Szeroką wiedzą, ale też kreatywnością, błyskotliwością, sprytem i umiejętnością pracy pod presją czasu musieli wykazać się uczestnicy pierwszego w historii Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy „Omnibus”. Wzięli w nim udział najlepsi uczniowie szkół z terenu Miasta i Gminy Piekoszów. W swoich kategoriach wiekowych zwyciężyli: Aleksandra Wijas, Patryk Dwojewski i Gabriel Majchrzyk.
I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Omnibus” składał się z dwóch etapów. W konkurencji indywidualnej, podzielonej na trzy kategorie wiekowe uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą z różnych dziedzin. W kategorii szkolnej uczniowie w trzyosobowych grupach musieli sprostać wielu zadaniom wymagającym kreatywności, sprytu i błyskotliwości. – Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Omnibus” to zupełnie nowa propozycja konkursów dla uczniów naszych szkół. Oczywiście na terenie Miasta i Gminy Piekoszów, czy to w szkołach, czy w Bibliotece Centrum Kultury każdego roku odbywa się wiele konkursów tematycznych. My jednak chcieliśmy stworzyć coś, co zweryfikuje nie tylko wiedzę ogólną naszych uczniów z rożnych przedmiotów, ale też ich kreatywność, umiejętność współpracy z grupie, czy działania na czas. Muszę przyznać, że wszyscy poradzili sobie znakomicie – mówi Patrycja Giemza-Dziedzic, dyrektor SP w Szczukowskich Górkach, która zapowiada, że Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Omnibus” będzie wydarzeniem cyklicznym. – Ponad dziesięć lat temu odbywał się w naszej szkole taki właśnie konkurs, który cieszył się dużą popularnością. Za namową grona pedagogicznego postanowiłam go reaktywować. Cieszę się, że z naszego zaproszenia skorzystało tak wielu uczniów – podkreśla.
Jak przyznali uczestnicy konkursu, trzeba było wykazać się dużą wiedzą ogólną. – Trudno było przygotować się do tego konkursu w jakiś szczególny sposób, bo nie miał on konkretnego tematu. Trzeba mieć wiedzę właściwie z każdego przedmiotu – mówiła Aleksandra Wijas, która zajęła I miejsce w kat. klas 7-8. – Poza wiedzą z przedmiotów takich jak język polski, język angielski, historia, geografia, a nawet fizyka, trzeba było wykazać się także szybkością działania. Wcale nie było tak łatwo – przyznaje Patryk Dwojewski, który zajął I miejsce w kat. klas 1-3. – Dobrze, że zorganizowano tego rodzaju konkurs. Można było nie tylko sprawdzić się na szerokim polu wiedzy, ale też wygrać cenne nagrody – dodaje Gabriel Majchrzyk, zdobywca I miejsca w kat. klas 4-6.
Trzeba przyznać, że nagrody w konkursie były fantastyczne. A wszystko to dzięki hojności sponsorów. – Zwróciliśmy się z prośbą do Rady Rodziców o wsparcie naszych działań. Pomogli znaleźć sponsora głównego, którym była działająca na terenie naszej gminy firma BIO-MED. Wsparła nas także Rada Rodziców, sołtys Szczukowskich Górek Magdalena Kos oraz nauczyciele szkoły. Wszystkim pragnę z tego miejsca serdecznie podziękować. Dzięki wspólnemu działaniu mogliśmy zakupić ciekawe prezenty dla najlepszych. Były głośniki bluetooth, słuchawki bezprzewodowe, czy też markery 3D, a wszyscy uczestnicy poza pamiątkowymi dyplomami otrzymali również podarunki – poinformowała Patrycja Giemza-Dziedzic, dyrektor SP w Szczukowskich Górkach.
Jak podkreślali sponsorzy nagród, warto wspierać tego typu konkursy. – Zawsze staramy się wspierać działania szkoły. W jej życie mocno angażuje się całe środowisko. To bardzo budujące – przyznaje sołtys Magdalena Kos. – Jest mi niezmiernie miło, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. Tego typu konkursy inspirują i zachęcają uczniów do zrobienia czegoś ponad program szkolny. To niezwykle istotne – mówi Aldona Sikora, dyrektor Biura Zarządu BIO-MED.
Gratulacje na ręce najlepszych uczniów złożył burmistrz Zbigniew Piątek, który wspólnie z dyrekcją szkoły wręczył na ich ręce cenne nagrody. – Aby zostać omnibusem trzeba mieć nie lada umiejętności. Dziś uczniowie naszych szkół wykazali się nie tylko wiedzą, ale też kreatywnością i umiejętnością pracy w grupie. Bez wątpienia wpływ na to mają prowadzone w naszych szkołach lekcje przyszłości z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Jestem przekonany, że to dopiero początek wykorzystania przez naszych uczniów nabytych w murach naszych placówek umiejętności. Według mnie, zdecydowanie przydadzą im się także w późniejszym etapie życia – podkreśla burmistrz Zbigniew Piątek.