3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościHonorowi krwiodawcy na wagę złota

Honorowi krwiodawcy na wagę złota

Zobacz

Fot. KWP Kielce

To oni regularnie dzielą się krwią, lekiem – którego nie da się wyprodukować, a bez którego nie da się żyć. W chwilach, gdy brakuje krwi to oni najczęściej jako pierwsi odpowiadają na apele. Mowa o honorowych dawcach krwi. Dlaczego to robią? Wyjaśniamy.

Mariusz Bednarski z gminy Bieliny jest policjantem z wieloletnim stażem w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. – W mojej pracy często widuje się okropne wypadki. Żadna krew nigdy nie powinna się rozlewać ani na drodze, ani nigdzie indziej, chyba że chcemy ją oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – mówi podkomisarz Mariusz Bednarski. I dokładnie według tej zasady żyje, bo od lat jest honorowym krwiodawcą. Na swoim koncie ma już 15 litrów 450 mililitrów oddanej krwi! Średnio w roku do stacji zgłasza się cztery razy.

Wszystko zaczęło się 12 lat temu, gdy po raz pierwszy odwiedził centrum krwiodawstwa. – To był 2008 rok. Krew była wtedy potrzebna bliskiej osobie z mojej rodziny. Poszedłem do centrum z moimi kuzynami. Było nas trzech. Okazało się, że z nas wszystkich tylko ja mogę oddać krew. Nie bałem się jej widoku, bo w mojej pracy często się go ogląda, ale zastanawiałem się jak zareaguję. Panie pobierające krew były bardzo profesjonalne. Zajęty rozmową, nie zauważyłem, że woreczek jest już pełny – mówi podkom. Mariusz Bednarski.

Od tamtej pory regularnie oddaje krew. Poszedł nawet o krok dalej i chęć pomocy potrzebującym przeniósł na grunt zawodowy. Podjął starania, by w świętokrzyskiej policji reaktywować istniejący kiedyś klub honorowych krwiodawców.

– Starałem się promować tę ideę gdzie tylko się da. Dziś nasz policyjny klub krwiodawców liczy już ponad 500 osób. To policjanci i pracownicy cywilni policji z województwa świętokrzyskiego. Do tego są jeszcze małe kluby w rejonach komend powiatowych. To bardzo fajne uczucie, że oddając krew można uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie – tłumaczy podkomisarz Bednarski.

Zachęcamy Państwa do wstąpienia w szeregi honorowych dawców krwi. Może najbliższą okazją do tego będzie wtorek, 4 sierpnia, gdy ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaparkuje przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Kielcach (rejestracja w godzinach: 9.00-12.00). Będziemy na Państwa czekać!

CIEKAWOSTKI:

Mężczyzna może oddać krew 6 razy, a kobieta 4 razy w roku.

Za ponad 20 litrów oddanej krwi otrzymuje się odznakę „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla zdrowia narodu”.

Koncentrat krwinek czerwonych jest ważny 42 dni. Właśnie maksymalnie tyle czasu może być przechowywany od chwili oddania (w temp. od 2 do 6 stopni). Osocze ważne jest 3 lata, ale musi być zamrożone. Płytki krwi mogą być przechowywane 5 dni, w temperaturze pokojowej i muszą być ciągle mieszane.

Fot. KWP Kielce 03 sie
2020 Honorowi krwiodawcy na wagę złota Honorowi krwiodawcy na wagę złota Honorowi krwiodawcy na wagę złota Honorowi krwiodawcy na wagę złota Honorowi krwiodawcy na wagę złota Honorowi krwiodawcy na wagę złota Honorowi krwiodawcy na wagę złota Honorowi krwiodawcy na wagę złota Honorowi krwiodawcy na wagę złota

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy