3.5 C
Kielce
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu rozstrzygnięty!

I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu rozstrzygnięty!

Zobacz

16 października w szkole podstawowej w Oblęgorku odbył się I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza. Uczniowie z całego województwa świętokrzyskiego zaprezentowali piękne stroje z epoki oraz wyjątkowe umiejętności aktorskie. Wydarzenie zakończyło się uroczystą galą, podczas której wręczono nagrody i wyróżnienia.

Celem konkursu było propagowanie wiedzy o patronie szkoły w Oblęgorku Henryku Sienkiewiczu, rozbudzanie potrzeb czytelniczych, a także pobudzanie kreatywności uczniów oraz ich wrażliwości literackiej. Konkurs był przeznaczony dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego. Każda placówka mogła zgłosić dwoje uczniów, którzy wzięli udział w dwóch etapach konkursu w podziale na kategorie wiekowe: uczniowie klas IV- VI oraz uczniowie klas VII- VIII.

Dwa etapy konkursowe oraz zmagania plastyczne i literackie

Pierwszym etapem zmagań był pisemny test z zagadnień dotyczących biografii Henryka Sienkiewicza oraz jego twórczości. W drugim etapie uczestnicy prezentowali się w samodzielnie przygotowanych strojach bohaterów „Quo Vadis”. Ocena stroju stanowiła 30% wszystkich punktów uzyskanych w czasie konkursu. Jury oceniało pomysłowość i oryginalność, estetykę wykonania oraz wkład pracy w jego przygotowanie.

Wydarzeniem towarzyszącym były konkursy: plastyczny i literacki. W pierwszym uczniowie szkół z terenu województwa świętokrzyskiego, w zależności od wieku, mieli za zadanie wykonać zakładkę do książki z ulubionymi bohaterami z dzieł Henryka Sienkiewicza, kukiełkę bohatera lub album. W konkursie literackim uczniowie pisali list do Henryka Sienkiewicza lub wywiad z wybranym bohaterem dzieła „Quo Vadis”.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Łukasz Wojtczak – kierownik Pałacyku H. Sienkiewicza w Oblęgorku, Artur Kornacki – pracownik Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Barbara Kurzątkowska – plastyk z Teatru Lalki i Aktora Kubuś, dr Jolanta Drążyk – przedstawiciel Biblioteki UJK oraz Iwona Jamka – plastyk z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Nagrody specjalne i wyróżnienia

Uczestnicy konkursu zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie. Nagrodę Specjalną Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej za wyjątkową wiedzę w kategorii klas VII-VIII zdobył Jakub Dudek ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Nagrodę Specjalną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wyjątkową wiedzę w kategorii klas IV-VI otrzymał Eryk Kowalski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Korczynie. Nagrodę Specjalną Dyrektora Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku za wyjątkowy strój bohatera „Quo Vadis” w kategorii klas VII-VIII otrzymała Julia Wychowaniec ze Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu. Nagrodę Specjalną Wójta Gminy Strawczyn za wyjątkowy strój bohatera „Quo Vadis” w kategorii klas IV-VI zdobyła Maja Szymoniak ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Strawczyńskiej. Wyróżnienia trafiły do: Jakuba Dudek – SP Oblęgorek, Jakuba Petlickiego – SP Piekoszów i Piotra Maciejewskiego – SP Łopuszno.

Zwycięzcy w punktacji generalnej

Pierwsze miejsce i Nagrodę Specjalną Wojewody Świętokrzyskiego w kategorii klas IV-VI zdobył Eryk Kowalski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Korczynie. Drugie miejsce uzyskał Krzysztof Palacz ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Oblęgorku. Trzecie miejsce zdobył Kacper Wodecki z Zespołu Placówek Oświatowych Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Strawczynie.

Wśród klas VII-VIII pierwsze miejsce i Nagrodę Specjalną Wojewody Świętokrzyskiego otrzymał Jakub Dudek ze Szkoły Podstawowej w Oblęgorku. Druga lokata przypadła Gabrieli Kowalskiej ze Szkoły Podstawowej w Korczynie, a trzecie Zuzannie Pięta ze Szkoły Podstawowej w Łopusznie.

Zwycięzcy konkursu plastycznego i literackiego

Najpiękniejszą zakładkę wykonała Dominika Piec ze szkoły w Niedźwiedziu. Najciekawszą kukłę zaprezentowała Kinga Sypniewska ze szkoły w Łopusznie. Pierwsze miejsce za najciekawszy album otrzymała Joanna Berniker ze szkoły w Strawczynie.

W konkursie literackim pierwsze miejsce w kategorii klas IV-VI „List do H. Sienkiewicza” zdobył Kacper Jas z SP w Łosieniu. W kategorii klas VII-VIII wygrała Jagoda Nowak z SP w Oblęgorku.

Uroczysta gala

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Laureaci zostali uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami podczas uroczystej gali. Gościem specjalnym wydarzenia była wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. – Dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą, piękną uroczystość. Gratuluję dyrekcji oraz nauczycielom, którzy przygotowali tak atrakcyjny konkurs wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Gratuluję także każdemu, kto wziął w nim udział. Prezentujecie tu dziś piękne stroje z dawnych czasów, doskonały zasób wiedzy oraz wspaniałe prace plastyczne i literackie. Każdy zasługuje na brawa i słowa uznania – mówiła wicemarszałek Renata Janik.

Słów uznania nie szczędził także wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk. – Jestem pod ogromnym wrażeniem dzisiejszych występów. Konkurs odbywa się w szkole od ponad dwudziestu lat, jednak po raz pierwszy zyskuje rangę wojewódzką. Oblęgorek zobowiązuje nas do kultywowania pamięci o Henryku Sienkiewiczu, bowiem to tu właśnie mieszkał i tworzył jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy – podkreślał wójt Tadeusz Tkaczyk. – Gratuluję młodzieży ogromnego wkładu pracy w przygotowanie tak pięknych strojów, doskonałej gry aktorskiej i ogromnej wiedzy o pisarzu. Wierzę, że wojewódzki konkurs na stałe wpisze się w wydarzenia edukacyjne regionu i z każdym rokiem będzie stawał się coraz bardziej prestiżowy – podsumował wójt.

Galeria

Aktualności

Jak to było z początkami Chęcin? Dlaczego 1325 r. jest tak ważny dla historii Chęcin? Skąd dwa 700-lecia? Wszystko wyjaśniają źródła!

          Historia naszego kraju w epokach dla nas odległych wydaje się nieraz skomplikowana, niejasna, czasem też...

Polecamy