3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościGrupa rekonstrukcji historycznej z Chmielnika z kolejnym sukcesem

Grupa rekonstrukcji historycznej z Chmielnika z kolejnym sukcesem

Zobacz

Dla niektórych z nas historia, zwłaszcza w postaci szkolnych lekcji tego przedmiotu, wydaje się dziedziną nudną, skoncentrowaną na pamięciowym przyswajaniu faktów, którym odpowiadają konkretne daty. 

Wśród nas są jednak ludzie, który w poznawaniu historii znajdują zainteresowanie, a zgłębianie dziejów to dla nich prawdziwa pasja.  To członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. „Bem”, działająca na terenie Chmielnika.

– Nasza grupa jest o tyle specyficzna, że nie uczestniczy w wydarzeniach widowiskowych. W swojej działalności skupiamy się na renowacji grobów, pracach ekshumacyjnych – mówi Wojciech Zapała, prezes Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. „Bem”.

Członkowie grupy angażują się w poszukiwania ofiar z czasów wojny i okupacji, aby zapewnić im godny pochówek, a członkom ich rodzin spokój związany z ustaleniem bolesnych i tragicznych dla nich faktów.  Początkowo grupa działała w strukturach Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, jednak po jakimś czasie odłączyła się od teju organizacji, od 2016 roku działając jako odrębny podmiot, a jednocześnie rozszerzając swoje zainteresowania badawcze.

Ludzie działający w chmielnickiej grupie rekonstrukcyjnej, to prawdziwi pasjonaci. W swojej pracy, jaką wykonują społecznie, współpracują zarówno z Instytutem Pamięci Narodowej, jak i Fundacją „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Jednym z ostatnich sukcesów grupy było odnalezienie Bronisława Klimczaka ps. Sokół, żołnierza Armii Krajowej, którego pochówek odbył się 12 grudnia 2019 roku, w miejscowości Rędziny k. Częstochowy.

-Jako grupa rekonstrukcyjna kultywujemy tradycję i pamięć minionych pokoleń – dodaje Wojciech Zapała. Przejawem tego działania jest, m.in. renowacja zniszczonych przez czas grobowców. W ostatnim okresie odnowiono miejsce wiecznego spoczynku ks. Adama Błaszczyka, na kieleckim Cmentarzu Starym, wspólnie ze Stowarzyszeniem Kieleccy Patrioci. Z inicjatywy chmielnickiej grupy rekonstrukcyjnej awansowano także, pośmiertnie na stopień majora, kapitana Jana Skwarka – dowódcę Batalionu Buskiego Narodowych Sił Zbrojnych, co odbyło się w miejscowości Janina, koło Buska.

Kolejną formą zachowania pamięci jest zorganizowanie w świetlicy wiejskiej w Ługach, koło Chmielnika, Izby Pamięci, gdzie będzie można zobaczyć przedmioty historyczne, począwszy od okresu 20-lcecia międzywojennego. Nadal trwa gromadzenie pamiątek do ekspozycji.

Zdjęcia: archiwum Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy ps. „Bem”

 

Aktualności

Polecamy