3.5 C
Kielce
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościGołębie zakończyły sezon, hodowcy wyróżnieni

Gołębie zakończyły sezon, hodowcy wyróżnieni

Zobacz

Hodowcy gołębi z Oddziału Daleszyce-Morawica Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych podsumowali sezon lotów. Dyplomy i puchary dla najlepszych wręczone zostały podczas spotkania, które odbyło się 28 października w daleszyckich Niwach.

Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane hodowcom zgrupowanym w 11-tu kategoriach. Jury doceniło ptaki młode i dorosłe, samce i samiczki. Punkty w klasyfikacji przyznawane są za pokonanie dystansu w jak najkrótszym czasie. Puchary dla najlepszych tegorocznych hodowców wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński.

W kategorii I – lotach powyżej 700km o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce pierwsze miejsca zajęli: Karol Furmanek, Stanisław Furmanek, Paweł Jeżykowski i Tomasz Dudzik. W drugim locie do czołówki dołączył Mariusz Maciejski.

W kategorii III i IV „lotniczek oraz lotników dorosłych” zwyciężyli Stanisław Furmanek i Tomasz Dudzik, w kategorii „lotniczek rocznych” – Karol Furmanek, Stanisław Furmanek i Mariusz Maciejski, natomiast w kategorii „lotników rocznych” pierwsi na podium byli Karol Furmanek i Adam Rycombel.

W kategoriach „gołębi dorosłych” najlepszymi hodowcami ponownie okazali się: Tomasz Dudzik, Stanisław Furmanek i Karol Furmanek, a także Paweł Jeżykowski. W ostatniej kategorii „Lot Narodowy Bruksela” w najlepszym czasie na mecie uplasowały się hodowle: Jacka Sabata, Kazimierza Kraja i Andrzeja Sierpińskiego.

W czasie spotkania przyznano także tytuły „Przodowników Open 50” dla: Pawła Jeżykowskiego, Mariusza Meciejskiego, Jacka Sabata, Adama Rycombla, Roberta Kuca, Sylwestra Majkowskiego, Zdzisława Skowrońskiego, Grzegorza Mariana Wąsia, Kazimierza Kraja, Józefa Kapeli, Henryka Łukawskiego oraz Mariana Kraja.

Daleszycka sekcja Oddziału Daleszyce-Morawica Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych liczy 65-ciu członków, z których każdy ma pod opieką około stu ptaków. Jak zgodnie przyznają, hodowla to ich pasja, ale też niełatwa codzienna praca. – Przygotowanie ptaków do zawodów wymaga regularnych treningów, niejednokrotnie z odległymi wyprawami, pozwalającymi gołębiom pokonywać coraz większe odległości do własnego gołębnika. Sezon lotny zaczynamy na początku maja, kończymy najczęściej w lipcu, w tym czasie gołębie odbywają po kilkanaście lotów na różnych dystansach – od 150km do 750km – opowiada Tomasz Dudzik, prezes hodowców z sekcji Daleszyce. A to jeszcze nie koniec możliwości tych wyjątkowych ptaków: najstarsze gołębie przelatują odległość ponad tysiąca kilometrów. Z jednego miejsca startuje często kilka tysięcy ptaków, a w „najdłuższej” kategorii Lot Narodowy Bruksela – do mety w Polsce „ściga się” nawet 20 tysięcy gołębi.

Galeria

Aktualności

Polecamy