Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” zaprasza na świętowanie Imienin Stefana w plenerze dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Gośćmi specjalnymi będą Mistrzowie Mowy Polskiej m.in. Grażyna Barszczewska i Jerzy Trela, którzy czytać będą dzieła pisarza.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć przekazanie do ciekockich zbiorów obrazu autorstwa Moniki Żeromskiej oraz promocja nowego wydania książki Barbary Wachowicz.
Imieniny Stefana rozpoczną się w Galerii „Szklanego Domu” w sobotę 4 września o godz. 16:00 od otwarcia wystawy Moniki Handke „Światy barw”. Monika Handke jest od wielu lat członkiem Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego. Zafascynowana twórczością pisarza, a przede wszystkim jego ogromną wrażliwością kolorystyczną, odnajduje w jego tekstach pokrewne spojrzenie na piękno natury i podobną do własnej intensywność barw.
O godz. 16:30 na tarasie dworku Stefana Żeromskiego rozpocznie się spotkanie promujące nową książkę Barbary Wachowicz „Stefana Żeromskiego” będącą nowym wydaniem bestsellerowej „Ciebie jedną kocham…”opisującej koleje losu życia pisarza ze szczególnym uwzględnieniem ciekockiego etapu. O nowym wydaniu opowiedzą Danuta Hanna Jakubowska, agentka pisarki oraz Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, który jest autorem rozdziału poświęconego Ciekotom w życiu Barbary Wachowicz w książce „Stefan Żeromski”.
O godz. 17:00 rozpocznie się część oficjalna, w czasie której Ewa Mickiewicz, wnuczka Marii i Jana Szczepkowskich przekaże do zbiorów dworu obraz autorstwa Moniki Żeromskiej, córki pisarza, cenionej malarki. Co ważne dom Szczepkowskich w Milanówku stał się azylem dla Anny Zawadzkiej, partnerki Stefana Żeromskiego i Moniki Żeromskiej, córki pisarza, które uciekły z Warszawy w czasie powstania warszawskiego.
O godz. 17:15 laureaci prestiżowego tytułu Mistrz Mowy Polskiej, którzy będą czytać dzieła Stefana Żeromskiego. Zaproszenie przyjęli: wybitni aktorzy Grażyna Barszczewska i Jerzy Trela, lektorka Marta Szewczyk oraz leśnik Adrian Wiśniowski. Usłyszymy fragmenty m.in. „Wiernej rzeki”, „Przedwiośnia”, „Puszczy Jodłowej”.