Chęciny po raz kolejny przedstawiono jako przykład dobrych praktyk w zakresie zachowania i wykorzystywania oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym w regionie świętokrzyskim. W ramach międzynarodowego projektu „KEEP ON” z wizytą gościli tu przedstawiciele Hiszpanii, Grecji, Holandii, Włoch i Chorwacji. Z władzami gminy rozmawiali głównie na temat funkcjonowania odrestaurowanych zabytków.
Blisko trzydzieści osób z Hiszpanii, Grecji, Holandii, Włoch i Chorwacji przyjechało do województwa świętokrzyskiego w ramach międzynarodowego projektu „KEEP ON”. Celem projektu jest wymiana dobrych praktyk między partnerami, a także zapoznanie się z funkcjonowaniem odrestaurowanych obiektów. Warto zaznaczyć, że województwo świętokrzyskie jako jedyne w kraju uczestniczy w tym międzynarodowym projekcie finansowanym z unijnego programu Interreg Europe.
Pierwszego dnia pobytu w regionie świętokrzyskim delegacje pięciu państw odwiedziły Chęciny, gdzie zostały zapoznane z projektami w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. – Chęciny stawiane są za wzór doskonałego wykorzystania środków unijnych w zakresie odnowy zabytków. Odrestaurowane obiekty dziedzictwa kulturowego to tylko nieliczne z dokonań, dzięki którym Chęciny i okolice biją wszelkie rekordy jako turystyczna perełka regionu, w dużej mierze dzięki sprawnemu wykorzystaniu środków unijnych przez władze gminy. To wszystko chcieliśmy pokazać naszym gościom podczas wizyty studyjnej w regionie świętokrzyskim, a Chęciny są doskonałym przykładem dobrych praktyk w zakresie zachowania i wykorzystania oraz zarządzania dziedzictwem kulturowym w województwie świętokrzyskim – mówi Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego.
Goście z Hiszpanii, Grecji, Holandii, Włoch i Chorwacji odwiedzili Chęciny, aby z bliska przyjrzeć się efektom działań rewitalizacyjnych osiągniętym głównie dzięki sprawnie i efektywnie wydatkowanym funduszom unijnym. O rezultatach tych działań opowiedział burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Mając na swoim terenie takie obiekty jak Zamek Królewski, czy renesansowa kamienica „Niemczówka”, a także licznie rozproszone obiekty dziedzictwa kulturowego po mieście i po całej gminie, od samego początku postawiliśmy na rozwój turystyki. W ostatnich latach, dzięki pozyskanym dotacjom unijnym, szereg obiektów przeszło prawdziwą metamorfozę. Bardzo nas cieszy, że wszelkie działania, które podjęliśmy związane z przeobrażeniem obiektów dziedzictwa kulturowego, przyciągają coraz więcej turystów. Dzisiaj, w naszej gminie obiekty te tętnią życiem, kuszą turystów i są przedmiotem zainteresowań. W najbliższym czasie będziemy witać milionowego turystę na zamku. Chęciny na przestrzeni lat stały się prawdziwą perełką turystyczną regionu świętokrzyskiego – mówił burmistrz Robert Jaworski podczas wizyty zagranicznych gości.
Międzynarodowi partnerzy projektu „KEEP ON” zapoznali się z prezentacją dotyczącą funkcjonowania znajdujących się na terenie Gminy i Miasta Chęciny instytucji połączoną ze zwiedzaniem obiektów zdiagnozowanych jako przykład dobrej praktyki w obszarze dziedzictwa kulturowego, czyli „Niemczówki” i Zamku Królewskiego w Chęcinach. Poza tym, goście odwiedzili także Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, Park Etnograficzny w Tokarni i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. – Gmina i Miasto Chęciny, dzięki efektywnemu wykorzystaniu funduszy unijnych, zdecydowanie wyróżnia się na tle swoich sąsiadów i stanowi przykład pozytywnych i dynamicznych zmian. Odrestaurowane zabytki przyciągają tu prawdziwe rzesze turystów, a w ostatnim czasie odnotowano wzrost dochodów z turystyki. Widać tu konkretny pomysł na wykorzystanie potencjału kulturowego i turystycznego, który przynosi znakomite efekty – mówili zgodnie przyjezdni przedstawiciele pięciu krajów, którzy byli zachwyceni bogatą ofertą turystyczną gminy Chęciny.