3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaGospodarze z Bielin dla gości Jarmarku

Gospodarze z Bielin dla gości Jarmarku

Zobacz

„Makoszanki”, „Śwarne Kakonianki”, „Echo Łysicy” i Kapele: Bielińska i z Kakonina to reprezentacja z gminy Bieliny, którą usłyszymy podczas XII Jarmarku Świętokrzyskiego. Warto dodać, iz gmina Bieliny obok Starostwa Powiatowego w Kielcach i gminy Nowa Słupia jest współorganizatorem imprezy.

Zespół śpiewaczy „Echo Łysicy”

Zespół śpiewaczy „Echo Łysicy” rozpoczął działalność w sierpniu 2008 r. przy powstałym w tym samym czasie Kole Gospodyń Wiejskich z Bielin. Od początku swego istnienia przewodniczącą Koła i jednocześnie kierownikiem Zespołu jest Zofia Pierzak. Zespół uświetnia wszystkie imprezy gminne oraz godnie reprezentuje gminę Bieliny podczas licznych wydarzeń o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Wśród repertuaru możemy znaleźć piosenki ludowe regionu świętokrzyskiego jak również pieśni religijne oraz patriotyczne. Ponadto podczas różnych uroczystości okolicznościowych możemy wysłuchać własnych pieśni zespołu.

Zespół może się poszczycić wieloma prestiżowymi osiągnięciami i nagrodami. Wśród ostatnich osiągnięć zespołu należy wymienić: koncert charytatywny ze znanymi w całej Polsce wokalistami: Andrzejem Piasecznym oraz Markiem Piekarczykiem, I miejsce podczas Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Św. Krzyżu, I miejsce w kat.: zespoły ludowe podczas XII Festiwalu Pieśni Wielkopostnych, w Daleszycach, – I miejsce w kategorii zespoły śpiewacze podczas 40-tych Buskich Spotkań z Folklorem, nagroda „JAWOR- u źródeł kultury” w kategorii zespoły śpiewacze, II miejsce podczas FINAŁU 24-go ŚWIĘTOKRZYSKIEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK we Włoszczowie, Grand Prix podczas XII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄDU CHÓRÓW KOŚCIELNYCH PIEŚNI POKUTNEJ I PASYJNEJ w Żorach. Zespół nagrał płytĘ: „Łoj dana, dana Łysico kochana”.

Zespół Śpiewaczy „Makoszanki”

Zespół Śpiewaczy „Makoszanki” powstał w 2008 r. jako „Makoszyńskie Przepióreczki”- zmiana nazwy zespołu nastąpiła w grudniu 2014 r. W repertuarze zespołu możemy znaleźć piosenki ludowe śpiewane czystą gwarą bielińską, jak również kolędy i pieśni wielkopostne. Wśród osiągnięć zespołu należy wymienić: I, II oraz III – miejsca w Buskich Spotkaniach z Folklorem, I oraz II miejsce podczas Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Chmielniku, wyróżnienia i udział podczas Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Daleszycach, III miejsce na Świętokrzyskim Konkursie Kolęd i Pastorałek we Włoszczowie. Ponadto zespół może pochwalić się DOROCZNĄ GŁÓWNĄ NAGRODĄ W DZIEDZINIE KULTURY za 2010 rok – przyznawana przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Należy wspomnieć, że zespół od początku swojego istnienia uczestniczy w takich wydarzeniach jak: Dożynki Gminne i Powiatowe, Dzień Świętokrzyskiej Truskawki, Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny, Jarmark Świętokrzyski, Święto Świętokrzyskiej Zalewajki, Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Św. Krzyżu, Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Powiatowy Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych na Świętym Krzyżu, Dni Oskara Kolberga oraz Wigilia dla osób starszych i samotnych.

KGW „Śwarne Kakonianki”

Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Kakonianki” powstało w lutym 2014. Przewodniczącą KGW Kakonianki jest Pani Bożena Winiarska. W skład repertuaru wchodzą piosenki i przyśpiewki ludowe pochodzące z naszego regionu. Autorką większości tekstów piosenek jest członkini Koła – Pani Teresa Mazur. W maju 2014 roku zespół wystąpił podczas otwarcia Zagrody Chłopskiej w Kakoninie. Oprócz występów w takich wydarzeniach kulturalnych jak: Dożynki Gminne i Powiatowe, Jarmark Świętokrzyski, Dzień Świętokrzyskiej Truskawki, Święto Zalewajki, Dzień Kultury i Tradycji Gm. Bieliny, zespół może poszczycić się następującymi osiągnięciami: II miejscem podczas I Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej na Świętym Krzyżu (2014), – Wyróżnieniem „Jawor u źródeł kultury”.  nagraniem piosenek na antenie Radia Kielce w audycji „Graj Kapelo”, udziałem przy akompaniamencie zespołu „Sami Swoi”w nagraniu telewizyjnym dotyczącym obrzędów i tradycji związanych z Wigilią Świąt Bożego Narodzenia.

Kapela z Kakonina

Zespół powstał na początku 2014 roku. Głównym repertuarem zespołu jest muzyka ludowa i taneczna. Aktualny skład zespołu tworzą: Edward Banakowicz – śpiew, Tadeusz Jamrożek – bęben, Zenon Zieliński – harmonia, Stanisław Kopacz – trąbka, Robert Dygas – Saksofon.

Kapela Bielińska

Kapela Bielińska to formacja, która pierwsze kroki stawiała na scenie podczas Dnia Świętokrzyskiej Truskawki w 2011r. Kapela wykonuje skoczne polki i oberki. Wszystko to okraszone jest dozą słownego humoru. Dzięki oryginalnym umiejętnościom charyzmatycznej wokalistki muzyka popularyzowana przez Kapelę błyskawicznie wpisuje się w pamięć słuchaczy. To prawdziwa muzyka z przytupem! Kapela Bielińska dotychczas występowała podczas wizyt studyjnych w gminie Bieliny, wydarzeń okolicznościowych, ale najczęściej można ich usłyszeć w Karczmie i Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Zespół występował zarówno na terenie gminy Bieliny jak i całej Polski. Skład kapeli tworzą: Agata Sałata – śpiew; Jan Sepioło – akordeon; Adam Bujnowski – saksofon; Mieczysław Armuła – bęben

Wśród osiągnięć tej Kapeli należy zaliczyć: I i II miejsce w Buskich Spotkaniach z Folklorem, III miejsce podczas Powiatowego Przeglądy Kapel Ludowych i Solistów Instrumentalistów w Daleszycach, wyróżnienie „Jawor u źródeł kultury”. Ta Kapela porwie do tańca każdego… Państwa z pewnością również!

Galeria

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Morawicy

Na podstawie § 18 ust. 3 Statutu Miasta i Gminy Morawica przyjętego uchwałą Nr II/5/18 Rady Miejskiej w Morawicy z dnia 27...

Polecamy