3.5 C
Kielce
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościGmina Strawczyn zapewni darmowy transport ozdrowieńcom COVID-19 chcącym oddać osocze

Gmina Strawczyn zapewni darmowy transport ozdrowieńcom COVID-19 chcącym oddać osocze

Zobacz

Samorząd gminy Strawczyn od początku pandemii wspiera walkę z COVID-19. Oprócz regularnej dezynfekcji gminy, doposażania służb i placówek w środki ochrony osobistej i zorganizowania akcji szycia maseczek, znowu wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na linii frontu walki z chorobą. Tym razem chodzi o osocze od ozdrowieńców dla osób z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Transport dla każdego, kto chce oddać osocze

Wójt gminy Strawczyn poinformował, że od poniedziałku 16 listopada zapewni transport każdej osobie, która przeszła zakażenie koronawirusem, jest uznana za ozdrowieńca i jest gotowa oddać osocze. – Dawcy osocza są nieustannie poszukiwani. Osoby, które już przeszły COVID-19 mogą pomóc tym, którzy nadal zmagają się z chorobą. Zdarza się, że w niektórych przypadkach terapia osoczem pomaga uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy, oczywiście z zachowaniem odpowiednich odstępów czasu. Co ważne, osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może zostać zastosowane aż u trzech pacjentów. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość dojazdu do Kielc na własną rękę. Dlatego od 16 listopada gmina Strawczyn zapewni każdej chętnej osobie transport z miejsca zamieszkania do punktu poboru osocza – podkreśla Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn.

Jak się umówić?

W celu oddania osocza należy uprzednio uzgodnić termin z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, znajdującym się przy ul. Jagiellońskiej 66. Numery telefonów:

Centrala: (41) 33 59 400, sekretariat: (41) 33 59 401, rejestracja: (41) 33 59 422

Po uzgodnieniu terminu należy zadzwonić do Urzędu Gminy w Strawczynie w celu uzgodnienia transportu z miejsca zamieszkania do punktu poboru osocza. Numery telefonów:

609 540 383 – Ewa Wawrzeńczyk, 603 540 538 – Patrycja Olczyk lub stacjonarne: (41) 303 80 02, (41) 303 80 03, (41) 303 80 05.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Polega ona na pobraniu krwi, rozdzieleniu jej na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno. Dlatego podanie przeciwciał od dawcy znacznie przyspiesza proces zdrowienia i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Dla niektórych jest to jedyna szansa na powrót do zdrowia.

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy