3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaInwestycjeW gminie Chęciny rozbudowywana będzie sieć gazownicza

W gminie Chęciny rozbudowywana będzie sieć gazownicza

Zobacz

Nowa nitka gazociągu zostanie poprowadzona w pierwszej kolejności do miejscowości Skiby, a w późniejszym czasie także do kolejnych sołectw. Władze gminy właśnie podpisały w tej sprawie list intencyjny z Polską Spółką Gazownictwa. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie, zorganizowane z inicjatywy władz gminy, odbyło się 10 stycznia w hali „Pod Basztami”.

List intencyjny to krok milowy w kierunku budowy gazociągu

List intencyjny, zawarty pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa a Gminą i Miastem Chęciny, obliguje obie strony do współpracy w sprawie rozbudowy sieci gazyfikacyjnej. Jak mówi Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, jest to bardzo ważny krok do zgazyfikowania całej gminy. – W dzisiejszych czasach samorządy niezwykle odpowiedzialnie podchodzą do kwestii ochrony środowiska. Dużo mówi się o problemie smogu, dlatego inwestycja w ekologiczne paliwo jest szalenie ważna z punktu widzenia samorządu, jak również mieszkańców. W trosce o jakość czystego powietrza Gmina Chęciny podjęła już różnego rodzaju działania, m.in. wprowadziliśmy w budżecie możliwość dopłaty do wymiany pieców. Teraz wyszliśmy z inicjatywą, aby Polska Spółka Gazownictwa podjęła aktywne działania do jak najszybszej rozbudowy sieci gazociągu na terenie całej Gminy Chęciny – mówi burmistrz.

Wszystko zależy od chętnych mieszkańców

Samorządy najlepiej potrafią określić, gdzie gaz jest potrzebny. Zarówno mieszkańcy, jak i inwestorzy pytają o dostęp do tego paliwa. Zbieramy ankiety określające chęć potencjalnych odbiorców do przyłączenia do sieci, a następnie rozpoczną się analizy dotyczące możliwości gazyfikacji – mówi Radosław Słoniewski, dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach, który wraz z Burmistrzem Robertem Jaworskim sygnował swoim podpisem list intencyjny. W podpisaniu listu wziął udział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, który popierał działania w tym zakresie. Dokument stanowi podstawę rozpoczęcia prac analitycznych i projektowych przez PSG we współpracy z Gminą Chęciny, mających na celu realizację inwestycji. List określa również ogólne zasady zaplanowania i wybudowania gazowej sieci dystrybucyjnej do miejscowości Skiby.

– Wielu mieszkańców jest chętnych do przyłączenia się do sieci gazowej. W miejscowości Skiby chcemy, aby szybko rozpoczęły się prace analityczne, a następnie ich realizacje przez Polską Spółkę Gazownictwa.. Dążymy do tego, aby podobne prace ruszyły wkrótce także przy ulicy Zelejowa w Chęcinach. W kolejnych latach chcemy, aby błękitne paliwo popłynęło do pozostałych miejscowości Gminy Chęciny. Dotychczas sieć obejmuje już kilka sołectw i znaczną część miasta Chęciny – poinformował burmistrz, Robert Jaworski, zaznaczając jednocześnie, jak duże znaczenie ma gazyfikacja dla rozwoju całego regionu.

Spotkanie z mieszkańcami w sprawie budowy gazociągu

Zaledwie dwa dni po podpisaniu listu intencyjnego władze Gminy i Miasta Chęciny wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa zorganizowały spotkanie z mieszkańcami miejscowości Skiby i ulicy Zelejowa. – Cieszę się, że frekwencja była aż tak wysoka. Widać zainteresowanie, co świadczy o tym, że mieszkańcy wspólnie z nami chcą poprawy jakości powietrza i zwiększenia komfortu życia. Gaz ziemny jest jednym z najbardziej ekologicznych dla środowiska paliw – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Wierzę, że wspólnie rozpoczniemy walkę ze smogiem – wyraził nadzieję Burmistrz, Robert Jaworski, który poinformował, że samorząd gminy postanowił od tego roku wprowadzić dopłaty do wymiany starych pieców węglowych. – Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców do wymiany pieców grzewczych na modele bardziej przyjazne środowisku. W chwili obecnej trwa proces ustalania zasad tych dopłat. O szczegółach poinformujemy mieszkańców niezwłocznie – zapowiedział gospodarz gminy podczas spotkania.

Jak poinformowali mieszkańców przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, Marcin Kowalczyk – kierownik Sekcji Rozwoju oraz Jerzy Malus – Starszy Specjalista ds. Rozwoju, budowa gazociągu będzie zależeć od chętnych mieszkańców. – Jesteśmy gotowi zrealizować tą inwestycję nie tylko w miejscowości Skiby. W pierwszej kolejności musimy zebrać deklaracje od mieszkańców. Po podpisaniu pierwszych strategicznych umów indywidualnych ruszą prace związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej, decyzji lokalizacyjnej i map do celów projektowych, a także samo projektowanie i w następnej kolejności budowa. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to gaz popłynie w Skibach w 2019 roku – poinformował Marcin Kowalczyk, kierownik Sekcji Rozwoju PSG Oddział Kielce.- PSG prowadzi politykę otwartości. Chcemy realizować sieci gazowe i walczyć ze smogiem. Jeżeli okaże się, że będzie wystarczająco dużo chętnych do podłączenia z ulicy Zelejowa czy z ulicy Panek, to i tam rozpoczniemy procedury formalno-prawne – zapewnił. – Teraz czekamy na deklaracje mieszkańców – podkreślał.

Będą dyżury specjalistów. Pierwszy jeszcze w styczniu

Każdy z mieszkańców będzie mógł indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami z PSG podczas wyznaczonych dyżurów. Specjaliści będą pomagali w wypełnianiu wymaganych deklaracji, a także udzielą fachowej odpowiedzi na wszystkie nurtujące mieszkańców pytania. Pierwszy dyżur odbędzie się już 22 stycznia w godzinach od 13:00 do 17:00 w hali „Pod Basztami” w Chęcinach.

Galeria

Aktualności

Piękne spotkanie opłatkowe dla seniorów w Mniowie. Przy stole zasiadło blisko dwieście osób!

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie odbyło się wyjątkowe spotkanie opłatkowe dla seniorów, które jednocześnie stanowiło...

Polecamy