Lecznicze i łagodzące właściwości ziół wykorzystywanych w różnych formach oraz przepisy na naturalną piękność, czyli kosmetyki wykonane tylko i wyłącznie z darów natury – uczestniczki projektu „Smaki Patriotyzmu” zapoznały się z bardzo ciekawym tematem zielarstwa. Były warsztaty, wspólne wytwarzanie produktów i mnóstwo dobrej energii.
W projekcie realizowanym z myślą o kobietach i dla kobiet biorą udział panie z trzech gmin: 20 osób z gminy Łopuszno, 15 z gminy Strawczyn i 15 z gminy Zagnańsk. W jego ramach odbyło się już niezwykłe spotkanie kulinarne połączone ze wspólnym gotowaniem ze znanym i lubianym mistrzem kuchni i restauratorem Robertem Sową.
Kolejnym blokiem tematycznym przewidzianym w programie projektu było zielarstwo, czyli zagadnienia z zakresu zbierania i suszenia ziół, wyrobu nalewek, herbat, naparów i produkcji naturalnych kosmetyków. – Wspólnym mianownikiem zajęć realizowanych w ramach projektu mają być „smaki patriotyzmu” rozumiane w różnych aspektach. To zgłębianie tajników tożsamości regionalnej, która jest przecież bardzo bogata, trzeba ją tylko odkryć. Podczas warsztatów uczestniczki łączą tradycję z nowoczesnością i poznają wiele ciekawych zagadnień, które mogą wykorzystać w życiu codziennym – powiedział Mariusz Brelski, prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała” i współautor projektu „Smaki Patriotyzmu”.
Zioła zdrowiem płynące
Jako pierwszy obył się cykl warsztatów z ziołolecznictwa i fitoterapii. Zajęcia poprowadziła Donata Nalepa, znawczyni ziół i propagatorka fitoterapii. – Spotkanie było prawdziwą skarbnicą wiedzy o naturze, która została podana w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Jestem przekonana, że uczestniczki będą wykorzystywały zdobyte tu doświadczenia do dbania o swoje zdrowie i wygląd – podkreślała Renata Janik, ambasadorka przedsięwzięcia wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Kolejny cykl warsztatów dotyczył naturalnych kosmetyków. Zajęcia poprowadziła Agnieszka Dudek, farmaceutka i znawczyni naturalnej pielęgnacji ciała i duszy. – Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania kosmetyków w drogeriach. Okazuje się jednak, że można robić je samemu, z ziół, które rosną na naszych polach. Panie otrzymały proste przepisy na naturalną urodę i same tworzyły unikatowe i prozdrowotne kosmetyki – powiedział Damian Gad, koordynator projektu „Smaki Patriotyzmu” w gminie Strawczyn i wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn.
Kolejne spotkania już wkrótce
To jednak nie koniec ciekawych zajęć dla uczestniczek projektu „Smaki Patriotyzmu”. Przed nimi jeszcze spotkanie poruszające tematykę urody, zdrowia i aktywności fizycznej. W ramach tego bloku panie skorzystają z porad dietetyka i fizjoterapeuty. Nie zabraknie nordic walking, zajęć z piłkami rehabilitacyjnymi i wielu innych form ruchu. Oprócz warsztatów zostaną także zorganizowane dwa trzydniowe wyjazdy integracyjne. Panie odwiedzą Mazury, gdzie jeszcze bardziej zgłębią temat zielarstwa. Jesienią natomiast wyjadą w Bieszczady. Festiwal Smaków Patriotyzmu, w ramach którego wystąpi znana gwiazda, będzie zwieńczeniem tego jakże ciekawego i oryginalnego projektu.
Przypomnijmy, realizatorem projektu „Smaki Patriotyzmu” jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała” z Lasocina. Jest on dofinansowany w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”. Całkowita wartość projektu to 120 tysięcy złotych.