Uroczysta msza święta, przemarsz pocztów sztandarowych, podniesienie flagi i wręczenie odznaczeń druhom OSP – tak w gminie Strawczyn świętowano 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzeniu towarzyszyła podniosła atmosfera oraz liczna obecność mieszkańców, druhów strażackich i przedstawicieli władz samorządowych.
Modlitwa za Ojczyznę i strażaków
Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie, odprawiona w intencji Ojczyzny oraz strażaków, których święto przypada dzień później – 4 maja. W świątyni zgromadzili się przedstawiciele lokalnych władz, druhowie OSP z terenu gminy oraz mieszkańcy, aby wspólnie modlić się za Polskę i tych, którzy ją na co dzień chronią. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii, który w homilii podkreślił znaczenie wartości patriotycznych, solidarności i służby drugiemu człowiekowi.
Uroczysty przemarsz i hymn
Po mszy świętej uczestnicy obchodów uformowali korowód i przemaszerowali w asyście pocztów sztandarowych na parking przy Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie. Tam nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu narodowego, co było symbolicznym momentem podkreślającym wagę tego święta.
Podczas wydarzenia głos zabrał wójt gminy Strawczyn Karol Picheta. – Obchody Święta Trzeciego Maja to dla nas nie tylko hołd oddany twórcom pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, ale też wyraz jedności naszej społeczności. Cieszę się, że tak wielu mieszkańców odpowiedziało na zaproszenie i razem z nami przeżywało ten dzień. To świadectwo lokalnej tożsamości i troski o wspólne wartości – powiedział wójt Karol Picheta.
Odznaczenia dla druhów OSP za wieloletnią służbę
Po przemówieniu wójta nastąpiła ceremonia wręczenia odznaczeń dla zasłużonych druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Strawczyn, którzy od lat angażują się w działania na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Było to doskonałą okazją do podziękowania im za ich gotowość do niesienia pomocy, ratowania zdrowia, życia oraz mienia mieszkańców.
Uchwałą Zarządu Gminnego ZOSP RP z dnia 28 kwietnia 2025 roku wyróżniono osoby, które przez dekady oddanie służyły lokalnej społeczności. Druhowie otrzymali odznaczenia „Za wysługę lat”. I tak, najdłuższy staż, aż 70 lat służby, ma Józef Jaworski, syn Marcina. Za 45 lat uhonorowano Mariana Gila, a za 40 lat Tadeusza Surmę, Zbigniewa Kruszewskiego i Bogdana Nowakowskiego. Sławomir Wychowaniec, Kazimierz Zapała i Krzysztof Zapała otrzymali odznaczenia za 35 lat służby, a Kazimierz Bożęcki za 30 lat. W gronie druhów z 25-letnim stażem znaleźli się: Danuta Bożęcka, Gabriel Drogosz, Krzysztof Siwek, Rafał Gad, Arkadiusz Gugała, Krzysztof Jas i Paweł Wilczkowski. Natomiast Mariusz Rowiński, został uhonorowany za 20 lat służby.
Na zakończenie obchodów na wszystkich uczestników czekała tradycyjna grochówka przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich „Promniczanki”. Nie zabrakło również okazji do wspólnych rozmów, rodzinnych zdjęć i międzypokoleniowych spotkań, które są nieodłącznym elementem majowego świętowania.