6 marca 2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Daleszycach , podczas XXII Gminnego Konkursu Ortograficznego pod hasłem „Ortograficzne pułapki” wyłoniono „Mistrza Ortografii” klas II – III szkoły podstawowej. Impreza edukacyjna cieszyła się dużą popularnością, o czym świadczyło liczne przybycie reprezentantów szkół z terenu całej gminy. Do ortograficznych zmagań przystąpiło 23 uczniów. Dyktando pełne ortograficznych pułapek prezentowała koordynatorka konkursu Małgorzata Pietruch. Zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się dużą znajomością zasad pisowni. Najlepszymi okazali się:

I miejsce i tytuł „Mistrz Ortografii” zdobyła Lena Buras ze Szkoły Podstawowej w Słopcu, II miejsce otrzymał Michał Włodarski ze Szkoły Podstawowej w Sukowie i Amelia Strząbała ze Szkoły Podstawowej w Brzechowie, III miejsce zdobyła Michalina Manecka ze Szkoły Podstawowej im. płk. M. Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach oraz Grzegorz Cecot ze Szkoły Podstawowej w Brzechowie. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Leny Kraski ze Szkoły Podstawowej im. płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach oraz Kacpra Bojanowicza ze Szkoły Podstawowej w Sukowie.

Uczestnicy konkursu w oczekiwaniu na wyniki obejrzeli ortograficzny program słowno-muzyczny pt. „Szkoła pod dębami”, w wykonaniu uczniów klasy Ic, pod kierunkiem Anny Guz oraz częstowali się słodkimi pączkami i herbatą. Na zakończenie pani Dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy, a laureatom cenne nagrody książkowe.

Natomiast 7 marca 2018 roku odbył się XXIV Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii” dla starszych uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Daleszyce. Nad jego organizacją i przebiegiem czuwały polonistki: Agnieszka Golmento i Monika Kosmala. Wyjątkowo w tym roku obejmował dwie kategorie wiekowe: uczniów klas IV-V oraz klas VI-VII. Cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż do eliminacji przystąpiło aż 27 osób z dziewięciu szkół. Ortograficzne zmagania trwały około godziny. Mimo iż uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, to niemało trudności (oczywiście ortograficznych) przysporzyła im pewna rodzinka, której przedstawicieli poznali podczas pisania dyktanda. Należy tu wspomnieć choćby stojącego na jej czele dziadka Hipolita – trudniącego się rybołówstwem Pomorzanina, rodowitego gdańszczanina czy jego małżonkę – amatorkę ażurowej biżuterii.


Profesjonalne podejście komisji konkursowej przyczyniło się do sprawnego przebiegu eliminacji. W czasie pracy komisji uczniowie wraz z opiekunami udali się na poczęstunek, tam też czekała na nich niespodzianka – obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły, inscenizację opartą na „Pamiętnikach Adama i Ewy” M. Twaina. Po sprawdzeniu prac i wyłonieniu zwycięzców wręczono dyplomy i nagrody książkowe. Mistrzem Ortografii wśród uczniów klas IV-V została Oliwia Buras ze Szkoły Podstawowej w Słopcu, miejsce II zdobył Paweł Sikora z tej samej szkoły, miejsce III Lena Wieczorek ze Szkoły Podstawowej w Borkowie oraz Natalia Siekańska ze Szkoły Podstawowej w Szczecnie. Komisja przyznała w tej kategorii dwa wyróżnienia za bardzo dobre prace – dla Katarzyny Jaworskiej i Amelii Fortuńskiej, uczennic ze Szkoły Podstawowej w Daleszycach. Wśród uczniów klas VI-VII tytuł Mistrza Ortografii uzyskała Aleksandra Syska ze Szkoły Podstawowej w Sukowie, II miejsce przypadło Natalii Lipie ze Szkoły Podstawowej w Marzyszu oraz Adriannie Safian ze Szkoły Podstawowej w Szczecnie, III miejsce zajęła Żaneta Powałek ze Szkoły Podstawowej w Daleszycach. W tej kategorii wyróżniono: Sylwię Januszek ze Szkoły Podstawowej w Sukowie, Dominikę Maciejewską ze Szkoły Podstawowej w Brzechowie i Igora Rączkę ze Szkoły Podstawowej w Słopcu.

Konkurs pozwala zdobywać umiejętności i rozwijać pasje uczniowskie. Motywuje również i zachęca wielu uczniów do pogłębiania wiedzy, w tym przypadku – ortograficznej. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejne zmagania za rok.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Daleszycach

Galeria