„Sasankowa nutella ze śliwek” przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Sasanki nie miała sobie równych w konkursie na „Smaki lata zamknięte w słoiku” w kategorii owoce, jaki zorganizowano podczas I Festiwalu Smaków Babiego Lata. Sasanki z gminy Mniów zdobyły pierwsze miejsce, a Gospodarstwo Agroturystyczne Pani Bogumiły Włodarskiej otrzymało w tej samej kategorii wyróżnienie za „Sok z winogrona”. Do laureatów powędrowały nagrody finansowe i rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe.
I Festiwal Smaków Babiego Lata odbył się przed dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach. O Złotą Patelnię starosty Mirosława Gębskiego walczyło 26 zespołów kulinarnych z 12 gmin powiatu kieleckiego. – Wszystkie potrawy, które próbowała komisja stały na bardzo wysokim poziomie. Są to zaskakujące i zróżnicowane smaki. Widać, że gospodynie przygotowały cały szereg ciekawych propozycji. Także marynowane owoce i warzywa zostały przygotowane po mistrzowsku – mówił starosta Mirosław Gębski, który przyznał, że wybór najlepszych potraw wcale nie był łatwym zadaniem.
A podczas festiwalu kieleckie starostwo zorganizowało dwa konkursy: „Smaki lata zamknięte w słoiku” w kategorii owoce i warzywa oraz „Jesienna zupa – danie jednogarnkowe”. Jak się okazało, w konkursie pod hasłem „Smaki lata zamknięte w słoiku” w kategorii owoce Koło Gospodyń Wiejskich Sasanki z gminy Mniów nie miało sobie równych. – Przygotowałyśmy zupełnie nowy smak śliwek zerwanych oczywiście prosto z sadu. Bardzo się cieszymy, że udało nam się zaskoczyć smakiem jury, które postanowiło nam przyznać pierwsze miejsce. To dla nas duże wyróżnienie i jednocześnie zachęta do kontynuowania kulinarnej przygody – mówiły zgodnie panie z KGW Sasanki.
Na tym jednak nie koniec. Gmina Mniów triumfowała dwukrotnie podczas festiwalu, bo w tej samej kategorii wyróżnienie przyznano dla Pani Bogumiły Włodarskiej z Gospodarstwa Agroturystycznego za niepowtarzalnie pyszny „Sok z winogrona”. – Całkowicie nie spodziewałam się, że mój sok z winogron znajdzie się w czołówce najlepszych smaków owocowych zamkniętych w słoiku. Warto promować naturalne i zdrowe produkty – przekonywała Bogumiła Włodarska. Gminę Mniów na Festiwalu Smaków Babiego Lata w Ciekotach reprezentowało również Koło Gospodyń Wiejskich Żurawinki.
Konkursowe jury pod przewodnictwem znanego szefa kuchni Mirosława Ciołaka oceniało estetykę i formę podania, sposób prezentacji, walory smakowe i innowacyjność potrawy. Zdaniem Mirosława Ciołaka na festiwalu zaprezentowano dużo godnych uwagi pomysłów. – Widać, że gospodynie nie boją eksperymentować i szukać nowych inspiracji. Nie ukrywam, że kilka dań zwróciło moją uwagę i na pewno będę je testował w mojej restauracji – zapewnił szef kuchni Mirosław Ciołak.
Podczas Festiwalu Smaków Babiego Lata wykład na temat zdrowej i tradycyjnej kuchni poprowadziła Edukatorka żywieniowa, Iwona Zasuwa, autorka bestsellerowych książek Smakoterapia, a na scenie wystąpiły fantastyczne zespoły ludowe z powiatu kieleckiego. Ideą całego wydarzenia była promocja zdrowego stylu życia przy wykorzystaniu tego, co można znaleźć w przydomowych ogródkach.