Jak wyglądał system polityczny „ludowej” Polski i jakie były konsekwencje dążenia komunistów do opanowania wszelkich dziedzin życia publicznego? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy konferencji, która odbędzie się 25 października o godz. 10.00 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Kielcach.
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przez kilkadziesiąt lat decydowała o sprawach politycznych, gospodarczych i społecznych naszego kraju. Wpływała na działalność organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych, a także partii satelickich. Polityka władz centralnych realizowana była również na gruncie lokalnym, m.in. w województwie kieleckim.
Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Archiwum Państwowe w Kielcach zapraszają 25 października o godz. 10.00 na konferencję źródłoznawczą „PZPR w dokumentach. Wokół przydatności akt partyjnych do badania dziejów województwa kieleckiego w latach 1948-1975”. Obrady odbędą się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5.
Konferencję rozpocznie referat dotyczący administracji i sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kieleckiego w latach 1948-1975. Omówione zostaną publikacje dotyczące PZPR w skali ogólnopolskiej i regionalnej oraz wartość historyczna akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Kielcach z lat 1948-1975. W trakcie konferencji przedstawiona zostanie również struktura, kadry i przykłady działań KW PZPR w Kielcach, a także funkcjonowanie kieleckiego Komitetu Miejskiego partii w latach 1948-1975. Omówione zostaną również akta obrazujące stosunek PZPR na tym terenie do spraw młodzieży. Ostatni referat dotyczyć będzie procesu przejęcia, zabezpieczenia i udostępniania akt KW PZPR i jednostek podległych w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach. Po wystąpieniach odbędzie się dyskusja z udziałem prelegentów i zaproszonych gości. Przedstawione referaty pogłębią stan badań nad powojenną historią województwa kieleckiego.