3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaInwestycjeGmina Mniów postara się o dofinansowanie do OZE

Gmina Mniów postara się o dofinansowanie do OZE

Zobacz

Prawdziwe tłumy przybyły na spotkanie do Hotelu Dudek w Mniowie, gdzie rozmawiano na temat Odnawialnych Źródeł Energii. O tym, czy gmina będzie mogła aplikować o dofinansowanie ze środków unijnych na instalacje wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców zadecyduje liczba złożonych ankiet. A te na terenie gminy Mniów będzie można składać do połowy marca.

Obniżyć rachunki

Ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła – na budowę tych odnawialnych źródeł energii na budynkach prywatnych gmina Mniów przygotowuje się do pozyskania dofinansowania nawet do 60%. – Dzisiejsze spotkanie rozpoczyna starania gminy o dofinansowanie projektu, który z całą pewnością przyczyni się do poprawy stanu środowiska, ale i do obniżenia rachunków naszych mieszkańców – mówił wójt gminy Mniów, Mariusz Adamczyk. – Ogromnie cieszę się z tak dużej frekwencji. Tylko duże zainteresowanie instalacjami OZE będzie warunkiem aplikacji przez nas o środki unijne z RPO – podkreślał włodarz gminy, prosząc jednocześnie o terminowe składanie deklaracji. Jak poinformowano, deklaracje można składać do połowy marca. – Prosimy o ich uważne wypełnianie. W przypadku wątpliwości pomocą będą służyć pracownicy gminy w pokoju nr 15 – poinformował wójt.

Poziom dofinansowania na instalacje OZE będzie wynosić aż do 60% minus podatek vat. W przypadku zlokalizowania instalacji OZE (fotowoltaika, solary) na dachach bądź elewacji budynków mieszkalnych VAT wynosi 8%. W przypadku zlokalizowania instalacji OZE (solary, fotowoltaika) na dachach budynków gospodarczych bądź gruncie VAT wynosi 23 %.

Dobór urządzenia wykorzystującego OZE jest ważny

Spotkanie mieszkańców z terenu gminy Mniów ze specjalistami w dziedzinie OZE odbyło się 21 lutego w hotelu Dudek, a poprowadziła je Cecylia Czop, Członek Zarządu firmy London oraz prezes Zarządu Andrzej Siekański. Przybliżono mieszkańcom założenia projektu, a także omówiono działanie wszystkich rodzajów instalacji wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii, doradzając jednocześnie jak ocenić moc danej instalacji i w którym miejscu najlepiej instalować pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz urządzenia fotowoltaiczne. – Wybór urządzenia i dobór mocy jest bardzo istotną kwestią. Po złożeniu deklaracji w Urzędzie Gminy w Mniowie specjaliści dokonają analizy możliwości technicznych budowy źródła OZE na zgłaszanych obiektach u każdego z zadeklarowanych klientów – wyjaśniła Cecylia Czop. Należy dodać, że koszt sporządzenia dokumentacji projektowej na danej posesji będzie leżał po stronie zainteresowanego mieszkańca i wyniesie 250 zł. W tej cenie zostanie sporządzony projekt, który pozostaje własnością klientów. Należy także pamiętać o tym, że sporządzenie takiej wizji jest warunkiem koniecznym do tego, aby wziąć udział w projekcie.

Projekt będzie przygotowywany i wdrażany przez gminę

Za proekologiczny projekt, na którym skorzystają głównie chętni mieszkańcy w całości będzie odpowiedzialna gmina. – Gmina będzie beneficjentem projektu. Dopiero po uzyskaniu wystarczającej liczby deklaracji będzie mogła ubiegać się o środki unijne na dofinansowanie tej jakże ważnej inwestycji. Po stronie gminy będzie leżało przygotowanie dokumentacji i wdrożenie projektu. W przypadku pozyskania dofinansowania gmina będzie właścicielem instalacji OZE przez pięć lat. Po zakończeniu okresu karencji określonego w przepisach, gmina przekaże mieszkańcom na własność instalację za symboliczną złotówkę – poinformowała Cecylia Czop, podkreślając, że tak korzystnego dofinansowania w tej perspektywie unijnej na Odnawialne Źródła Energii może już nie być.

WFOŚ w Kielcach rusza z dofinansowaniami do pieców i dociepleń

Podobnego zdania był obecny podczas spotkania Marek Gos, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. – Według wyliczeń, przy dofinansowaniu na poziomie 60% inwestycja w instalację Odnawialnych Źródeł Energii zwróci się już po około pięciu, sześciu latach. Biorąc pod uwagę blisko dwudziestoletnią już dziś żywotność urządzeń OZE to ogromnie opłacalna inwestycja, która z całą pewnością pozwoli obniżyć rachunki. W szczególności w połączeniu fotowoltaiki i pomp ciepła – mówił wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach, Marek Gos, który przedstawił także mieszkańcom możliwości ubiegania się o dofinansowanie i umarzalne pożyczki w wysokości 25% na wymianę pieców/kotłów na nowoczesne, o wyższej sprawności i klasie energetycznej, a także na docieplenie budynków. – Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdują się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Tam znajdziecie Państwo deklaracje do pobrania. Informacji udzielamy także w budynku WFOŚ – zapraszał wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach, Marek Gos.

Deklaracje wyrażające chęć instalowania Odnawialnych Źródeł Energii na domach mieszkalnych składać można do połowy marca w Urzędzie Gminy Mniów w pokoju nr 15. Warto dodać, że według ekspertów proekologiczne przedsięwzięcie instalacji pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, czy też solarów pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska.

Galeria

GminaGmina Mniów
GminaKielce
GminaMniów

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy