3.5 C
Kielce
czwartek, 16 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościInformacja w sprawie odpadów na ul. Perłowej

Informacja w sprawie odpadów na ul. Perłowej

Zobacz

W ostatnim czasie w mediach spotkać można wiele informacji na temat składowiska odpadów zlokalizowanego w naszej gminie. Czy to było nielegalne składowisko, kto zezwolił na takie działania, co w tej sprawie robi gmina i co będzie dalej ze zgromadzonymi tam odpadami?

Co to za składowisko i skąd wzięły się na nim odpady?

Do starostwa powiatowego w Kielcach w marcu br. zgłosił się jeden z mieszkańców naszej gminy z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów na działce zlokalizowanej przy ul. Perłowej w Nowinach. Wydanie zezwolenia należało do kompetencji starostwa powiatowego zgodnie z zapisami ustawy o odpadach. Na początku kwietnia przedstawiciele Urzędu Gminy Sitkówka-Nowiny zapoznali się z dokumentacją zgromadzoną w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Wniosek nie budził zastrzeżeń, planowana działalność miała być prowadzona zgodnie z zapisami ustawy o odpadach, ustawy prawo ochrony środowiska i innymi istotnymi uregulowaniami prawnymi. Na lokalizację magazynu odpadów w tym miejscu zezwalał również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

O wydanej decyzji zezwalającej na zbieranie odpadów zawiadomiony został Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny, a także Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Kielcach i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Decyzja szczegółowo określała, w jaki sposób należało prowadzić działalność, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

Działanie niezgodne z warunkami uzyskanego zezwolenia i niepokój mieszkańców

23. maja do Urzędu Gminy Sitkówka-Nowiny zgłosili się przedsiębiorcy prowadzący działalność na sąsiednich posesjach zaniepokojeni całą sytuacją. W tym dniu pracownicy urzędu przeprowadzili kontrolę nieruchomości, która wykazała, że zgromadzono tam liczne pojemniki z nieznanymi odpadami. Nie udało się wejść na posesję, nie stwierdzono jednak obecności niepokojących zapachów ani wycieków. W kolejnych dniach kontrole powtarzały się, Urząd Gminy monitorował działania przedsiębiorcy w celu stwierdzenia, czy nie narusza on przepisów i warunków udzielonego zezwolenia.

Na początku czerwca na placu magazynowym zgromadzono już znaczne ilości odpadów, a w pobliżu zaczął być odczuwalny specyficzny zapach.

Wniosek Wójta Gminy o pilną kontrolę z uwagi na zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi

Na szczęście prawo skonstruowane jest w taki sposób, że daje gminom możliwość reagowania w sytuacji, kiedy dochodzi do złamania przepisów, czy też niewłaściwego wykonywania zapisów decyzji.

Gmina Sitkówka-Nowiny uznała sytuację za bardzo poważną i wystąpiła do Starostwa Powiatowego w Kielcach i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach z wnioskami o przeprowadzenie pilnej kontroli. Starostwo Powiatowe zawiadomione zostało pismem z dnia 05.06.2018 r. Z uwagi na brak reakcji ze strony starosty, w dniu 11.06.2018 r. Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny ponowił prośbę o kontrolę, tym razem wnioskując do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony środowiska o przeprowadzenie pilnych działań. Wątpliwości budził sposób oznakowania odpadów, ich rodzaj i ilość, a także sposób ich magazynowania. Znaczne ilości odpadów, w tym odpady niebezpieczne, przetrzymywane były na placu, niezabezpieczone, narażone m. in. na działanie czynników atmosferycznych i mogły stanowić poważne zagrożenie.

Na skutek zgłoszenia, w dniu 18.06.2018 r. na teren nieruchomości wkroczyli inspektorzy kontroli WIOŚ w Kielcach, którzy następnie zawiadomili policję i straż pożarną, prosząc o zabezpieczenie miejsca magazynowania odpadów.

Czynności kontrolne prowadzone są obecnie przez właściwe organy. Pobrane zostały próbki odpadów i gleby. Trwają badania mające ustalić, co znajduje się w pojemnikach i czy doszło do skażenia gleby.

Gmina pozostaje w kontakcie z Policją, Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska i Wojewódzkim Inspektoratem Sanitarnym w Kielcach. Po zakończeniu kontroli zostaniemy powiadomieni o jej wynikach i zaleceniach pokontrolnych.

Co dalej z odpadami?

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, czy istnieje jakakolwiek ewidencja dokumentująca dostawy odpadów, mogąca potwierdzić ich rodzaj i pochodzenie. WIOŚ w Kielcach złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, a prowadzący działalność został zatrzymany przez policję.

W związku z rażącym naruszeniem warunków zezwolenia na zbieranie odpadów, Starostwo Powiatowe w Kielcach powinno cofnąć wydaną wcześniej zgodę. Przedsiębiorca zobowiązany będzie usunąć i zutylizować odpady na własny koszt. W przypadku nieusunięcia ich przez ich posiadacza, lub właściciela nieruchomości gmina narażona jest na pokrycie kosztów usuwania nielegalnie składowanych odpadów ze środków własnych. Będziemy wtedy egzekwować należność w drodze postępowanie egzekucyjnego.

Czujność na wagę złota

Dziękujemy mieszkańcom i przedsiębiorcom za czujność i zaangażowanie. Ich właściwe zachowanie pozwoliło w porę zadziałać i zapobiec nieszczęściu. Mamy nadzieję, że opisany przypadek jest ostatnim tego typu i już nigdy żadnemu z naszych mieszkańców ani nikomu innemu nie przyjdzie do głowy działać w sposób tak beztroski, narażając swoich sąsiadów na utratę zdrowia, a środowisko, w którym żyje, na wystąpienie w nim nieodwracalnych, fatalnych w skutkach zmian spowodowanych skażeniem.

Aktualności

Polecamy