Miniony rok pokazał, że mieszkańcy gminy Zagnańsk zdecydowanie lubią czytać. Biblioteka odnotowała ponad 44 tysiące wypożyczeń, czyli więcej niż w roku poprzednim. Lokalna społeczność chętnie też uczestniczyła w organizowanych tu wydarzeniach, a trzeba podkreślić, że 2022 rok pod tym względem był bardzo bogaty. Odbywały się spotkania integracyjne i autorskie, różnego rodzaju warsztaty, a także konkursy.
Księgozbiór coraz większy
Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie oraz jej filia w Zagnańsku posiadają łącznie blisko 41 tysięcy książek i blisko tysiąc audiobooków. W 2022 roku przybyło 1993 książki i 54 audiobooki. – Zbiory powiększyły się między innymi o 80 książek z serii „Wielkie Litery”, co jest odpowiedzią na zapotrzebowanie seniorów. Z zakresu wyrównania szans wśród dzieci z większych i mniejszych ośrodków, zakupywane były także książki dla tej grupy wiekowej, ze znanych wydawnictw, nagradzane, a co za tym idzie droższe, których przeciętny rodzic nie kupuje swoim dzieciom. Ponadto uzupełniamy serie, wydawnictwa wielotomowe i kierujemy się życzeniami czytelników – mówi Anna Kapciak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.
Zbiory biblioteki powiększyły się również o 84 książki w języku ukraińskim, głównie dla dzieci. Zostały one przekazane w darze z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, a także nieodpłatnie pozyskane w ramach projektu „Ukraińcy w Bibliotece”.
Mieszkańcy gminy Zagnańsk lubią czytać
W 2022 roku biblioteka skupiała 1606 zarejestrowanych czytelników, w tym 1188 kobiet i 418 mężczyzn. Najliczniejszymi grupami są dzieci do 12 lat i dorośli w przedziale wiekowym 25-44 lata. Łącznie wypożyczono 44 tysiące 401 pozycji, w tym 43 tysiące 495 książek, 770 audiobooków i 236 czasopism. To o 3 tysiące 602 wypożyczenia więcej niż w 2021 roku.
W 2022 roku prowadzona była prenumerata siedmiu tytułów prasowych: Charaktery, Zwierciadło, Polityka, Cogito, Świerszczyk i dwa tytuły branżowe.
Liczba odwiedzin w bibliotece w 2022 roku ukształtowała się na poziomie 24 tysięcy 941 osób, w tym 20 tysięcy 250 osób skorzystało z wypożyczalni. 704 osoby wzięły udział w imprezach bibliotecznych, a 710 to uczestnicy zajęć cyklicznych, warsztatów, DKK i innych spotkań. – Najlepszy czytelnik wypożyczył w minionym roku 385 książek, a największy miłośnik audiobooków wysłuchał ich aż 71. Wśród najczęściej wypożyczanych audiobooków dla dzieci były „Dzieci z Bullerbyn” i inne lektury, a dla dorosłych klasyka: „Grona Gniewu” J. Steinbecka i kryminały J. Nesbo. Wśród najchętniej czytanych książek znalazły się: „Cuda codzienności” Marii Paszyńskiej, „Wybaczam Ci” Remigiusza Mroza i „Czas leczy rany” Joanny Kruszewskiej. Najpoczytniejszą książką ostatnich trzech lat jest zaś pozycja pod tytułem „Trzy zimy” Magdaleny Kopeć. Widzimy więc zdecydowany trend na czytanie książek polskich autorów – podkreśla Stella Ślefarska, zastępca dyrektora Gminnej Biblioteki w Samsonowie.
Biblioteka tętniła życiem
W 2022 roku w bibliotece odbywały się różne, cykliczne zajęcia, między innymi z podstaw programowania, w których uczestniczyło 30 dzieci. Od marca prowadzone były przez wolontariuszkę zajęcia z języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Uczestniczyło w nich 78 osób. Od 29 czerwca miały miejsce zaś „Wakacje z językiem angielskim”, w których uczestniczyły 32 osoby. Na terenie gminy działało pięć Dyskusyjnych Klubów Książki – dwa dla dorosłych, dwa dla dzieci i jeden dla młodzieży.
W ciągu całego 2022 roku zorganizowano mnóstwo różnych spotkań i ciekawych wydarzeń. Były między innymi: Walentynki w Bibliotece, Dzień Kota, Dzień Kobiet, Powitanie Wiosny, Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Dzień Dziecka, Dzień Krawata, Dzień Pluszowego Misia, „Strażacy w Bibliotece”, „Witaminowe przyjęcie z Kicią Kocią”, spotkanie z teatrzykiem kamishibai, projekcja filmu, zintegrowane zajęcia dla dzieci z Ukrainy, warsztaty ekologiczne i wiele innych. Odbyły się również liczne konkursy, w tym plastyczne i fotograficzne. Wybrano także Czytelnika Roku 2021.
Ciekawymi wydarzeniami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem były spotkania autorskie. Mieszkańcy mieli okazję porozmawiać z Anną Czerwińską-Rydel i Magdaleną Kopeć. W maju zaś odbyła się dyskusja literacka „O literaturze przy kawie – pisanie od kuchni”, w której wzięło udział aż czternaście znanych pisarek. Spotkanie obfitowało w ciekawe rozmowy i mnóstwo humoru.
W 2022 roku biblioteka kontynuowała działania w ramach projektu Instytutu Książki „Mała książka – wielki Człowiek”, który trwa od września 2019 r. Każdy mały czytelnik w wieku 3-6 lat, który został zapisany do biblioteki, otrzymywał wyprawkę czytelniczą. W 2022 roku w kolejnej edycji programu wyprawki odebrało 35 dzieci i wydano 61 dyplomów.
W budynku biblioteki odbywały się również warsztaty komputerowe „Aktywny senior w sieci”, które zostały dofinansowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w ramach projektu „Bartkowe Baby nie ulegają słabościom…”
Co ważne, biblioteka w Samsonowie skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na rozwój placówki. W ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” otrzymała 26 tysięcy 40 złotych na doposażenie w nowoczesny sprzęt. Od sponsora Bank Spółdzielczy w Samsonowie pozyskano zaś 500 złotych. Środki zostały przeznaczone na nagrody w konkursach. Oprócz tego czytelnicy przekazali dary książkowe o wartości 2100 złotych. – Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają naszą bibliotekę w działaniach na rzecz propagowania czytelnictwa. Czytanie jest wartością samą w sobie, którą warto pielęgnować – podsumowuje Anna Kapciak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.