3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaGospodarkaIII SEMINARIUM TEMATYCZNE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU CORE INTERREG EUROPA 2021-2027

III SEMINARIUM TEMATYCZNE MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU CORE INTERREG EUROPA 2021-2027

Zobacz

„CORE” – Composting in Rural Environments, czyli „Kompostowanie na obszarach wiejskich” to projekt realizowany w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, w którym oprócz samorządu województwa świętokrzyskiego, uczestniczą przedstawiciele ośmiu krajów UE (9 partnerów): Hiszpania, Niemcy, Belgia, Polska (woj. świętokrzyskie), Węgry, Włochy, Szwecja, Grecja. Jego głównym celem jest wspieranie wymiany doświadczeń, nowatorskie rozwiązania i budowa potencjału instytucji uczestniczących w przygotowaniu i realizacji polityk rozwoju regionalnego w kontekście gospodarowania bioodpadami w szczególności na słabo zaludnionych obszarach wiejskich.

III Seminarium tematyczne odbyło się w miastach: Mechelen oraz Bruksela w dniach 14-16 maja 2024 r.. Wzięło w nim udział ok. 35 przedstawicieli z krajów partnerskich. Otwarcia spotkania dokonał Pan Kristof  Van Stichelen, z belgijskiego przedsiębiorstwa VLACO VZW – VLACO NPO Agencja Odpadów Publicznych Flandrii (OVAM).

Podczas wizyty w belgijskim mieście Mechelen poszczególni partnerzy prezentowali swoje instytucje, regiony oraz regionalne doświadczenia w obszarze tematyki projektu, m.in. z kompostowania na obszarach wiejskich. Każdy z partnerów przedstawiał wyselekcjonowane przez niemiecką sieć ECN /European Compost Network/ dobre praktyki.

Jednocześnie, odbywały się liczne wizyty studyjne, co było doskonałą okazją do zapoznania się z belgijskimi rozwiązaniami w obszarze m.in. kompostowania wspólnotowego i suchej fermentacji metanowej:

– Group Op De Beeck – Organic waste processor, Biogas plant, Organic fertilisers

production centre (Kallo)/ Przetwórnia odpadów organicznych, biogazownia, nawozy organicznencentrum produkcji nawozów organicznych (Kallo)

– Municipal Composting Area Sint-Niklaas (Sint-Niklaas)/ Miejski Obszar Kompostowania Sint-Niklaas (Sint-Niklaas)

– Neighbourhood Composting Site “’t Compostjen” / sąsiedzka kompostownia
“‘t Compostjen”

– Small Green Composting plant DJ Compost / DiCa Tuinen / Mała zielona kompostownia DJ Compost / DiCa Tuinen

– Biowaste pre-digestion and composting plant DDS-Verko/ wstępna fermentacja bioodpadów
i kompostownia DDS-Verko

– ILVO (Institute for Agricultural, Fisheries and Food Research) with soil related research plant and farm composting area/ ILVO (Instytut Badań nad Rolnictwem, Rybołówstwem i Żywnością) z zakładem badawczym związanym z glebą i obszarem kompostowania w gospodarstwie.

– Closed Loop Gardening demo location ‘Comité Jean Pain’/ lokalizacja demonstracyjna Closed Loop Gardening “Comité Jean Pain’.

Całość wydarzenia zakończyło posiedzenie Komitetu Sterującego projektu CORE, podczas którego omówiono kwestie związane z wdrażaniem projektu, zasadami współpracy, regułami raportowania i rozliczeń, metodami komunikacji oraz planami na najbliższy semestr.

W ostatnim dniu odbyła się wizyta studyjna do Parlamentu Europejskiego.

W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele regionalnych interesariuszy z województwa świętokrzyskiego , m.in. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Promniku oraz firma REMONDIS Sp. z o.o. Ostrowiec Świętokrzyski.

Projekt „CORE” – Composting in Rural Environments, czyli „Kompostowanie na obszarach wiejskich” realizowany jest w ramach programu Interreg Europa 2021-2027, który finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polskim partnerem projektu jest Województwo Świętokrzyskie – Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Departament Inwestycji i Rozwoju przy współpracy Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami.

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy