3.5 C
Kielce
sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaAktualnościGospodarstwa rolne pod kontrolą inspekcji

Gospodarstwa rolne pod kontrolą inspekcji

Zobacz

O ochronie roślin i nasiennictwa na terenie powiatu kieleckiego oraz o pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach dyskutowali radni podczas Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska oraz Komisji Samorządu, Rozwoju Gospodarczego i Przeciwdziałania Bezrobociu.

W obradach komisji uczestniczyli: Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu w Kielcach oraz skarbnik powiatu – Maria Klusek, która przybliżyła radnym uchwałę dotyczącą zmiany w budżecie powiatu na 2018 rok oraz uchwałę dotyczącą Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kieleckiego.

Członkowie komisji zapoznali się z informacją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa o realizacji zadań z zakresu ochrony roślin w powiecie kieleckim w 2017 roku. Informację przedstawił Roman Żak, kierownik Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Oddział w Kielcach.

– W ubiegłym roku największym zagrożeniem była bakterioza pierścieniowa ziemniaków, systematycznie kontrolujemy gospodarstwa, w których są czynne ogniska tej choroby, a także zarejestrowanych producentów ziemniaków oraz przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją ziemniaków. Do badań laboratoryjnych pobrano 43 prób bulw z gospodarstw rolnych oraz 4 próby z markerów. Bakteriozę pierścieniową stwierdzono w 10 próbach, w 8 gospodarstwach, co stanowi 23 procent objętych kontrolą ziemniaków – powiedział Roman Żak.

Drugą, ważną chorobą jest śluzak. – To nowa choroba, również niebezpieczna. Pierwsze wykrycie w Polsce w 2014 roku – dodał kierownik.

W 2017 roku zarejestrowano 363 przedsiębiorców z terenu powiatu kieleckiego oraz powiatu grodzkiego. – Wszyscy podlegali naszej systematycznej kontroli pod względem zdrowotności towarów roślinnych oraz prowadzenia dokumentacji – poinformował kierownik. – Inspektorzy przeprowadzili 482 kontroli dotyczących występowania szkodników objętych obowiązkiem zwalczania, obejmując lustracją 442 ha upraw, 203 ton i 84 tys. 96 metrów sześciennych towarów w magazynach i przechowalniach, oraz 92 tys. 905 sztuk roślin w szkółkach i sklepach ogrodniczych.Radni zapoznali się także z informacją na temat pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Dyrektor – Małgorzata Stanioch przybliżyła członkom komisji sprawozdanie z działalności PUP w Kielcach za 2017 rok. Przedstawiła informację o sytuacji finansowej i organizacyjnej tej jednostki.

 

– W zeszłym roku były realizowane programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w kwocie 47 mln 878 tys. zł. są to pieniądze pochodzące z Ministerstwa Pracy. Ze środków unijnych realizowaliśmy dwa programy – mówiła dyrektor.

Z danych wynika, iż od stycznia do grudnia 2017 roku w jednostce tej zarejestrowanych było 8 tys. 208 osób. Porównując poziom bezrobocia z końca grudnia 2017 roku w stosunku do analogicznych okresów w latach ubiegłych liczba osób bezrobotnych była niższa o: 17,30%. W porównaniu z końcem 2015 roku nastąpił spadek o 2969 osób.

Biorąc pod uwagę wiek osób bezrobotnych, nadal najliczniejszą grupę stanowią kobiety (około 50,52% ogółu bezrobotnych) i osoby zamieszkujące tereny wiejskie (93,68 %). Największy spadek bezrobocia zaobserwowano w kategorii osób miedzy 18 a 24 rokiem życia. Jeżeli chodzi o gminy, to największy spadek liczby osób bezrobotnych zanotowano w Piekoszowie, Daleszycach i Górnie.

– Ubiegły rok był korzystny dla naszego urzędu, zmniejszyła się liczba osób bezrobotnych. Na koniec grudnia 2017 roku stopa bezrobocia wynosiła 11,4 proc. i była mniejsza o 2,3 punktu procentowego w stosunku do roku 2016 – stwierdziła Małgorzata Stanioch.

Na koniec grudnia 2017 roku zarejestrowanych w urzędzie pracy było 4155 kobiet i 4053 mężczyzn. Warto dodać, że w ubiegłym roku urząd podjął wiele akcji mających na celu pomoc bezrobotnym w znalezieniu pracy. Zorganizowano Targi Pracy. Obecnie PUP realizuje unijny projekt „Aktywizacja osób młodych posiadających bez pracy w powiecie kieleckim”. – Docelowo projektem planujemy objąć 1235 bezrobotnych. – dodała dyrektor. – Na ten cel wydamy ponad 10 mln zł – mówiła Małgorzata Stanioch, dyrektor PUP w Kielcach.

Radny Andrzej Michalski miał pytania dotyczące osób niepełnosprawnych, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sędku i Osinach. Dopytywał o programy, w których mogli uczestniczyć niepełnosprawni. Radny Krzysztof Soboń dopytywał o możliwościach dofinansowania do działalności agoturystycznej oraz o staże.

Aktualności

Zostali zatrzymani dzięki obywatelskim postawom

Nie małe kłopoty czekają 28 – latkę i 37 – latka, którzy zostali przyłapani prze policjantów na gorącym uczynku...

Polecamy