3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaImieniny Stefana z Mistrzami Mowy Polskiej i kapelą Zakopiany

Imieniny Stefana z Mistrzami Mowy Polskiej i kapelą Zakopiany

Zobacz

Katarzyna Pakosińska, Krzysztof Zanussi, kapela Zakopiany to goście Imienin Stefana, które przed dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach odbędą się w weekend 5 – 6 września. W tym roku dzieła pisarza przeczytają Mistrzowie Mowy Polskiej, a publiczności zostanie przybliżony zakopiański okres działalności Żeromskiego.

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach zaprasza na dwa dni pełne ciekawych spotkań poświęconych twórczości Stefana Żeromskiego. W sobotę 5 września do Ciekot przyjadą laureaci prestiżowego plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej, którzy przeczytają fragmenty dzieł Stefana Żeromskiego. To nowy pomysł na świętowanie Imienin Stefana, które weszły już do ciekockiej tradycji. Zaproszenie przyjęli: Katarzyna Pakosińska, Krzysztof Zanussi, Paweł Sztompke, Leszek Mikos. To zestaw grawantujący nie tylko wyjątkową jakość językową, ale też ogromne przywiązanie do polskiej kultury. Katarzyna Pakosińska dała się poznać jako wybitna artystka kabaretowa, Krzysztof Zanussi to jeden z najbardziej cenionych reżyserów w historii polskiego kina, Paweł Sztompke jako prezenter Polskiego Radia od lat promuje polską piosenkę, a Leszek Mikos jest cenionym znawcą sztuki operowej.

Mistrzowie Mowy Polskiej przeczytają wybrane rozdziały „Zmierzchu”, Rozdzióbią nas kruki, wrony”, „Siłaczki” i „Ech leśnych”. Po każdym z dzieł prof. prof. Bolesław Faron poprowadzi rozmowę z gośćmi dotyczącą twórczości Stefana Żeromskiego. Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z biurem promocji konkursu Mistrz Mowy Polskiej. Co ważne zostanie ono zarejestrowane i zaprezentowane w późniejszym terminie również w formie online. Początek spotkania o godz. 17:00.

W niedzielę 6 września góralskie świętowanie pod hasłem „Rzeczpospolita Zakopiańska Żeromskiego” w nawiązaniu do funkcji prezydenta Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, którą sprawował Stefan Żeromski. O godz. 16:00 ze specjalnym koncertem wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Masłowa, która podsumuje nim udział w projekcie grantowym „Kulturalnie w Górnie i Masłowie – cykl warsztatów”. Godzinę później w galerii „Szklanego Domu” zostanie otwarta wystawa „Tatrzańskie pejzaże Stefana Żeromskiego w obiektywie Roberta Gąsienicy” ukazująca najpiękniejsze części Zakopanego i Tatr. O godz. 17:30 rozpocznie się spotkanie autorskie z pisarzem Maciej Pinkwartem wokół książki „Stefan Żeromski. Prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej”, która szczegółowo przedstawia zakopiański okres życia pisarza.

Tradycyjnie już na Imieninach nie zabraknie podsumowania roku, które o godz. 18:30 przedstawią kustosz Kazimiera Zapałowa i dyrektor Wojciech Purtak. Na finał świętowania o godz. 19:00 zagra kapela Zakopiany z Zakopanego. Podczas koncertu usłyszmy zarówno tradycyjne góralskie kompozycje jak i znane i lubiane piosenki wszystkim nam kojarzące się z góralami!

Na każdy z imieninowych dni obowiązują rezerwacje bezpłatnych wejściówek pod adresem: lub telefonicznie 41 311 21 28.

Wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym z zachowaniem dystansu społecznego, zakrywaniem ust i nosa oraz dezynfekcją dłoni.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy