12 tys. 300 – tyle udało się zebrać podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbieraliśmy pieniądze dla dzieci małych – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Tak jak w ubiegłych latach, powiat kielecki zaprosił mieszkańców regionu na powiatowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który w tym roku organizowaliśmy wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Nasza scena rozstawiona została na Placu Artystów, przy ulicy Sienkiewicza.
Tańczyli i śpiewali, by wesprzeć
Tegoroczny powiatowy finał otworzył występ zespołu „Małe Skrzypeczki”. Tuż po nich na scenie zaprezentowali się wokaliści ze Studia Wokalnego Andrzeja Wolskiego, laureaci wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wszystkie występy gorąco oklaskiwała nasza wspaniała powiatowa publiczność, która mimo nie sprzyjającej pogody licznie wstawiła się pod naszą sceną.
Na naszej scenie, wspaniale zaprezentowały się zespoły ludowe i artystyczne: Zespół Pieśni i Tańca ,,Bęczkowianie” z gminy Górno, Zespołu Pieśni i Tańca ,,Wierna Rzeka” z gminy Piekoszów oraz Zespół Pieśni i Tańca Kielce, który porwał publiczność do wspólnego tańca ludowego. Były poleczki, oberki i kujawiaki. Pięknie też zaprezentowała się publiczności Kapela Henryka Janusa „Typowy Janus” z gminy Górno.
Licytacje z serca
W przerwie między pokazami prowadzone były licytacje przedmiotów przekazanych na aukcje. Były torty, witraże, obrazy, prace wykonane przez najmłodszych z przedszkola w Łopusznie, koszukli, kalendarze, porcelana z Ćmielowa. Nasi wszyscy darczyńcy byli wyjątkowi. Nie żałowali pieniędzy, by wesprzeć powiatową orkiestrę.Wiele emocji towarzyszyło także licytacji maskotek – pluszaków, które na licytację przekazali przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka – Szpital Specjalistyczny w Kielcach. – Pieniądze z licytacji będą przekazane dla naszych dzieci – powiedziała ze sceny Anna Kondała-Chojnacka, ordynator oddziału neonatologii lecznicy przy ul. Prostej. Doktor przypomniała, iż celem 27. finału jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. – Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom – dodała.
Również Powiatowe Centrum Usług Medycznych w Kielcach miało ciekawy przedmiot na licytację – srebrną monetę Narodowego Banku Polskiego wydaną na okoliczność kanonizacji Jana Pawła II.
W tym roku udało się zebrać 12 tys 300 zł. Dziękujemy.