Korzystanie z usług taxi wydaje się bardzo drogie. Jednak w rzeczywistości za przejazd taksówką wcale nie trzeba płacić dużo. Co dokładnie składa się na te koszty i jak możemy dojechać do celu jak najtaniej?

Z taksówek najczęściej korzystamy wtedy, gdy chcemy dostać się do celu wygodnie i w krótkim czasie, na przykład na dworzec, lotnisko, na imprezę czy też do domu, gdy nie posiadamy własnego samochodu.

Usługi taksówkarskie dostępne są 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu – możemy wziąć taxi z postoju, zadzwonić po pojazd do dyspozytora albo możemy skorzystać również z aplikacji mobilnej, aby dokonać rezerwacji przez Internet. Z jakimi cenami musimy się wówczas liczyć?

Co kształtuje ceny usług taksówkarskich?


Na koszt usług taksówkarskich wpływa szereg różnych czynników. Są one kształtowane przede wszystkim przez uchwały lokalnej rady gminy, która może ustalić tak zwane ceny urzędowe dla taksówkarzy i firm świadczących usługi przewozowe transportu zbiorowego zgodnie z Ustawą o cenach.

Warto przy tym wskazać, że uchwała rady gminy ustala tylko maksymalne ceny urzędowe za usługi, dlatego korporacje taksówkarskie mogą ustalać również ceny na niższym poziomie, aby skutecznie konkurować ze sobą o klientów.

Stawki za usługi taksówkarskie ustalane są za:

  • wynajęcie taksówki, czyli tak zwana opłata za trzaśnięcie drzwiami
  • taryfę 1 – miasto w dni powszednie od 6:00 do 22:00
  • taryfę 2 – miasto w dni powszednie od 22:00 do 6:00 oraz w niedziele i święta
  • taryfę 3 – poza miasto w dni powszednie od 6:00 do 22:00
  • taryfę 4 – poza miasto w dni powszednie od 22:00 do 6:00 oraz w niedziele i święta
  • godzinę postoju

Korporacje taksówkarskie mogą ustalać także ceny za inne świadczone przez siebie usługi, na przykład za odprowadzenie samochodu, za wykonanie dla klienta zakupów, za odpalenie samochodu. Wiele z nich oferuje również rabaty dla swoich stałych klientów.

Informacje o cenniku usług taksówkarskich powinny znaleźć się na tylnej szybie samochodu od strony pasażera. Bardzo często są one umieszczane również na stronach internetowych korporacji taksówkarskich, na przykład dla Kielc można znaleźć je na stronie korporacji Taxi Alfa pod adresem: https://taxialfa.pl/cennik/.

Jak nie przepłacić za przejazd taksówką?

Jeśli nie chcemy zapłacić za usługę taxi jak za zboże, warto przede wszystkim wybrać dobrą korporację taksówkarską, która ma zadowolonych klientów i oferuje atrakcyjne ceny.

Obecnie, jak wspomnieliśmy wcześniej, ceny te można sprawdzić także za pośrednictwem Internetu, dlatego można porównać je ze sobą i sprawdzić, ile orientacyjnie wyniesie kurs w różnych korporacjach. O cenę można zapytać się także podczas rozmowy z dyspozytorem, który będzie mógł szybko obliczyć ją w systemie i przekazać klientowi.

Uwaga na fałszywe taksówki!

Osoby chcące skorzystać z taksówki z postoju powinny także pamiętać o tym, żeby dokładnie sprawdzić, czy naprawdę mają do czynienia z taksówką czy też z usługą przewozu osób, czyli z tak zwaną fałszywą taksówką.

Fałszywe taksówki spotykane są przede wszystkim w dużych miastach, między innymi w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, ale zdarzają się również w mniejszych miejscowościach. Usługi przewozu świadczą wtedy osoby niezrzeszone w korporacjach, które mogą samodzielnie ustalać ceny przewozu – jak nietrudno się domyślić, są to ceny o wiele wyższe, dlatego za kurs nawet na krótkim, kilkukilometrowym odcinku możemy zapłacić parę razy więcej niż w taksówce.

Aby uniknąć ryzyka, najlepiej zadzwonić bezpośrednio do zaufanej korporacji taksówkarskiej i zamówić kurs. Wtedy, gdy chcemy wziąć taxi z postoju, powinniśmy zwrócić uwagę na jego odpowiednie oznakowanie – taksówka powinna posiadać nie tylko kogut z napisem taxi, ale również numer boczny i cennik na szybie, a kierowca musi legitymować się identyfikatorem ze swoim imieniem i nazwiskiem.