Po wielu latach starań wójta gminy Piekoszów, Zbigniewa Piątka, na terenie gminy Piekoszów nareszcie zostanie wybudowana sieć gazociągowa. Gazyfikacja ma objąć wszystkie miejscowości. Pierwszy etap prac właśnie ruszył.

To już pewne. Mieszkańcy gminy Piekoszów już niebawem będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa błękitnego paliwa. Właśnie ruszyły prace związane z budową 16-kilometrowego odcinka sieci gazowej z Małogoszcza, co otworzy możliwość zgazyfikowania całej gminy Piekoszów. – W pierwszym etapie budujemy gazociąg średniego ciśnienia DN250 o długości 9700 metrów. Powstanie on do połowy przyszłego roku. Poprowadzone zostaną rury z gminy Małogoszcz do miejscowości Młynki w gminie Piekoszów, gdzie rozpocznie się realizacja drugiego etapu inwestycji, czyli ułożenie gazociągu do Miedzianki. Prace przy budowie siedmiokilometrowej instalacji potrwają do końca 2020 roku, a w kolejnych latach zgazyfikowana zostanie cała gmina Piekoszów – zapowiedział Radosław Słoniewski, dyrektor Polskiej Spółki Gazownictwa. Jak podkreślił, błękitne i ekologiczne paliwo popłynie do mieszkańców gminy Piekoszów, dzięki ogromnej determinacji wójta, Zbigniewa Piątka, a także przy dużym wsparciu posła Krzysztofa Lipca.

W sprawie gazyfikacji gminy Piekoszów odbyła się konferencja prasowa w miejscowości Młynki, gdzie już ruszyły prace. Jak zaznaczył wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, gazyfikacja gminy będzie krokiem milowym w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców i rozwoju gospodarczego gminy. – Można powiedzieć, że dziś spełnia się nareszcie marzenie mieszkańców, a rozpoczęcie prac w Młynkach to historyczna chwila dla nas wszystkich. Gazyfikacja pozwoli nam się otworzyć na nowych inwestorów. Poza tym, ogrzewanie gazem domów jednorodzinnych, jak również używanie gazu do celów grzewczych w firmach na terenie gminy Piekoszów, będzie prowadzić do zmniejszenia emisji spalin i zanieczyszczenia powietrza, a co za tym idzie do zmniejszenia smogu, z którym borykamy się przecież wszyscy – mówił wójt, Zbigniew Piątek.

Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, prezesa świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, gazyfikacja regionu wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego. – W ramach tego projektu 300 gmin w Polsce do 2021 roku zostanie zgazyfikowanych. W tym projekcie jest także 12 gmin z województwa świętokrzyskiego. Nie tak dawno mieliśmy podobne dobre spotkania w gminach Kije i Wiślica. Bardzo się cieszę, że teraz taka inwestycja została rozpoczęta w Piekoszowie. To bardzo istotne przedsięwzięcie ze względu chociażby na rozwój gospodarczy gminy – podkreślał poseł Krzysztof Lipiec.


Gaz do gminy Piekoszów zostanie poprowadzony z sieci z Małogoszcza. Zgodnie z ubiegłorocznymi zapewnieniami Polska Spółka Gazownictwa właśnie ruszyła z gazyfikacją gminy. Pierwsze prace właśnie rozpoczęły się w miejscowości Młynki. Warto dodać, że gazyfikacja gminy Piekoszów to już kolejny krok w kierunku zgazyfikowania tej części powiatu kieleckiego. Strawczyn i Łopuszno będą następnymi gminami, które zyskają błękitne paliwo.

Galeria