Gmina Strawczyn, od lat stoi w czołówce tych gmin, z których doświadczenia w zakresie rozwoju chcą czerpać inne samorządy. Tym razem w jej progach gościli samorządowcy z gminy Nowosolna. Wójt Piotr Szcześniak wraz z radnymi przyjechali, aby zobaczyć i zainspirować się tutejszymi inwestycjami. Szczególną uwagę przyciągnęła innowacyjna ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Oblęgorku, która niezmiennie cieszy się ogromną popularnością w regionie.
Ścieżka pełna przygód w Oblęgorku to hit w regionie
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Oblęgorku to kompleks kilku tematycznych przystanków, które oferują niezwykłą podróż przez różnorodne aspekty przyrody. Rozpoczyna ją strefa doświadczeń ze światłem i wodą, przechodząc kolejno przez strefy poświęcone mieszkańcom lasu, ekologicznym zagadnieniom oraz wodnym zabawom. Wśród atrakcji znajdują się również strefa poświęcona pszczołom, obrazująca proces od ziarenka do bochenka, oraz przystanek literacki z miejscami do odpoczynku i stolikami do gry w szachy. Dodatkowo, możemy eksperymentować z powietrzem za pomocą różnych urządzeń, takich jak głuchy telefon czy armata powietrzna. Ścieżka od chwili jej powstania przyciąga prawdziwe rzesze turystów i niezmiennie stanowi jedną z najważniejszych atrakcji gminy Strawczyn. – Naszym celem było stworzenie miejsca, jakiego jeszcze nie ma w regionie, takiego, które nie tylko oferuje atrakcje rozrywkowe i możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także pełni funkcję edukacyjną. Ścieżka w Oblęgorku to miejsce atrakcyjne dla wszystkich: dorosłych, młodzieży, rodzin z dziećmi oraz grup szkolnych i przedszkolnych. Szlak idealnie komponuje się z istniejącą ofertą turystyczno-rekreacyjną gminy Strawczyn, stanowiąc jej doskonałe uzupełnienie – mówi wójt gminy Strawczyn, Karol Picheta.
Przyjechali podpatrzeć dobre rozwiązania
Wójt gminy Nowosolna Piotr Szcześniak wyjaśnia, że wizyta w gminie Strawczyn miała na celu zebranie inspiracji dla planowanej budowy ścieżki dydaktycznej w gminie Nowosolna. Delegacja była pod dużym wrażeniem wszystkich oglądanych inwestycji zrealizowanych na terenie gminy Strawczyn, które są dowodem na to, że takie inicjatywy przynoszą korzyści mieszkańcom i warto je realizować. – Jesteśmy tu z radnymi i jest to o tyle cenne, że zobaczyli też, że można i trzeba, że warto wzorować się na innych i inspirować ich działaniami – powiedział wójt gminy Nowosolna, Piotr Szcześniak.
Delegację przyjął i oprowadził po gminie Strawczyn wójt Karol Picheta. – Jestem niezwykle dumny, że gmina Strawczyn jest uznawana za wzór w zakresie realizacji dobrych inwestycji. Cieszy mnie, że nasze projekty, takie jak chociażby ścieżka dydaktyczna w Oblęgorku, inspirują inne gminy do działania. Wspólna wymiana doświadczeń i inspiracji jest kluczowa dla rozwoju naszych samorządów – podkreśla wójt Karol Picheta.
Plany inwestycyjne gminy Nowosolna
Gmina Nowosolna planuje stworzenie ścieżki dydaktycznej na terenie dworku, gdzie mieszkał Jarosław Iwaszkiewicz. Miejsce to, otoczone starodrzewem, z dębem Jarosławem mającym około 600 lat, ma stać się centralnym punktem rekreacyjnym gminy. – Chcieliśmy tam zrobić miejsce do rekreacji, do spędzania wolnego czasu – mówi wójt Piotr Szcześniak. Plany obejmują również budowę pumptracka oraz rozwinięcie infrastruktury dla rowerzystów i spacerowiczów. Ścieżka dydaktyczna w Oblęgorku jest inspiracją do utworzenia podobnego miejsca w gminie Nowosolna.
Wspólne samorządowe wyzwania i inspiracje
Podczas wizyty, wójt gminy Nowosolna Piotr Szcześniak podzielił się z wójtem gminy Strawczyn Karolem Pichetą doświadczeniami związanymi z podobnymi potrzebami i problemami, z jakimi borykają się gminy. Spotkanie to zaowocowało wieloma pomysłami, które delegacja zamierza wdrożyć w swojej gminie. – Jestem przekonany, że wrócimy z głowami pełnymi pomysłów – podsumował wójt Piotr Szcześniak, dziękując jednocześnie za miłe przyjęcie w gminie Strawczyn. – Dzięki uprzejmości wójta Karola Pichety mogliśmy przyjrzeć się doświadczeniom gminy Strawczyn w zakresie rozwoju, poznać dobre praktyki w wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej, a także zasad funkcjonowania jednostek administracyjnych na terenie gminy. Wspólna wymiana doświadczeń z pewnością przełoży się na skuteczne działanie – dodaje wójt Piotr Szcześniak, który podobnie jak wójt Karol Picheta nie wyklucza nawiązania w przyszłości szerszej współpracy pomiędzy obiema gminami.