3.5 C
Kielce
sobota, 28 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościInauguracyjne posiedzenie Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Zobacz

W Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbywa się dziś pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. W posiedzeniu bierze udział przewodniczący Komitetu marszałek Andrzej Bętkowski, wiceprzewodnicząca wicemarszałek Renata Janik a także m.in. reprezentujący Związek Województw RP przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś i przedstawiciele Komisji Europejskiej – Eliza Przetak z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego oraz Wojciech Włodarczyk, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

W skład Komitetu Monitorującego wchodzą przedstawiciele instytucji zarządzającej programem czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, strony rządowej, samorządowej oraz reprezentanci świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych, partnerzy społeczni, obserwatorzy, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej, pełniąc rolę doradczą. Przewodniczącym Komitetu jest marszałek Andrzej Bętkowski, zaś jego zastępcą wicemarszałek Renata Janik.

– 7 grudnia 2022 r. Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą Program Regionalny Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Powołanie Komitetu Monitorującego to jeden z kluczowych warunków rozpoczęcia realizacji programu regionalnego z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Komitet Monitorujący powołany został uchwałą obradującego 15 lutego br. Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Dziś dokonamy symbolicznego wręczenia powołań do Komitetu wszystkim Państwu – zwrócił się do członków Komitetu Monitorującego jego przewodniczący, marszałek Andrzej Bętkowski. – Komitet Monitorujący jest organem pełniącym funkcje doradczo-opiniodawcze, do jego zadań należy m.in. rozpatrywanie i zatwierdzanie metodyki i kryteriów wyboru projektów, wszelkich propozycji zmian w programie regionalnym, analizuje on również postępy we wdrażaniu programu. Jest to bardzo ważne zadanie, z którym zmierzymy się już podczas dzisiejszego posiedzenia – zatwierdzone przez Komitet Monitorujący kryteria wyboru projektów pozwolą nam już w najbliższym czasie ogłosić pierwsze nabory. Szanowni Państwo, jestem przekonany, że nasza współpraca będzie układała się bardzo dobrze i że wspólnymi staraniami uda nam się zainwestować środki Unii Europejskiej na lata 2021-2027, co pozwoli na dynamiczny rozwój regionu świętokrzyskiego. Życzę Państwu owocnego udziału w spotkaniu i merytorycznej dyskusji – dodał marszałek.

Decyzja Komisji Europejskiej z 7 grudnia 2022 roku uruchomiła fundusze europejskie zakontraktowane w programie w wysokości 1 mld 456 mln EUR, w tym na:

  • projekty „twarde”, infrastrukturalne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR): 1 mld 51 mln EUR,
  • projekty „miękkie”, społeczne współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+): prawie 405 mln EUR.

Środki unijne wdrażane w latach 2021-2027 w ramach programu regionalnego skierowane będą przede wszystkim na rozwój przedsiębiorczości i infrastruktury, poprawią czystość wód i powietrza oraz służyć będą przedsięwzięciom społecznym i edukacyjnym.

– To niezwykle ważny program dla naszego województwa, przede wszystkim dla jego mieszkańców. Najważniejszy cel dzisiejszego spotkania Komitetu to zatwierdzenie kryteriów wyboru projektów w najbliższych konkursach – mówi wiceprzewodnicząca Komitetu Monitorującego, wicemarszałek Renata Janik. – Jeśli chodzi o Europejski Fundusz Społeczny pierwsze konkursy będą już w kwietniu; dotyczyć będą przedszkoli, szkolnictwa zawodowego, ogłoszony zostanie także konkurs skierowany do ośrodków wsparcia ekonomii społecznej. Z kolei w maju planujemy ogłoszenie konkursu na świetlice środowiskowe. Chodzi przede wszystkim o to, by te środki, które wspólnie z panem marszałkiem Andrzejem Bętkowskim wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską były dobrze wykorzystane, aby nasze województwo zaczęło zmieniać swoje oblicze. Niezwykle ważne jest, by tak wesprzeć uczących młodych mieszkańców województwa, by chcieli zostawać w regionie i tu studiować, by chcieli wiązać swoją przyszłość osobistą i zawodową ze Świętokrzyskim. Mając na uwadze środowisko osób starszych, ważne jest, by mogli w naszym regionie godnie żyć, aktywizować się, mieć zapewnioną opiekę. Zależy nam bardzo także na tym, by rozwijały się przedsiębiorstwa, które zapewniają naszym mieszkańcom miejsca pracy, a także samorządy, by mogły w swoich „małych Ojczyznach” tworzyć takie warunki, które zapewnią mieszkańcom dobre, wygodne i komfortowe warunki życia – dodaje Renata Janik.

