„I Ty zostań Świętym Mikołajem” – pod takim hasłem 7 grudnia w Szkole Podstawowej w Cierchach zorganizowano piękne Mikołajki dla dzieci z terenu gminy Mniów. Była to już szesnasta edycja niezwykłej akcji. Nie zabrakło występów, konkursów i oczywiście prezentów dla najmłodszych.

Po raz szesnasty na terenie gminy Mniów zorganizowano akcję „I Ty zostań Świętym Mikołajem”. Jej inicjatorką i pomysłodawczynią przed szesnastoma laty była Barbara Kolus. – Pracowałam jeszcze wtedy jako czynny nauczyciel. Zawsze byłam blisko mieszkańców i blisko ich spraw, a szczególnie ważne były dla mnie dzieci – wspomina Barbara Kolus, inicjatorka szlachetnej akcji. – Kiedyś sama doświadczyłam od ludzi wiele dobra i chciałam w jakiś sposób odwdzięczyć się. Pomysł akcji „I Ty zostań Świętym Mikołajem” od samego początku spotkał się z wielką życzliwością społeczeństwa. Bez dobrych ludzi nic by się nie udało zrobić, bo w końcu pomysł to jedno, a realizacja to drugie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu licznych sponsorów możemy przeprowadzać tą akcję już od szesnastu lat. W tym czasie jeszcze nie zdarzyło się, żeby ktoś odmówił pomocy. Chcę nawet powiedzieć, że mamy sześciu sponsorów, którzy pomagają nam od samego początku i nadal widzą wielką potrzebę pomagania dzieciom. W tym roku ludzie sami do mnie dzwonili i pytali czy mogą pomóc. W sumie mieliśmy aż 38 darczyńców. To potwierdza jak gorące serca mają ludzie – mówi z nieukrywaną radością Barbara Kolus ze Stowarzyszenia Quo Vadis, która pomaga nie tylko dzieciom, ale organizuje też wiele innych akcji charytatywnych. – Chęć pomagania jest piękna. Dane innym dobro zawsze do nas powraca – przekonuje.

Tegoroczna edycja akcji odbyła się w Szkole Podstawowej w Cierchach. Trzeba przyznać, że uczniowie i nauczyciele stanęli na wysokości zadania. – Uczniowie zaprezentowali się klasami. Wystąpiła klasa III, IV, VII i VIII. Chcieliśmy zaprezentować nasze talenty, a tych mamy w szkole całkiem sporo – mówi dyrektor SP w Cierchach, Anna Ślusarczyk. I choć przygotowania trwały długo, to wszyscy chętnie brali w nich udział. Jak sami przyznali, warto dawać siebie dla drugiego człowieka. A to oddanie szczególnie widać było w pięknych występach przygotowanych pod czujnym okiem nauczycielek Krystyny Gaweł, Anny Mietlińskiej i Małgorzaty Kaniewskiej, które były również odpowiedzialne za scenografię i oprawę muzyczną. O nagłośnienie zadbał Tomasz Pacak, który osobiście je dostarczył. Zgromadzona publiczność mogła podziwiać piękną akademię utrzymaną w świątecznym klimacie. Niezapomniany był taniec aniołów, za który młodych artystów nagrodzono gromkimi brawami. Były też świąteczne wiersze i piosenki mikołajkowe.

Nie zabrakło też konkursów, a w tych udział brali nie tylko najmłodsi goście. Do konkursów stawali w parach z dorosłymi. Na najlepszych czekały słodkie niespodzianki, ale nie o nagrody tu chodziło. – Liczy się przede wszystkim dobra zabawa i integracja. Cieszę się, że na terenie naszej gminy są ludzie, którzy potrafią pomagać innym i robić coś zupełnie społecznie – zaznaczył wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, który pysznymi cukierkami częstował przybyłych wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Mniów, Sławomirem Gawłem. – Takie talenty to wielki skarb, a tak wspaniała integracja mieszkańców to wzór do naśladowania – podsumowała wicewójt, Izabela Dziewięcka.


Po występach artystycznych uczniów i licznych konkursach w końcu usłyszano dzwonki Świętego Mikołaja. Radość najmłodszych na widok sędziwego staruszka z siwą brodą i ogromnymi workami prezentów była nie do opisania. Dzięki akcji „I Ty zostań Świętym Mikołajem” w tym roku Święty Mikołaj nie zapomniał o żadnym dziecku z gminy Mniów. Wszystkie otrzymały fantastyczne podarunki. Mikołajkowa zabawa nie obyłaby się bez słodkiego poczęstunku, który dla wszystkich dzieci przygotowali członkowie Stowarzyszenia Quo Vadis wraz z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Cierchach.

Podczas niezwykłej akcji dużo mówiono o dobroci, bo jak podkreślali organizatorzy wydarzenia, dawane dobro powraca do nas ze zdwojoną siłą. – Ogromnie się cieszę, że do tej wspaniałej akcji, którą szesnaście lat temu zainicjowała Barbara Kolus dołączyło tyle osób o wielkich sercach. Z tego miejsca pragnę złożyć serdeczne podziękowania przede wszystkim na ręce pomysłodawczyni. Podziękowania za wsparcie kieruję także do dyrektor Szkoły Podstawowej w Cierchach, Anny Ślusarczyk, do nauczycieli i rodziców, do Rady Rodziców oraz do pracowników placówki. Dziękuję również wszystkim sponsorom, dyrektorom, nauczycielom szkół podstawowych z terenu naszej gminy, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Mniowie na czele z kierownik Ireną Skowron, a także wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę w organizację tej uroczystości – dziękował gorąco wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki staraniom i wspólnemu wysiłkowi wielu ludzi, w tym roku Święty Mikołaj nie ominął żadnego dziecka z terenu gminy Mniów. – Widzieć ich radość na twarzach, to największa nagroda – mówili zgodnie organizatorzy szesnastej już edycji akcji „I Ty zostań Świętym Mikołajem”.

Galeria