełen uznania Piotr Żołądek. Te słowa potwierdził Zenon Janus wicestarosta Powiatu Kieleckiego. – Pomimo wielu obowiązków Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zawsze znajdowały czas na pracę społeczną. Śmiało można powiedzieć, że są one ostoją ludowych obyczajów i sztuki, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. I za to wszystko ogromnie im dziękuję – dziękował Zenon Janus.

Gospodynie od XIX wieku

Prawzorem Kół Gospodyń Wiejskich było powstałe w 1866 roku na Pomorzu Gdańskim „Towarzystwo Gospodyń”. Choć na terenie województwa świętokrzyskiego takie organizacje powstały trochę później, bo około roku 1900, to gospodynie podkreślały, że bardzo się cieszą z zaproszenia, bo wspólne spotkania dają im mnóstwo radości i stanowią „odskocznię” od codzienności.

700 kół w województwie i 200 w powiecie kieleckim

Podczas spotkania uhonorowano najbardziej zasłużone przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu kieleckiego. Każdą z 19 gmin powiatu kieleckiego reprezentowały po dwie Panie, chociaż, jak podkreślano, na olbrzymie uznanie zasługują wszystkie członkinie KGW. Z terenu gminy Sitkówka-Nowiny uhonorowano zaszczytnymi wyróżnieniami Jadwigę Brzozę z zespołu obrzędowego „Kowalanki” i Wiesławę Janus z zespołu śpiewaczego „Bolechowiczanie”. Gratulacje i podziękowania za wkład w rozwój kultury ludowej na terenie gminy Sitkówka-Nowiny  laureatkom złożył wójt Sebastian Nowaczkiewicz, a dalszej owocnej pracy, szacunku, sukcesów i satysfakcji, wyrażanych wdzięcznością całej społeczności lokalnej życzyła tuż po wręczeniu wyróżnień także Bogumiła Kowalczyk radna Powiatu Kieleckiego.
Uroczystość uświetnił występ artystyczny przygotowany przez Studio Piosenki Miniaturka z Nowin. Na scenie koncert przepięknych kolęd dały solistki: Sylwia Bartkiewicz, Wiktoria Basiak, Sylwia Lasota oraz Aleksandra Wójcik. Dla gości wystąpili także wspólnie przedstawiciele wszystkich zespołów ludowych z terenu gminy Sitkówka-Nowiny. Na zakończenie program słowno-muzyczny zaprezentował Adam Ochwanowski, poeta, publicysta, reżyser plenerowy, satyryk i gawędziarz oraz animator kultury. Po części oficjalnej, staropolskim zwyczajem Starosta Powiatu Kieleckiego Michał Godowski zaprosił zebranych na poczęstunek.

Agnieszka Olech

Jadwiga Brzoza – Prowadzi KGW Kowala oraz Zespół Obrzędowy Kowalanki już od kilkudziesięciu lat. Jej pasją są kwiaty z bibuły i krepiny, których piękno dorównuje tym z natury. Swoje osiągnięcia pani Jadwiga Brzoza ma także w dziedzinie kulinarnej, w której prezentuje bogate dziedzictwo wsi świętokrzyskiej. Pani Jadwiga Brzoza aktywnie uczestniczy w opracowaniu programów i scenariuszy obrzędów przedstawiających dawne i zapomniane zwyczaje i obyczaje ludowe. Swoją działalnością przekazuje młodemu pokoleniu wartości, które trudno jest znaleźć w dzisiejszym świecie.
Wiesława Janus – przewodnicząca KGW Bolechowice. Od samego początku dba o rozwój i prestiż nie tylko Koła Gospodyń Wiejskich, ale też działającego przy kole Zespołu Śpiewaczego „Bolechowiczanie”. Organizuje wyjazdy integracyjne, spotkania okolicznościowe, z sukcesami bierze udział w konkursach kulinarnych i śpiewaczych. To właśnie z jej inicjatywy rozpoczął się cykl spotkań z uczniami szkoły podstawowej, w ramach których zespół przekazywał tradycje kultury ludowej poprzez naukę rękodzieła ludowego.

Galeria

Aktualności

Informacja o utrudnieniach w dojeździe do Kopalni Jaźwica

Szanowni Państwo,Informujemy, że w dniach 23.12.2024 - 31.12.2024 prowadzone będą prace remontowe na drodze dojazdowej do kopalni Jaźwica (ul. Sitkówka,...

Polecamy