Program regionalny został podzielony na dwanaście priorytetów (sześć – EFRR, cztery – EFS+ oraz dwa związane z pomocą techniczną), które są odpowiedzią na najważniejsze potrzeby regionu i jego mieszkańców:

  • Priorytet 1. Fundusze Europejskie dla konkurencyjnej gospodarki
  • Priorytet 2. Fundusze Europejskie dla środowiska
  • Priorytet 3. Fundusze Europejskie na mobilność miejską
  • Priorytet 4. Fundusze Europejskie dla dostępności Świętokrzyskiego
  • Priorytet 5. Fundusze Europejskie dla rozwoju społecznego
  • Priorytet 6. Fundusze Europejskie dla wspólnot lokalnych
  • Priorytet 7. Zdrowi i aktywni zawodowo
  • Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia
  • Priorytet 9. Usługi społeczne i zdrowotne
  • Priorytet 10. Aktywni na rynku pracy
  • Priorytet 11. Pomoc Techniczna EFRR

Do najważniejszych obszarów, na które zostaną przeznaczone fundusze europejskie w nowej perspektywie, należą:

  • projekty innowacyjne, badawczo-rozwojowe oraz wspierające rozwój świętokrzyskich przedsiębiorstw – 215 mln EUR
  • projekty ukierunkowane na efektywność energetyczną, OZE, gospodarkę wodno-ściekową (w tym budowę kanalizacji), gospodarowanie odpadami, a także na projekty z zakresu ochrony dziedzictwa i różnorodności biologicznej – 355 mln EUR
  • projekty związane z infrastrukturą w transporcie – na drogi wojewódzkie zostanie przeznaczone 85,5 mln EUR, czyli 45% alokacji transportowej. Dzięki tym uzgodnieniom będziemy mogli zrealizować kluczowe dla województwa inwestycje drogowe, w tym obwodnice, które ograniczą ruch samochodowy w miastach i wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców. Ponadto 54,5 mln EUR przeznaczymy na poprawę bezpieczeństwa ruchu, ścieżki rowerowe oraz 50 mln EUR – na wspieranie mobilności miejskiej.
  • projekty wspierające rozwój infrastruktury edukacyjnej, społecznej, zdrowotnej oraz infrastruktury w kulturze i turystyce – łącznie na ten cel przeznaczymy 104,5 mln EUR.
  • projekty partnerskie, które będą odpowiedzią na problemy danego obszaru i potrzeby społeczności lokalnej. Będą temu służyć instrumenty terytorialne, takie jak: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), Inny Instrument Terytorialny (IIT), który jest nowym instrumentem i będzie wdrażany po raz pierwszy w perspektywie 2021-2027, będzie również wdrażany instrument RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność). Instrumenty terytorialne zachęcą do współpracy i wspólnego rozwiązywania problemów, a na ich wdrażanie przeznaczymy 145 mln EUR.
  • działania zdrowotne, społeczne, edukacyjne oraz wsparcie rynku pracy w ramach EFS+ – prawie 405 mln EUR

 

 

Galeria

Aktualności

Szkoła z Oblęgorka z najwyższą nagrodą w konkursie wojewódzkim na najpiękniejszą choinkę bożonarodzeniową!

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku zdobyła I miejsce w Wielkim Konkursie na Najpiękniejszą Choinkę Bożonarodzeniową, zorganizowanym przez...

Polecamy