3.5 C
Kielce
czwartek, 24 kwietnia, 2025
Strona głównaAktualnościI Sandomierski Koncert Chopinowski – „Sandomierskie Lato w Nohant”

I Sandomierski Koncert Chopinowski – „Sandomierskie Lato w Nohant”

Zobacz

W związku z dobiegającą powoli do końca wystawą czasową „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na niezwykłe wydarzenie I Sandomierski Koncert Chopinowski – „Sandomierskie Lato w Nohant”, będące uroczystym podsumowaniem tej wystawy. Wydarzenie odbędzie się 10 maja 2025 r. (sobota) o godz. 18.00 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

Koncert swoją nazwą nawiązuje do dramatu Jarosława Iwaszkiewicza pt. „Lato w Nohant”, który został napisany właśnie w Sandomierzu, a swoją premierę miał
w 1936 r. Tematem sztuki jest pobyt Fryderyka Chopina w Nohant – rezydencji jego kochanki George Sand w latach 40. XIX w. Owocem fascynacji pisarza Chopinem
i jego twórczością było napisanie również biografii kompozytora pt. „Chopin” wydanej w 1955 r., Iwaszkiewicz dał się w niej poznać nie tylko jako znawca życia Chopina, ale także wytrawny muzykolog i interpretator dzieł polskiego kompozytora.

W czasie koncertu swoją grą na specjalnie wypożyczonym na tę okazję prestiżowym fortepianie koncertowym marki Fazioli, słuchaczy zachwyci Mateusz Dubiel – wybitny młody pianista, laureat I Nagrody w 53. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2025 r. Wydarzenie uświetni wykład prof. Adama Wibrowskiego pt. „Muzyka Chopina twórczą inspiracją Lata w Nohant”.

W programie koncertu usłyszymy głównie muzykę skomponowaną przez Fryderyka Chopina podczas jego pobytu w Nohant.

W części pierwszej koncertu znajdą się następujące utwory:

– 6 Preludiów z op. 28: nr 7 A-dur, nr 8 fis-moll, nr 9 E-dur, nr 10 cis-moll, nr 11 H-dur, nr 12 gis-moll;

– Ballada nr 3 As – dur op. 47;

– 4 Mazurki op. 41: nr 1 e-moll, nr 2 H-dur, nr 3 As-dur, nr 4 cis-moll;

– Polonez As-dur op. 53.

Natomiast w części drugiej usłyszymy:

– Nokturn Es-dur op. 55 nr 2;

– Sonata nr 3  h-moll op. 58:

– Allegro maestoso;

– Scherzo. Molto vivace;

– Largo;

– Finale. Presto, non tanto agitato.

Po koncercie zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Towarzystwo Chopinowskie „Chopin w Nohant” z siedzibą w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

Bilety (w cenie 50 złotych) można nabyć w kasie Muzeum, a także przez internetowy system zakupu biletów kupbilecik.pl:

https://www.kupbilecik.pl/…/I+Sandomierski+Koncert…/

Wydarzenie dofinansowano ze środków Województwa Świętokrzyskiego.

Ponadto sponsorami wydarzenia są Fundacja Grupy PBI Razem Możemy Więcej, Bank Spółdzielczy w Sandomierzu oraz Cement Ożarów S.A.

Warto zaznaczyć, że wystawa „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza” oraz towarzyszące jej wydarzenia odbywają się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrza Miasta Sandomierza oraz Związku Literatów Polskich. Natomiast patronat medialny nad wystawą oraz wydarzeniami jej towarzyszącymi sprawują: Portal Dzieje.pl, TVP Kultura, TVP Historia, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański wraz z portalem tyna.info.pl, iTV Wisła, STV.INFO, a także portale kulturalne: e-Dwutygodnik Literacko-Artystyczny Pisarze.pl, Kultura Wokół Nas oraz PIK – Portal Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 18 maja 2025 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

…………………………………………………………………………………………………..

Mateusz Dubiel to młody, wybitny pianista urodzony w 2004 r. W 2023 r. ukończył klasę fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej pod kierunkiem Anny Skarbowskiej. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Mirosława Herbowskiego. Został laureatem I Nagrody w 53. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który odbył się w Warszawie w dniach 1-9 lutego 2025 r., co dało mu prawo do uczestnictwa w XIX. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.

Adam Wibrowski – pianista i profesor emeritus Konserwatorium w Paryżu i Uniwersytetu Południowej Californii w Los Angeles. Były doradca w Ministerstwie Kultury  w Polsce i we Francji. Autor europejskiego programu „Piano as Reflection of European Cultures”. Twórca „Chopin Festival in Nohant” (Francja). Założyciel i Dyrektor artystyczny: „Paderewski Days in New York”, „Paderewski Festival of Raleigh” (USA) oraz „Kraków Piano Summer”. Profesor Adam Wibrowski jest pomysłodawcą i opiekunem artystycznym I Sandomierskiego Koncertu Chopinowskiego „Sandomierskie Lato w Nohant”.

Aktualności

Spore kłopoty nastolatka

Nastolatek pod pływem marihuany ze słoikiem 56 gramów suszu tego narkotyku, to bilans interwencji jaką podjęli wobec młodego chłopaka...

Polecamy