Wiklinowe konstrukcje zostały zamontowane w Ciekotach na placu obok dworu Stefana Żeromskiego oraz Szklanego Domu. Ostatnie prace przebiegały już przy padającym śniegu, co dodatkowo podkreślało wyjątkowość projektu „Zapleciona Żeromszczyzna”.
W ostatnich dniach Jan Sajdak wraz ze swoją ekipą pracował przy ustawianiu wilinowych form na Żeromszczyźnie. Można je już podziwiać zarówno na placu zabaw jak i nad brzegiem stawu. – To kolejny projekt realizowany przeze mnie z korzystaniem wikliny. Jego efekty najpełniej będzie widać już wiosną, kiedy wiklina zacznie kwitnąć. Patrząc na miejsce, w jakim powstał i pierwsze opinie ma szansę stać się jego nierozerwalną częścią – mówi Jan Sajdak, który jest autorem m.in. słynnych wiklinowych form zdobiących popularny BUW czyli Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego.
Trzy wilkinowe tuby
Pomysłodawczynią wiklinowego zaplecenia Żeromszczyzny jest Krystyna Nowakowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie. – W trzech wiklinowych tubach, które zawisły na alpinistycznych linach będzie można się np. bujać jak na huśtawce. Jest również kopuła z żywej wikliny. Wiosną wielka niespodzianka czekać będzie na dzieci na placu zabaw. Został on już opleciony imponującymi konstrukcjami wiklinowymi. Będzie można do niego dojść przez żywy, wiklinowy tunel – mówi dyrektor Nowakowska.
Pamiętając o Żeromskim
Projekt ma charakter edukacyjny. Wiklinowym formom będą towarzyszyć m.in. plansze z informacjami na temat roślin i drzew znajdujących się na terenie Żeromszczyźnie, które dodatkowo zostaną wzbogacone o cytaty z dzieł Stefana Żeromskiego. Projekt „Budowa infrastruktury terenowej służącej edukacji ekologicznej przy Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach w Gminie Masłów” został dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Kielcach kwotą 13 tys. zł, a wartość całości zadania wyniosła 26 zł.