3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKultura"Herbarium Żeromskiego". Nowy quest w Ciekotach

„Herbarium Żeromskiego”. Nowy quest w Ciekotach

Zobacz

Inauguracja nowego questu na Żeromszczyźnie odbędzie się w najbliższą sobotę 9 września. Tym razem sprzed Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” będzie można wyruszyć w świat przyrody opisanej w dziełach pisarza.

Questy czyli gry terenowe wymagające od graczy rozwiązywania zagadek i poznawania tajemnic są coraz bardziej popularne. To alternatywna forma zwiedzania ciekawych miejsc. W Ciekotach od najbliższej soboty będzie można przejść już drugą questową trasą „Herbarium Żeromskiego”.

Herbarium to zielnik z opisanymi roślinami. Uczestnicy, którzy wyruszą na trasę questu poznają rośliny, jakie opisywał Żeromski, ale również dowiedzą się, jakie z nich hodowała w przydomowym ogrodzie matka pisarza. Sprawdzą, co szumi w „Puszczy Jodłowej” i rozwiążą przy tym wiele rebusów. Na końcu trasy będzie czekał skarb, a po powrocie do „Szklanego Domu” specjalny, okazjonalny znaczek.

Inauguracja nowego questu rozpocznie się o godz. 15:00 przed dworkiem. Ulotkę z questem będzie można otrzymać na starcie przed dworkiem Stefana Żeromskiego lub pobrać z aplikacji mobilnej.

Quest „Herbarium Żeromskiego” został przygotowany przez Fundację Questingu przy wsparciu pracowników Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Poprzedzony został warsztatami, w których udział wzięli uczniowie szkół z terenu gminy Masłów. W pracy nad treścią wykorzystano m.in. naukowe publikacje prof. Kwiryny Handke i prof. Stanisława Cygana.
Całość powstała w ramach w ramach projektu „Wykuj to w Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej” realizowanego przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Od roku w Ciekotach świetnie sprawdza się quest „Śladami młodego Żeromskiego”. Opowiada on historii dzieciństwa Stefana Żeromskiego. Na uczestników czekają specjalne zadania m.in. liczenie guzików na pomnikach przy ławeczce Żeromskich. Dowiedzieć będzie się można różnych zaskakujących faktów z życia młodego Żeromskiego m.in. o opisanym w „Dziennikach” zamknięciu w kufrze, czy jego relacjach z rodzicami.

Źródło: CEiK „Szklany Dom”

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy