3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaHistoryczna podróż w cieniu  Łysej Góry

Historyczna podróż w cieniu  Łysej Góry

Zobacz

Na promocję książki Marka Lisa „Wielka wojna w cieniu Łysej Góry” zapraszamy w środę, 27 listopada do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Początek – godz. 11. Będzie to niezwykła podróż w głąb fascynującej historii naszego regionu.

Marek Lis – historyk, nauczyciel, regionalista i kierownik opatowskiej filii biblioteki pedagogicznej od lat bada dzieje naszego regionu.

Jego najnowsza książka „Wielka wojna w cieniu Łysej Góry. Działania wojenne lat 1914 – 1915 w rejonie Łysogór i Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich” to owoc badań historycznych prowadzonych przez ostatnie kilka lat.

– Walki stoczone w Górach Świętokrzyskich w ciągu dwóch pierwszych lat wojny to ciekawy, ale dotychczas prawie zupełnie nieznany epizod – mówi Marek Lis. – Do tej pory działania pierwszej wojny światowej na tym terenie  nie doczekały się żadnego opracowania, zarówno polskiego, jak i zagranicznego.

Autor publikacji dotarł do wielu materiałów archiwalnych, dokumentów źródłowych, opracowań i relacji prasowych. Opis walk wojsk rosyjskich oparł głównie na dziennikach działań bojowych pułków, pochodzących z zasobów Rosyjskiego Państwowego Wojenno-Historycznego Archiwum w Moskwie. W opisie walk wojsk niemieckich i armii austro-węgierskiej pomocne były mu m.in. monografie poszczególnych jednostek bojowych oraz informacje zamieszczone w prasie.

– Nieocenionym źródłem były także liczne wspomnienia uczestników działań wojennych – dodaje Marek Lis.

Z tej żmudnej i niemalże detektywistycznej pracy, wymagającej nie tylko szukania informacji, ale i ich weryfikacji, zrodziła się publikacja odsłaniająca nowe fakty z okresu I wojny światowej.

– Bez wątpienia można stwierdzić, że rejon Gór Świętokrzyskich w latach 1914-1915 był ważnym teatrem działań wojennych. Dobrym tego przykładem są działania związane z końcową fazą operacji warszawsko-deblińskiej – przekonuje badach.

Kulisy tych i  wielu innych wydarzeń Marek Lis odsłoni podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się  w środę, 27 listopada w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Początek – godz. 11. Wstęp wolny.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów historii oraz miłośników ziemi świętokrzyskiej na tę niezwykłą podróż w głąb fascynującej historii naszego regionu – zachęca Marta Boszczyk, zastępca dyrektora biblioteki pedagogicznej w Kielcach.

 

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy