3.5 C
Kielce
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaOświataInnowacyjny i multimedialny sprzęt trafił do szkół w gminie Piekoszowie w ramach...

Innowacyjny i multimedialny sprzęt trafił do szkół w gminie Piekoszowie w ramach programu „Aktywna Tablica” [WIDEO]

Zobacz

Laptopy, tablety, a także pomoce dydaktyczne i sprzęt do pracy terapeutycznej – to wszystko już trafiło do szkół w Łosieniu i w Micigoździe w ramach programu „Aktywna tablica”. Łączna wartość sprzętu opiewa na kwotę w wysokości blisko 80 tysięcy złotych, z czego aż osiemdziesiąt procent kosztów pokryło dofinansowanie pozyskane w ramach rządowego programu.

Od października 2020 r. realizowana jest kolejna edycja rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024. Ze względu na szacowany zakres wyposażenia szkół, zróżnicowane potrzeby uczniów i nauczycieli w zakresie korzystania ze sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii, nastąpiła przebudowa programu w stosunku do poprzedniej jego edycji na lata 2017-2019. I tak, zostały między innymi określone inne progi wsparcia finansowego dla szkół, w których kształcą się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niewidomi oraz uczniowie z niepełnosprawnościami.

W tej edycji realizowanego przez wojewodę świętokrzyskiego rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” do gminy Piekoszów trafiło 63 tysiące złotych wsparcia. – Program ma na celu zapewnienie szkołom niezbędnej infrastruktury w postaci nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w łącznej kwocie 63 tysięcy złotych tym razem mogliśmy zakupić tablety, laptopy i pomoce dydaktyczne służące nie tylko do wszechstronnego rozwoju uczniów, ale nawet do terapii z uczniami słabiej rozwijającymi się i mającymi trudności w nauczaniu. Innowacyjne pomoce dydaktyczne z całą pewnością sprawią, że nauka będzie łatwiejsza, a także znacznie bardziej przyjemna. Bardzo nam zależało na pozyskaniu tych środków i cieszę się, że to się udało. Równie ważne jest to, że w przypadku konieczności wprowadzenia nauki zdalnej, sprzęt będzie wykorzystywany w stu procentach przez naszych uczniów i nauczycieli – mówi wójt, Zbigniew Piątek, który osobiście przekazał zakupione pomoce dydaktyczne wraz z innowacyjnym sprzętem.

Radości nie kryła kadra pedagogiczna, ale również i uczniowie. – Wszystkie tablety, które dostaliśmy i laptopy są bardzo nowoczesne. Nie zacinają się i pracują bardzo szybko. To zdecydowanie ułatwia nam naukę i pozwala szybciej wykonywać polecenia nauczycieli – mówili zgodnie uczniowie ze szkoły w Łosieniu. – Fajne są też wszystkie gry. Wcześniej takich nie było w naszej szkole. Część znamy z przedszkola, ale większość widzimy pierwszy raz – przyznali uczniowie, którzy z nieukrywaną radością wspólnie korzystali z podarowanych im pomocy dydaktycznych.

Zdaniem dyrektor szkoły w Łosieniu Anny Oleś zakupione pomoce w zdecydowany sposób wesprą szkołę w procesie kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia ne tylko stacjonarnie, ale też na odległość. – Pomoce będą wykorzystane w pracy stacjonarnej oraz zdalnej i hybrydowej, na zajęciach indywidualnych i grupowych. Pomogą one zwiększyć zaangażowanie dziecka w proces uczenia się i osiągnąć zakładane cele. Wykorzystanie na zajęciach nowoczesnych programów terapeutycznych w zakresie dysleksji, logopedii, czy terapii pedagogicznej zapewni uczniom wysoką jakość kształcenia, adekwatną do indywidualnych potrzeb. Umożliwi to wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z niepełnosprawnościami i trudnościami w nauce oraz przygotowanie ich do funkcjonowania w społeczeństwie. Pomocne w rozwoju naszych uczniów będą także zakupione przez nas gry edukacyjne – mówi Anna Oleś, dyrektor szkoły w Łosieniu.

Celem programu „Aktywna tablica” jest rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania TIK w edukacji, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, a także wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji przedsięwzięć związanych z rozwijaniem tych kompetencji. Jak podkreśla wójt Zbigniew Piątek, samorząd gminy Piekoszów stawia na rozwój edukacji i nauczanie na najwyższym poziomie. – Dzięki odpowiednio dobranym pomocom edukacyjnym nauczyciele mogą w innowacyjny sposób przekazywać wiedzę, którą uczniowie z całą pewnością będą łatwiej przyswajać – zaznacza wójt Zbigniew Piątek.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Ważna informacja dla firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych

Przypomina się firmą, które zajmują się organizacją spływów kajakowych i korzystają z Zaplecza Kajakarskiego nad Czarną Nidą w Morawicy przy muszli koncertowej...

Polecamy