3 maja na Rynku w Daleszycach odbyła się druga edycja Wyścigu Szkółek Kolarskich o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusza Meresińskiego. Jak podkreślił znany komentator sportowy Włodzimierz Rezner poziom organizacji przewyższył duże, ogólnopolskie wyścigi.

Wielkie wydarzenie

W Daleszycach uroczyście otwarto sezon szkółek kolarskich województwa świętokrzyskiego wyścigiem o Puchar Burmistrza. Celem wydarzenia jest popularyzacja kolarstwa jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. – Dziś świętujemy na Rynku w Daleszycach. Ważne wydarzenie, wyścig, podczas którego szukamy następców wybitnego kolarza Jana Baćkowskiego – mówił Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. – W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja tego wyścigu, dziś jest kolejna. Mam nadzieję, że to wydarzenie sportowe już na stałe wpisze się w kalendarz imprez sportowych na terenie Miasta i Gminy Daleszyce – dodał burmistrz.

Pogoda dopisała, frekwencja młodych kolarzy również. – Przyjechało dużo dzieci z terenu województwa świętokrzyskiego, ale również zaprzyjaźnione szkółki spoza jego obrębu. Dziś razem z nami są też ubiegłoroczni zawodnicy, którzy chwalą organizację i mówią, że bardzo im się tu podoba. W tej edycji po raz kolejny chcą wziąć udział w wyścigu. A to jest najważniejsze, żeby się jednoczyć, łączyć i wspólnie realizować ciekawe wydarzenia sportowe – podkreślił burmistrz Dariusz Meresiński.

W wyścigu prawo startu mieli zarówno chłopcy jak i dziewczęta urodzeni w latach: 2004, 2005, 2006, 2007 i 2008-2011. Warunkiem było posiadanie sprawnego roweru MTB i kasku. – Zawody zostały bardzo dobrze zorganizowane. Trasa jest zabezpieczona pod względem merytorycznym, a poziom zawodników bardzo zróżnicowany – poinformował Józef Sobura, sędzia zawodów. – Wśród nich są tacy, którzy są świetnie wyszkoleni i jeżdżą technicznie, ale są też amatorzy, co bardzo cieszy, bo na rowerze może jeździć każdy – dodał Józef Sobura.

Jak podkreślił znany komentator Włodzimierz Rezner, wyścig w Daleszycach to fantastyczne wydarzenie. – Ten dzień, ta młodzież, te dzieciaki, ta wspaniała atmosfera i ten, który ścigał się przez wiele lat także we Francji był czołowym kolarzem w Europie, Jan Baćkowski, bo to przecież czasy mistrzów świata polskich i on z tymi kolarzami wygrywał, to wspaniałe wydarzenie – mówił Włodzimierz Rezner. – Muszę przyznać, że kiedy dziś przyjechałem do Daleszyc, a wracam z dużych ogólnopolskich wyścigów, memoriałów Andrzeja Trochanowskiego, Romana Siemińskiego, to mówię, że Daleszyce swoje wydarzenie lepiej zorganizowały, niż ci którzy organizują tak zwane wyścigi pierwszej kategorii Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Tu jest wszystko, jest poczęstunek, każdy może dojść, wziąć wodę, ciastko, kiełbaskę, jest niesamowita, radosna atmosfera. Po prostu wielka, kolarska rodzina. A szczególnie się cieszę, kiedy widzę te małe szkraby, jak pędzą na tych rowerach. Ileż tam serca, ileż tam ambicji! Kłaniam się nisko organizatorom i brawa dla burmistrza Dariusza Meresińskiego, który jest dla mnie wielką postacią. Bo jeśli ktoś pracuje dla dzieci i to w takim pięknym wydaniu, to tylko się pokłonić, podziękować i niech nam rośnie wspaniałe pokolenie młodych kolarzy, a takich ludzi jak burmistrz będzie jak najwięcej – podkreślił Włodzimierz Rezner.

Tłumy na starcie

W wyścigu wzięło udział ponad stu zawodników. Zostali podzieleni na pięć kategorii wiekowych. Jako pierwsze w blokach startowych ustawiły się dzieci urodzone w latach 2008-2011. Zaraz po nich wystartowali zawodnicy urodzeni w 2007 roku i mieli do pokonania 5 rund na dystansie 5km. Zawodnicy z rocznika 2006 wzięli udział w 7 rundach na dystansie 7 km. Młodzież z rocznika 2005 zmierzyła swoje siły w 10 rundach na dystansie 10 km, a zawodnicy z rocznika 2004 wystartowali w 12 rundach na dystansie 12 km.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali puchary ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce Dariusza Meresińskiego. Dodatkowo zawodnicy, którzy stanęli na najwyższym stopniu podium w każdej kategorii otrzymali Nagrodę „Szukamy następców Jana Baćkowskiego”. Wszyscy uczestnicy wyścigu zostali uhonorowani medalami i dyplomami. – Kolarstwo to wielka frajda. Polecam bardzo ten sport każdemu, kto lubi jeździć na rowerze – powiedział Kacper Kaczmarczyk, zawodnik szkółki Vento Bike Team Daleszyce.

Organizatorami wyścigu byli: Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach, Świętokrzyski Regionalny Związek Kolarski, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

Agnieszka Olech

Galeria