3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościGospodarze z Nowej Słupi dla gości Jarmarku

Gospodarze z Nowej Słupi dla gości Jarmarku

Zobacz

Zespół Śpiewaczy Chełmowianki, Modrzewianki, Wesołe Kumoszki – poznajmy muzycznych reprezentantów gminy Nowa Słupia, współorganizatorów XII Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbędzie się już 28 maja na Świętym Krzyżu.

Zespół Śpiewaczy CHEŁMOWIANKI

Zespół Śpiewaczy ,,Chełmowianki” powstał 2011roku działa przy Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Rudkach gm. Nowa Słupia. Zespół tworzą 12 pań i 3 panów w tym 2 osobowa kapela Leszek Baradziej akordeon i Czeław Zieja bębenek. PrzeZ 6 lat  działania zespół zdobył wiele nagród w różnych konkursach śpiewaczych nie tylko na szczeblu gminy, powiatu ale również w konkursach wojewódzkich. Chętnie udzielają się w życiu małej ojczyzny ,,Nowej Słupi”. ,,Chełmowianki ” często są zapraszane na różnego rodzaju przeglądy , imprezy gdzie prezentuje dziedzictwo swoich przodków . Piękną gwarę świętokrzyską oraz barwne- wyjątkowe stroje ludowe. Celem nadrzędnym działalności zespołu jest zbieranie, utrwalanie i prezentacja pięknych tradycji, muzyki i śpiewu ludzi gór świętokrzyskich. Podporą w działaniach Zespołu jest pan Grzegorz Michta.

MODRZEWIANKI

KGW Modrzewianki istnieje od 5lat skupia panie z miejscowości Czastków i Pokrzywianka. Zespół składa sie z 13 pań i kapeli w składzie Krzysztof Bzymek, Czesław Mazur i Andrzej Gąsior. Występuje z powodzeniem w  różnych przeglądach twórczosci ludowej, konkursach kulinarnych a także uświetnia swymi występami imprezy kulturalne na terenie gminy czy powiatu typu festyny, dożynki czy Dymarki Świętokrzyskie. Panie z KGW Modrzewianki zajmują sie też rękodziełem , wykonują ozdoby z bibuły, papieru i innych materiałów naturalnych. Wypiekają pyszne ciasta i przyrządzają dania według dawnych receptur.

WESOŁE KUMOSZKI

Zespół Ludowy, w którym działają Panie z terenu Gminy Nowa Słupia. Jest to jeden z niewielu tak autentycznych zespołów śpiewaczych na terenie województwa świętokrzyskiego, który posługuje się oryginalną gwarą. Panie specjalizują się także w sztuce kulinarnej jak i rękodzielniczej, z rąk ich wychodzą niezwykłe cudeńka. Swój urok zawdzięczają wrodzonej sympatii oraz pozytywnemu nastawieniu do świata i ludzi. Zespół udziela się społecznie na imprezach i festynach w gminie, powiecie i województwie. Biorą udział także w licznych przeglądach oraz konkursach śpiewaczych i kulinarnych.

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy