29 sierpnia w Strawczynku po raz pierwszy odbyło się wyjątkowe wydarzenie na folklorystyczną nutę. Był to Festiwal Muzyki Ludowej Ziemi Kieleckiej połączony z warsztatami rękodzieła. Piękne występy, muzyka łącząca pokolenia i przypomnienie o tradycji województwa świętokrzyskiego, a wszystko to we wspaniałej atmosferze.
Ambasadorem wydarzenia była wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, a patronat nad nim objęli: wójt Gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk, wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn Damian Gad oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach. – Cieszę się, że w gminie Strawczyn dba się o dziedzictwo kulturowe, dzięki czemu możemy się tu dzisiaj spotkać i być świadkami pięknego wydarzenia – mówiła podczas otwarcia wicemarszałek Renata Janik.
W festiwalu wzięło udział dwudziestu siedmiu wykonawców, w tym soliści, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły śpiewacze. Była to prawdziwa uczta dla miłośników folkloru i staropolskich tradycji. – Serdecznie gratuluję KGW w Strawczynku organizacji festiwalu. To bardzo ważne wydarzenie promujące naszych wspaniałych artystów i naszą piękną kulturę regionalną. Mam nadzieję, że festiwal na stałe wpisze się w kalendarz ważnych imprez kulturalnych w regionie, a z każdym rokiem będzie wzrastał jego prestiż. Ze swojej strony mogę zapewnić wsparcie i pomoc w dalszej działalności KGW w Strawczynku – zapewnia wiceprzewodniczący Damian Gad.
Organizatorem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich ze Strawczynka przy współpracy z Samorządowym Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie, OSP Strawczynek oraz z Zespołem Pieśni i Tańca ze Strawczynka. Na ten cel pozyskano dotację w ramach programu „EtnoPolska 2021” z Narodowego Centrum Kultury. Warto dodać, że podczas festiwalu odbyły się także warsztaty rękodzieła. – Była to wyjątkowa okazja, aby zarówno lokalni artyści, jak i goście z zewnątrz mogli zaprezentować swoje umiejętności i dzieła – mówił wójt Tadeusz Tkaczyk.
Oprócz występów i warsztatów nie mogło zabraknąć animacji dla dzieci. Gospodynie z KGW Strawczynek przygotowały też pyszne dania do degustacji.
Najlepsi z najlepszych
Wszystkie występy były wspaniałe, jednak jak na festiwal przystało, trzeba było wybrać zwycięzców. Prezentacje oceniała komisja w składzie: Marzena Ślusarska, Emilia Ogonowska-Jaroń, Dorota Stawiarska i Grzegorz Michta. W kategorii soliści wyróżniona została Ewa Cisowska. Trzecie miejsce zdobył Marian Przeździecki, drugie Irena Gąsior, a pierwsze Monika Walas. W kategorii a capella wyróżnienie powędrowało do Świarnych Kakonianek, miejsce trzecie do Echa Łysicy, drugie do Dąbrowianek, a pierwsze do Chełmowianów. W kategorii zespołów w opracowaniu artystycznym wyróżnienie otrzymała Macierzanka, trzecie miejsce Zespół Śpiewaczy Ciekoty, drugie Kopcowianki, a pierwsze miejsce Nowe Masłowianki. W kategorii zespołów pieśni i tańca wyróżnienie trafiło do Zespołu Pieśni i Tańca Piekoszowianie. Trzecie miejsce wyśpiewał Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka, drugie Wincentowianie, a pierwsze Zespół Pieśni i Tańca Strawczynek. – Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu, bo mieliśmy jeszcze większą tremę niż zwykle, ponieważ występowaliśmy u siebie, a to zobowiązuje. Ale chcieliśmy, żeby nasz występ był naturalny, żywiołowy, bo kochamy folklor, dlatego śpiewamy i tańczymy tak jak czujemy – podkreślała przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich ze Strawczynka Ewa Cisowska.
Nagroda specjalna powędrowała do kapeli Rykoszyn z gminy Piekoszów. Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych wręczał wójt Tadeusz Tkaczyk, przewodniczący Rady Gminy Strawczyn Grzegorz Stępień i wiceprzewodniczący Damian Gad. – Gratuluję pięknych występów i dziękuję za pielęgnowanie naszych kieleckich, staropolskich tradycji – mówił wójt Tadeusz Tkaczyk. Laureatom gratulował też obecny na festiwalu senator Krzysztof Słoń. – Folklor to nasze dziedzictwo kulturowe, dlatego cieszę się, że jest ono w tak piękny sposób kultywowane – mówił senator Krzysztof Słoń.