3.5 C
Kielce
wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaSportHistoryczny Rajd Nocny w gminie Daleszyce

Historyczny Rajd Nocny w gminie Daleszyce

Zobacz

W dniach 12-13 czerwca 2021 r. na terenie Gminy Daleszyce odbędzie się 67. Ogólnopolski Nocny Rajd Świętokrzyski. Miejscem zakończenia – bazą rajdu – będzie Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. Organizatorem jest Oddział Miejski PTTK im. ks. J. Wiśniewskiego w Radomiu, przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach.

Ogólnopolski Nocny Rajd Świętokrzyski to najstarsza nocna impreza turystyczna w Polsce. Pierwszy rajd odbył się w nocy z 14/15 maja 1955 r. i od tej pory obywa się nieprzerwanie co roku.

Z racji, że to impreza ogólnopolska, od dawna biorą w niej udział turyści indywidualni oraz grupy z różnych zakątków naszego kraju, w ostatnich latach przede wszystkim z Częstochowy i okolic, Rudy Śląskiej, Lublina, Inowrocławia, Kielc i Radomia. O ile w poprzednich latach rajd gromadzi nie więcej niż 150-200 uczestników, o tyle warto wspomnieć, że w 1970 r. rekordowo pojawiło się na nim aż 1522 turystów. W ciągu 66 lat organizacji imprezy, na trasach wędrowało i jeździło łącznie ponad 40 tysięcy osób. Tu należy też dodać, że w tej długiej historii, rajd tylko raz swoje zakończenie miał w Widełkach – w 1983 r. i zgromadził… 717 osób!

Dla uczestników tegorocznej edycji przygotowano łącznie 6 tras: 4 trasy piesze, jedną rowerową i jedną motorową. Dla bardziej „indywidualnych” turystów jest też trasa dowolna, którą mogą przebyć wedle własnego uznania. Trasy piesze różnią się przebiegiem i długością: 1. startuje z Górna i przez Danków oraz rezerwat „Zamczysko” prowadzi do Widełek (23 km), 2. to 24-kilometrowa pętla z Widełek przez Pasmo Cisowskie i rez. „Cisów” oraz „Białe Ługi” do Widełek, 3. najkrótsza – z dwoma ogniskami na trasie, prowadzi z Daleszyc przez Cisów do Widełek (17 km), 4. specjalna – długodystansowa dla wytrwałych piechurów zaczyna się i kończy w Widełkach, prowadząc przez Zamczysko, Drogosiową i Bieliny. Dla amatorów jazdy rowerem jest przygotowana trasa o długości 35 km z Widełek przez Makoszyn, Daleszyce i Łukawę do Widełek. Jest też trasa motorowa – jej uczestnicy rozpoczynają w Cisowie i przez Raków, Łagów i Makoszyn przyjeżdżają do Widełek.

Przejścia piesze (w przypadku trasy długodystansowej – częściowo) odbywają się w nocy, co jest największą atrakcją rajdu; o tej porze idzie się całkiem inaczej, trzeba nieraz walczyć ze zmęczeniem i sennością, ale daje to też niesamowitą satysfakcję po przejściu. Sam zaś teren po zmroku wygląda inaczej, ładnie prezentują się rozświetlone budynki, być może będzie można spotkać dziką zwierzynę, a przede wszystkim w sposób zupełnie nietypowy spędzić noc.
Na mecie uczestnicy otrzymają turystyczny posiłek, a Ci, którzy wezmą udział w konkursie krajoznawczym – jeśli tylko znajdą się na podium – nagrody. Będzie można usiąść i odpocząć przy ognisku. Bardzo cenną pamiątką dla niektórych jest znaczek rajdowy – metalowy, co roku z innym motywem, który nie jest zdradzany przed rajdem. Zestaw wszystkich znaczków tworzy niesamowitą kolekcję, szczególnie, że z małymi wyjątkami zawsze wykonywany był w tym samym kształcie.

Wszystkie szczegóły umieszczone są w regulaminie rajdu na naszej stronie internetowej – http://radom.pttk.pl. Nie ma więc co zwlekać, czas wybrać się z nami na rajd. Do zobaczenia na szlaku!

Łukasz Sobol, PTTK Radom

Aktualności

Pijany na podwójnym zakazie przewoził poszukiwanego kolegę

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Radoszycach, zatrzymali do kontroli kierującego audi, który jak się krótko później okazało, był...

Polecamy