3.5 C
Kielce
poniedziałek, 6 stycznia, 2025
Strona głównaInwestycjeGmina Mniów pozyskała 3,6 mln złotych unijnego dofinansowania na termomodernizację szkół

Gmina Mniów pozyskała 3,6 mln złotych unijnego dofinansowania na termomodernizację szkół

Zobacz

To już pewne. Szkoły w Grzymałkowie i w Zaborowicach przejdą kompleksową termomodernizację. Na ten cel samorząd gminy Mniów pozyskał nieco ponad 3,6 mln złotych unijnego dofinansowania. Przetarg na wyłonienie wykonawców obu zadań zostanie ogłoszony na przełomie roku.

Wszystko wskazuje na to, że szkoły w Grzymałkowie i w Zaborowicach przejdą całkowitą przemianę, a to za sprawą kompleksowej termomodernizacji, jaka zostanie tu przeprowadzona już w przyszłym roku. Samorząd gminy Mniów pozyskał na ten cel bardzo wysokie unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego z Działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym. Umowę na dofinansowanie już podpisał wójt gminy Mniów Piotr Wilczak wraz z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim i członkiem Zarządu Markiem Jońcą. W wydarzeniu udział wziął także przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś oraz senator Krzysztof Słoń. – Ogromnie się cieszę, że udało nam się pozyskać tak wysokie dofinansowanie na termomodernizację aż dwóch szkół z terenu naszej gminy. To niezwykle ważne dla nas inwestycje, realizacja których nie tylko przyczyni się do zmniejszenia kosztów eksploatacji obu budynków oświatowych, ale co równie istotne, do redukcji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do powietrza. Poza tym, obie szkoły zyskają zupełnie nowy wygląd – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, który podczas uroczystego podpisania umowy na dofinansowanie złożył podziękowania dla Zarządu Województwa Świętokrzyskiego na czele z Marszałkiem Andrzejem Bętkowskim. Podziękowania za wsparcie popłynęły także do przewodniczącego sejmiku Andrzeja Prusia oraz senatora Krzysztofa Słonia.

Zdaniem marszałka Andrzeja Bętkowskiego, inwestowanie w termomodernizację budynków użyteczności publicznej, w tym szkół, przyniesie znaczące efekty w przyszłości. – Tego typu inwestycje służą ochronie środowiska poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych oraz zastosowanie przyjaznych i energooszczędnych rozwiązań technicznych i technologicznych – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. -Ci którzy decydują się na termomodernizację obiektów mogą liczyć na oszczędności, a za tym idzie podnoszenie jakości życia. Gratuluję i życzę szybkiego zrealizowania inwestycji – podkreślał przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. – Tego typu inwestycje zabezpieczają nas przed gorszą jakością powietrza. Szkoły, remizy ochotniczych straży pożarnych, kościoły przechodzą na inny sposób ogrzewania oparty na nowych technologiach, który wiąże się z energooszczędnością, a to przekłada się na czystsze powietrze i zdrowie nas wszystkich – dodaje członek Zarządu Marek Jońca.

Przetarg na wyłonienie wykonawców termomodernizacji obu szkół gmina planuje ogłosić już na przełomie roku. W ramach zadania w szkołach wymienione zostaną źródła ciepła i instalacja grzewcza. Budynki zostaną docieplone z zewnątrz. Zyskają także nowe drzwi i okna. Zainstalowana będzie instalacja fotowoltaiczna, a stare oświetlenie zastąpi energooszczędne oświetlenie typu LED. Poza tym, w szkole w Grzymałkowie docieplony będzie także dach. Prace zostaną przeprowadzone w przyszłym roku, a ich zakończenie planowane jest do końca wakacji 2023 roku.

Aktualności

Duże zmiany na lotniskach w 2025 roku – czego mogą się spodziewać podróżni?

Podróże lotnicze w 2025 roku czekają duże zmiany. Nowoczesne technologie, uproszczone procedury odpraw, a także dodatkowe formalności mogą sprawić,...

Polecamy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcejRozumiem